A világ első robottervét magyar mérnök alkotta
Volt egy magyar tudós, feltaláló, akinek nevét alig ismerjük ma már, pedig komoly szerepe volt a televíziózás fejlesztésében. Ráadásul egy olyan ötlettel is előállt, amely nyugodtan nevezhető az első robottervnek. Mindezt mintegy száz éve álmodta meg.
Okolicsányi Ferenc 1897. január 1-jén született Szatmár megyében, egy kisközségben. Középiskola után a Műegyetemen tanult, ám közbeszólt az első világháború. Behívták katonának és hadipilótaként teljesített szolgálatot. Leszerelése után több dologgal is foglalkozott, végül később, 1936-ben az erlangeni egyetemen szerezte meg fizikai doktori címét.
A háborút követően több tervét is itthon próbálta megvalósítani, de az akkor uralkodó állapotok miatt sorra kudarcot szenvedett. Végül elhagyta az országot, és 1926-ban Berlinbe költözött, a Telehor Vállalatnál kapott munkát. Itt a Nipkow-tárcsás rendszerrel is foglalkozott, rájött annak hibáira és fejleszteni kezdte a tükörcsavaros képbontó és képösszerakó szerkezetét. Ez komoly előrelépés volt a mechanikus televíziók korában.
Németországból Londonba települt át, ahol tovább folytatta kutatásait, de a katódsugárcsövek megjelenésekor belátta, hogy azoké a jövő és leállt a korábbi fejlesztések folytatásával. A második világháború után az Egyesült Államokban szabadalmaztatta színes sorváltós katódcsövét, melyet hamarosan gyártani is kezdtek.

Okolicsányi Ferenc tükörcsavaros vevőkészüléke, kép forrása: mek.oszk.hu
Egy másik sikeres szabadalma a magosztályozó volt, amely a színkülönbséget elektronikus úton érzékelte, és ennek alapján válogatott. Ezt a londoni R. W. Gunson cég sorozatban gyártotta.
Több ötlete is volt, ezek közül
a legérdekesebb, mondhatni úttörő gondolata a távmanipulátor volt,
melyet Magyarországon és Németországban is szabadalmaztatott 1935-36-ban. Az ötletről ezt mondta: „Lényege, hogy televíziós képtovábbítás, mechanikai érzékelők rádiófrekvencián át továbbított jelei, valamint a mozgató mechanizmusoknak ugyanezen az úton adott utasítások segítségével az ember mintegy megsokszorozhatja magát, és szinte fizikailag lehet jelen valóságos tartózkodási helyétől távoli helyszínen vagy helyszíneken is”.

Az Okolicsányi által "antrophor"-nak elnevezett berendezés akár egy távkonferencia létrehozására is alkalmas lett volna. Sőt, egy elgondolása szerint még akár az asztalra is csaphatott volna a beszélő.

Képek forrása: sztnh.gov.hu
A feltaláló igen szemléletesen magyarázta el, miként működne a szerkezet: "A találmánynak egy … alkalmazási alakja az embernek azt az érzést kölcsönözheti, mint hogyha teste egy más, új alakot vett volna fel. A vonatkozó antrophor ugyanis igen nagy vagy igen kicsi is lehet, kiképezhető egy madárhoz, bármilyen más állathoz vagy fantasztikus lényhez hasonló formában … Igen nagy terjedelmű antrophorok esetében a kezelőállomás az antrophor belsejében lehet elrejtve."
A megvalósításhoz egy speciális öltözékre is szükség lett volna, az elképzelés szerint a kezelőn egy különlegesen kiképzett kesztyű, és egy "páncélruha" lenne, amivel az antrophor követni tudja a kezelő mozgását.
Okolicsányi rajzai és leírásai megmaradtak, de az ötletet soha nem valósították meg. Ugyanakkor az elképzelése messze megelőzte korát.
A sokoldalú tudós életéről kevés adat maradt az utókorra. Egyes források szerint 1954-ben Londonban halt meg.
Forrás: karpatalja.ma
Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!