KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Brikettet gyártanak, így segítenek az emberek egymáson a 350 fős zsákfaluban

Fűtési gondokat enyhít és munkahelyet is teremt az új brikettüzem Toldon, ahol az Igazgyöngy Alapítvány segítségével próbálnak boldogulni.


Az Igazgyöngy Alapítvány az UniCredit Bank „Lépj Velünk!” programjának egyik nyerteseként újabb esélyteremtő projektet indított Toldon.

Korábban kézi erővel, most már géppel készül magas fűtőértékű brikett Toldon, Kelet-Magyarország egyik leghátrányosabb helyzetű falujában. Az Igazgyöngy Alapítvány által megálmodott társadalmi vállalkozás hiánypótló:

a legszegényebb családoknak biztosít a hideg téli hónapokban életmentő segítséget helyben előállított, olcsó fűtőanyaggal.

A program munkát és sikerélményt nyújt a faluban élőknek: szegény emberek segítenek egymáson.

Told egy nehéz helyzetben lévő, lakhatási szegénység által érintett 350 fős kis zsákfalu: rossz a közút, nincs élelmiszerbolt, nincs iskola, csupán egy egycsoportos tagóvoda, a lakóépületek jó része rossz állapotú. Ennek ellenére egy komplex integrációs program keretében az Igazgyöngy Alapítvány nap mint nap harcol az ott lakókért, és azért, hogy életre alkalmas körülményeket teremtsen a településen. Az alapítvány a helyi Tanodában segít a gyerekeknek az iskola utáni tanulásban, fejlesztésben, a legjobbak ösztöndíjat is kapnak; a határban jövő nyáron édesburgonyát, málnát termesztenek, az asszonyok pedig lekvárfőzéssel, kézműves munkákkal keresik meg a kenyérre valót, míg a férfiak az Igazgyöngy által létrehozott asztalosműhelyben tanulnak szakmát és dolgoznak, alkotnak.

Az Igazgyöngy Alapítvány legújabb társadalmi innovációja, a toldi brikettüzem az UniCredit Bank „Lépj Velünk!” programjának díjazott projektje. Az alapítvány 15 000 euró vissza nem térítendő pénzügyi támogatást nyert el, amely a megálmodott üzem elindításában, a brikettgyártás gépesítésében és hosszú távú működtetésében segíti őket.

A Lépj Velünk! program egyik fontos célkitűzése, hogy olyan kezdeményeseket támogasson, amelyek a helyi közösségek problémáira hosszú távú megoldást keresnek.

Az Igazgyöngy Alapítvány pontosan ilyen elvek mentén dolgozik: a "képessé tevés" jegyében, türelemmel segíti a részvételi demokrácia felépülését a hátrányos helyzetű településeken – mondja Tóth Laura, a Lépj velünk! program szakmai partnere, a NESsT Magyarország programvezetője.

Az UniCredit Bank nem először segíti az Igazgyöngy Alapítvány munkáját, a toldi fóliaházak - ahol hagyma, cékla, paradicsom termesztése folyik - szintén banki támogatásból épültek.

"A lakhatási szegénységben a fűtés a legégetőbb kérdés mind közül. A toldi gyártósoron készülő napi több zsák brikettel nemcsak olcsó fűtőanyaghoz juttatjuk a falu lakóit, hanem munkahelyet is teremtünk, és – mivel eddig mindenki fűtött, amivel bírt –, ki tudjuk küszöbölni a régi kályhákba tömködött háztartási hulladékok okozta életveszélyt és környezetszennyezést" – mondja L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője.

"Mivel itt a faluban nincs munkalehetőség, és a térségben is ritka a szakképzetlen, alacsony

munkavállalói kompetenciájú emberek munkaviszonyos foglalkoztatása, fontos hangsúlyozni, hogy itt

a valódi termék nem a brikett, hanem az ember, akit képessé teszünk a munkára és az öngondoskodásra."

Eddig is készítettek alternatív fűtőanyagot a faluban, de mostanáig kézi erővel préselték az áztatott papírból és napraforgótörekből készült brikettkockákat, évente mintegy 30.000 darabot. Hosszú út és kísérletezés és számos nehézség leküzdése vezetett ahhoz, hogy a gépesített gyártás elindulhasson és megtalálják a legmagasabb fűtőértékű alapanyagot – meséli Seres Sándor, az üzem helyi vezetője, aki szerint gyakorlatilag egy új szakmát tanultak az elmúlt hónapokban. Többféle helyi mezőgazdasági hulladékból is próbáltak brikettet létrehozni, de a kukoricához nagy teljesítményű aprítóra lett volna szükség, a napraforgónak nem volt egyenletes a pormennyisége, az érésgyorsítóval kezelt növények viasztartalmuk miatt nem voltak alkalmasak brikettkészítésre, ha pedig 50 kilométernél távolabbról szerzik be az alapanyagot, akkor az a magas szállítási költségek miatt már nem kifizetődő.

A legjobb fűtőértéket végül - helyi termelők mezőgazdasági hulladékaként fennmaradt - szalmával sikerült elérni,

100 kg szalmából mintegy 60-70 kiló brikettet lehet előállítani.

A számok biztatók: egy család napi brikett szükséglete 20-30 kg, a Toldon most üzembe helyezett kétsajtolós csigás brikettgyártó-gép óránként 80 kg szalmabrikett előállítására alkalmas. Az így termelt brikett ráadásul tovább ég: a fűtőértéke mintegy másfélszerese a fáénak. A termék nem csak a falubeliek számára jelenthet megoldási lehetőséget, mivel a többletgyártás a környéken élők számára is értékesíthető. Az alapítvány hosszú távú célja az is, hogy amennyiben a helyi közösségben működőképes lesz ez a modell, akkor más, hasonló fűtési nehézségekkel küzdő településen is megvalósítható legyen.

Az Igazgyöngy Alapítvány 1999 óta működik Magyarország 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségének egyikében, berettyóújfalui központtal. Egyik fő feladatuk a hátrányos helyzetű, roma gyerekek tehetséggondozása, melyet egy alapfokú művészeti iskola fenntartásával végeznek. Az oktatás mellett az L. Ritók Nóra vezette Igazgyöngy Alapítvány esélyteremtő terepi munkát is végez: családgondozással és közösségfejlesztéssel - kríziskezeléssel, az önfenntartási képességek és munkavállalói kompetenciák fejlesztésével - foglalkozik. Told, a Berettyóújfalutól 25 km-re levő kis zsákfaluennek a szociális modellfejlesztésnek a mintafaluja, az itt fejlesztett módszertan elemeit a környező 20 településen alkalmazzák.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk