A világjárványok a természet rombolásának következményei a WWF szerint
Az ENSZ, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Természetvédelmi Világalap (WWF) vezetői egyetértenek abban, hogy a mostanihoz hasonló világjárványokat a természet - ember általi - pusztítása okozza. Erről pedig a világ évtizedek óta nem hajlandó tudomást venni. Ide sorolható a vadon élő állatok illegális kereskedelme, az erdők irtása, a természetes élőhelyek megsemmisítése, az intenzív mezőgazdaság és állattenyésztés is. Ezek mind elősegítik, hogy egyre több fertőzés terjed át állatokról emberekre" - idézte" a Guardian
A WWF szerdán közzétett jelentése hangsúlyozza: egy újabb vadon élő állatok által embernek átadott betegség kockázata nagyobb, mint valaha, és ez óriási károkat okozhat a közegészségügynek, a világgazdaságnak és a globális biztonságnak.
Március óta számos szaktekintély figyelmeztetett, hogy a jövőben sokkal halálosabb járványok törhetnek ki, ha nem állítják le gyorsan a természet pusztítását. Legutóbb Elizabeth Maruma Mrema, az ENSZ biosokféleséggel foglalkozó szervezetének vezetője és Marco Lambertini, a WWF elnöke hívta fel a figyelmet a londoni lapban arra, hogy az elmúlt 30 évben tapasztalt súlyos fertőző betegségek 60-70%-a, mint a Zika, az AIDS, a SARS és az Ebola állati populációtól eredtek a rájuk nehezedő környezeti nyomással összefüggésben. Emlékeztettek azokra a riasztó jelentésekre is, amelyek az egész világról érkeznek a Mekong-deltától az amazonasi esőerdőkig és Madagaszkárig.
„Mindezek a járványok a természettel való veszélyesen kiegyensúlyozatlan kapcsolatunk megnyilvánulásai. Azt mutatják meg, hogy a természettel szembeni destruktív magatartásunk hogyan veszélyezteti egészségünket. Sajnálatos módon, miközben a Covid-19 egy újabb okot szolgáltatott nekünk a természet megóvására, számos esetben ennek fordítottjának lehetünk tanúi” - írták.
A szakértők szerint a járvány utáni újrakezdéssel egy olyan széles körű átalakulás felé kell haladni, amely a természetet az egészséges társadalom alapjának tekinti. Már bebizonyosodott, hogy rossz út a környezetvédelmen, az egészségügyi rendszereken és a társadalombiztosítási hálózatokon takarékoskodni, a jövő előbb-utóbb benyújtja a számlát.
A WWF jelentése egyúttal olyan törvényeket szorgalmaz, amelyek csökkentik a természet pusztítását, és felszólítják az embereket a fenntarthatóbb étrendre. A szarvasmarhatenyésztés, a pálmaolaj és a szójatermelés azok a tevékenységek, amelyeket leggyakrabban kapcsolatba hoznak az erdőirtással. A tudósok szerint a hús- és tejtermékfogyasztás elhagyása a legjobb módszer arra, hogy az emberek csökkentsék környezeti hatásukat bolygónkra.