Az állam milliókat vállal át a focisták fizetéséből a járvány miatt az új szabályok szerint
Orbán Viktor hétfőn a Facebook-oldalán jelentette be, hogy szerdától új szigorításokat vezetnek be. Kedden este a Magyar Közlönyben is megjelentek az új korlátozásokra vonatkozó szabályok.
A kormány azonban nemcsak arról döntött, hogy milyen szabályok lépjenek életbe a következő 30 napban Magyarországon, hanem arról is, hogy kiken és milyen formában próbál segíteni az országvezetés a második idei lezárás idején. Az állam különböző adókedvezmények, bértámogatások és ágazati kedvezmények formájában segíti az egyes vállalkozásokat abban az időben, ameddig a jelenlegi korlátozások érvényesek.
A 444.hu arról ír, a rendeletből kiderül: az egyik leginkább megsegített terület a turizmus. Az állam ugyanis megtéríti a már lefoglalt, de most levesbe tartó szálláshely-bevételek 80 százalékát.
Azt, hogy ezen túl mely vállalkozások vehetnek igénybe adókedvezményt és bértámogatást, külön pontban szabályozzák. A felsorolásban szerepel a vendéglátás, az előadóművészet, a különböző szolgáltatói szektorok és kulturális tevékenységeket folytató vállalatok. De szerepelnek a sorban az amatőr sporttelepeket és szabadidős tevékenységet működtető cégek és a konferenciaszervezők is, tehát mindenki, akinek a munkája most ellehetetlenül - írja a lap.
És helyet kaptak a listán a profi sportolók és sportegyesületek is, amelyek jelentős része egyébként továbbra is zavartalanul működik. Köztük azok a labdarúgó-egyesületek is, amelyek havi bérköltsége kiemelkedik még ebből az összevetésből is, hiszen a profi ligában ez egyesületenként akár több százmillió forintot is jelenthet. Ezeknek a felét tehát most az állam átvállalja
- szúrta ki a 444.hu.
A vonatkozó passzus szerint ugyanis „a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére ötven százalékának megfelelő összegű, munkaerőpiaci program szerinti támogatás nyújtható.” Az igénybevétel egyetlen érdemi feltétele, hogy a vállalkozás fizesse a béreket és ne rúgjon ki senkit.
A lap azt is megjegyzi, mindez nemcsak az aránytalanság miatt súlyos, hanem azért is, mert a profi focikluboknak nincsenek jelentős bevételkieséseik. A klubok bevételeit ugyanis a TAO-támogatások és az állami nagyvállalatok szponzorációi adták eddig is, és nem azok a jegybevételek, amelyektől most a korlátozások miatt elesnek.