„Az eszeveszett pánikhullám jobban megijeszt, mint a koronavírus” – egy kanadai infektológus véleménye a globális pánikról
Abdu Sharkawy ontariói infektológus pénteken tett közzé egy bejegyzést a koronavírussal kapcsolatban a Facebookon, ami aztán villámgyorsan elterjedt a világhálón, és alig 4 nap alatt már 1,4 millió megosztásnál tart.
A kanadai orvos elmondta: 20 éves pályafutása alatt napi szinten találkozott fertőző betegségekkel. Dolgozott Afrikában, látott HIV, hepatitis, SARS, kanyaró, övsömör, és más egyéb betegségeket, és a SARS kivételével kevés olyan helyzet volt, amitől sebezhetőnek érezte volna magát, vagy igazán aggódni kezdett volna.
Elmondása szerint egyáltalán nem ijesztette meg a koronavírus, bár együtt érez az idősekkel, és a krónikus betegséggel küzdőkkel, de nem fél a vírustól. Ami viszont igazán megrémíti, az az eszeveszett pánikhullám, ami az emberek között terjedt el a vírus megjelenését követően.
Ami miatt az emberek olyan mennyiségekben kezdtek tartós élelmet, és mindennapi használati tárgyakat felvásárolni, amivel akár egy atombunkert is be lehetne rendezni. Vagy az egészségügyi maszkok, amiket kórházak elől vásárolnak fel, hogy aztán reptereken és plázákban árulják őket, további pánikot keltve az emberekben.
Aggódik azokért az emberért, akik infarktussal, tüdőtágulással, tüdőgyulladással, vagy sztrókkal kerülnek kórházba, hiszen nem jutnak megfelelő ellátáshoz azok miatt, akik bár valószínűleg nem fertőzöttek a koronavírussal, de kivizsgáltatják magukat „a biztonság kedvéért”.
Azokat is nagyon sajnálja, akik az utazási korlátozások miatt lemondják az esküvőjüket, nem tudnak elmenni a rokonuk diplomaosztójára, vagy a családi összejövetelekre.
De leginkább az rémíti meg, hogy milyen üzenetet közvetítünk ezzel a fiatalabb generációnak – hogy tájékozódás és gondolkodás, nyitottság és önfeláldozás helyett inkább féljenek, essenek pánikba, gyanakodjanak, és kizárólag a saját érdekeikkel foglalkozzanak.
A vírus terjedése még korántsem ért véget, meg fog jelenni, bárhol is vagyunk, sőt, valószínűleg lesznek olyan ismerőseink, vagy akár mi magunk, akiket érinteni fog. Erre legyünk felkészülve, ne várjuk, hogy aztán majd meglepetésként érjen minket, amikor megérkezik. Mert nem a vírus lesz az, ami a legnagyobb kárt teszi majd a társadalomban, hanem az emberek reakciója, akik minden felett kizárólag a saját érdekeikkel foglalkoznak - olvasható Abdu Sharkawy bejegyzésében.
„Könyörgöm nektek, oldjátok a félelmet ésszerűséggel, a pánikot türelemmel és a bizonytalanságot neveléssel. Most lehetőségünk van rá, hogy rengeteget tanuljunk a higiéniáról és visszafogjuk a számtalan fertőző betegség terjedését a társadalmunkban”
– írja végezetül.
Szerinte nagyon fontos, hogy a tényekre alapozott igazság felülkerekedjen a találgatásokon és pánikkeltésen, ezért a gyerekeink is hálásak lehetnek majd nekünk.