Állítsuk meg a meteorológusbűnözést!
Augusztus 20-án maga Kovács Zoltán államtitkár jelentette be diadalittasan a Facebookon: reggel hétkor megkezdte munkáját a nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs. A működését nem részletezném, tekintve, hogy ők sem nagyon tették, meg a nevéből nagyjából ki is olvasható. Talán csak a „felelős” szóra hívnám fel a figyelmet, remélve, hogy a kedves olvasók jobban ismerik a szótári jelentését, mint a törzs tagjai.
Akik egyébként mindenre igyekeztek felkészülni, minden bizonnyal árgus szemekkel figyelték a meteorológiai radarmonitorokat, elképzelésem szerint talán még a pislogásukat is koordinálhatták, nehogy egyetlen pillanatra is lemaradjanak az életbevágó információkról. Rendkívül fontos testület ez, hisz ki merné vállalni azt a felelősséget, hogy az F5 gombot egyedül nyomkodja a Nemzeti Fő Operatív Számítástechnikai Eszköz aranyozott billentyűzetén? Az urak (naná, majd gyenge asszonyságokra bízunk egy ilyen nehéz és felelősségteljes munkát!) tehát roppant kemény teljesítményt vállaltak magukra, ahogy az ábrán is látszik.

Lankadatlan fegyelemmel, tesztoszteronfelhőben ülve bátran és elkötelezetten – nézik az M1 hírcsatornát. Azt hiszem, őszintén mondhatom: nem sokan lennénk a helyükben.
Tehát mindenre felkészültek. Egyvalamivel nem számoltak csak szegények:
Tudjátok: ők azok, akik csapadékot, lehűlést ígérnek a kánikula után álságos kis Facebook-posztjaikban, aztán mindig jön a szerencsétlen, átvert Kommentelő Kálmán, akitől megtudjuk, hogy náluk bizony EGY CSEPP SEM esett! De amikor szárazságot és felmelegedést jósolnak a kora márciusi esőben, olyankor is lebuktatja őket Kemtrél Kati, rámutatva, hogy már megint repülőkkel húzták-vonták a felhőket.
Mert ezek ilyenek.
Ilyen alakokkal szemben kellett volna szegény operatív törzsnek helyt állni. És – becsületükre legyen mondva – próbáltak is! Például felelős szervezetként az első felelős intézkedésük volt, hogy áttolták a tűzijáték megtartásának felelősségét a rendezvényt lebonyolító cégre. Új álmom, hogy egyszer én is operatív törzs lehessek.
Gothár Péter 1986-os Idő van című filmjében van egy jelent, amikor két szereplő egy csapat röplabdázót néz, az egyik pedig gúnyosan megjegyzi, hogy „tipikus önvédelmi sport: csak át ne jöjjön”. Pletykák szerint először „tipikus komcsinak”, megint mások szerint „tipikus magyarnak” írták volna a forgatókönyvbe a röpit, az egyetlen olyan sportot, ahol a cél, hogy a megszerzett labdát minél hamarabb áttoljam másnak.
Elkalandoztam.
Nem tudom, feltűnt-e a nyájas olvasóknak, de a fő főnök nem vett részt a 20-i eseményeken, később pedig érkezett a hír: még mindig Horvátországban tartózkodhat – amiért speciel nem tudom elítélni.
Nincs itthon a macska, de töketlenek az egerek.
Bár gyanúm szerint sokkal inkább fortélyos félelemben betojt emberek, akik közül az egyszemélyi döntnök helyett egy sem mer épkézláb és határozott döntést hozni. Csináljunk operatív törzset, abból baj nem lehet, azt Ő maga is így szokta, a többi majd lesz valahogy!
Úgy lett, hogy tűzijáték nem lett, mert jönni látszott a vihar. Aztán vihar nem lett, de addigra már persze tűzijáték sem lett. (Az persze azért majd lesz. Hogy ennek mennyi az értelme, azt most hagyjuk, de az tény, hogy volt már ilyen.) Előtte már egy Mándoki-koncert is csak kissé kurtán-furcsán lett.
Kétesélyes volt a dolog.
Az első, hogy lesz vihar, és ez esetben a Legújabb Operatív Törzs hősként mehet a mennybe. Ide is képzelek most egy alternatív Origó-címet, leaddel:
"Hálásak lehetünk: emberéleteket menthetett meg az operatív törzs bölcs döntésével"
"2006-ban Gyurcsány Ferenc hasonló helyzetben az állampolgárok életének és testi épségének feláldozását választotta."
Vagy valami ilyesmi. Ez azonban a párhuzamos valóságok síkján maradt, mert a vihar elmaradásával ennél sokkal bizarrabb dolog történt.
A kormány és az ő hű sajtója másnap olyan címekkel ment neki az Országos Meteorológiai Szolgálatnak, hogy azokat sorban olvasva már rajtam is erőt vett valami viszkető érzés, hogy ezek itt talán mégis valamiféle Gyurcsány-kottából játszó álomgyilkosok. Aztán az optörzs kedvenc csatornája, az M1 Híradójának 1952... akarom mondani 2022. augusztus 21-i adását megnézve nem maradt kétségem: a sátáni szabotőr szervezet nevében az á, g, z, m, e és hasonló betűk csak megtévesztésként vannak elszórva, hogy elfedjék a lényeget, miszerint: SOROS.
Nem teljesen hülye persze a kormányzati kommunikáció: ha már rossz döntést kellett hozni, fogjuk az egészet egy olyan szervezetre, amit amúgy az ismert bizonytalansági faktorok miatt úgyis mindenki utál. Hisz állandóan félretájékoztatnak, nem is tudomány az, öregapám térdízülete amúgy is sokkal biztosabban jelezte a frontokat. Tegye fel a kezét, aki kimenne egy tüntetésre a meteorológusok mellett! Na ugye.
Pedig ha egy kicsit is komolyan vesszük, ami azután hétfőn történt, hátborzongatóan nyilallhat belénk a tudat, hogy bizony legalább annyian ott lehetnénk a szolgálat székháza előtt, mint a katások tüntetésén. Mert ha egy szervezet, jellegéből adódóan eleve kalkulálhatóan és bevallottan nem 100 %-ig pontos előrejelzése miatt eltávolíthatnak két, szakmailag egyéb ügyben (egyelőre) nem kifogásolható vezetőt, akkor vajon ki van biztonságban? Te, aki tanárként netán nem megfelelő módon osztályoztad dr. Fontos Pártember gyerekét az osztályodban? Vagy te, aki jogászként épp egy kormányközeli cég lábára lépsz rá egy meggondolatlan döntéssel? És mi van veled, aki orvosként mindent megtéve sem tudtad megmenteni a miniszter édesanyjának életét? Hogy ezek túlzások?
Hétfő napközben egy erősen kormánypárti ismerősömnek élcelődtem azzal, hogy „Na, mi lesz? Kirúgják a Meteorológiai Szolgálat vezetőjét?” A válaszát (persze a neve nélkül) szó szerint idézem: „Ennek amúgy mi értelme? Ez most akkor így neked vicces? Miközben te is jól tudod, hogy ez nem a Rákosi-rendszer.” Aztán este, a történtek fényében rákérdeztem, hogy esetleg ez már az-e, de a válasz csak ennyi volt: „Figyelj, szerintem ezt hagyjuk, ebben nincs ennyi.”
És ami azt illeti, talán tényleg nincs is benne ennyi. Végre befoghatja a száját a sok ellenzéki károgó. Most akkor van következmény ebben az országban vagy nincs?! Hullanak-e fejek súlyos hibák, mi több: bűnök következtében - vagy nem?! Mert azért mérlegeljünk már: Varga Judit Völner-ügyben tanúsított szomorú tudatlansága, Szijjártó Péter szigorúan magánemberi luxusjachtozása vagy Parragh László offshore-kötődésű cége miatt maradt el tűzijáték? Újfent csak: na ugye.
Hogy ebben tényleg „nincs-e ennyi”, nem tudom. Hogy az országban ilyen eset után mennyi lehet még, azt inkább nem merem tudni. Egyelőre elégedjünk meg azzal a dicsőséggel, hogy a sztálini Szovjetunió után immár mi is elbüszkélkedhetünk azzal, hogy téves előrejelzés miatt büntetnek időjósokat. Ráadásul mennyivel enyhébben! A kormányzati sajtót meg alaposan figyeljük: nem derül-e ki, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetője egy malomipari konszern gyurcsányista milliárdos tulajdonosának szeretője. Még bevallhatja.