Amerika „piszkos kis titka”: a legszegényebb országokba kerül az újrahasznosításra szánt műanyaghulladék
A növekvő feszültség hatására májusban 187 ország írta alá az az egyezményt, amely a szegényebb nemzetek számára is lehetővé teszi a szennyezett vagy nehezen újrahasznosítható műanyag szemét behozatalának blokkolását.
Természetesen néhány ország nem írta alá a szerződést - például az USA sem.
"Az emberek nem tudják, mi történik a szemétükkel"
- figyelmeztet Andrew Spicer, aki a Dél-Karolinai Egyetemen vállalati társadalmi felelősséget tanít és az állam újrahasznosítási tanácsadó testületében ül.
"Azt hiszik, hogy megmentik a világot. De a nemzetközi újrafeldolgozó üzlet számára ez csak a pénzszerzés újabb módja. Nincsenek globális előírások - csak egy hosszú, piszkos piac, amely lehetővé teszi egyes vállalatok számára, hogy kizsákmányolják a szabályozások nélküli világot."
Szerencsére egyre növekvő tendenciát mutat a szívószálak és vékony műanyag szatyrok betiltása világszerte, ám az Egyesült Államok önmagában olyan sok műanyagot termel - 34,5 millió tonnát évente - hogy a helyzet így is kritikus.
Becslések szerint 2015-ben az amerikai műanyag 9%-át újrahasznosították, ebből Kína és Hongkong több mint a felét kezelte: mintegy 1,6 millió tonna műanyagot keltettek újra életre.
Egy hatalmas iparágat fejlesztettek ki a legértékesebb műanyagok betakarításával és újrafelhasználásával, hogy olyan termékeket készítsenek, amelyeket ismét el lehetett adni a nyugati világban.
Azonban a tengerentúlról érkező szemét nagy része szennyezett vagy simán nem újrafelhasználható volt, ezért egyszerűen csak letették Kínában.
Ez és a növekvő környezeti és egészségügyi félelmek sarkallták az országot arra, hogy 2017-ben megálljt parancsoljon a műanyag áradatnak.
Kína tavaly novemberben jelentette be, hogy nem vesz át több szemetet a fejlett világból. Azóta az amerikai műanyaghulladék még égetőbb kérdéssé vált.
Ennek következtében pedig vannak olyan falvak Indonéziában, Thaiföldön és Malajziában, amik az elmúlt években gyakorlatilag szemétteleppé változtak és fuldokolnak a műanyagban.
A friss tanulmányok szerint Malajzia a külföldről érkező hulladék miatt saját műanyag szemetének 55%-át, Indonézia és Vietnám 81 és 86%-át kezeli rosszul.
Ez a grafikon mutatja, mely országok járnak a legrosszabbul a jelenlegi helyzetben.
