A túl kevés teszt miatt már a szakértők sem tudják, igazából mekkora a járvány Magyarországon
A halála után hat nappal került be az operatív törzs napi statisztikájába egy koronavírusban elhunyt 39 éves tanár.
A naponta azonosított új esetek sem tükrözik már a járvány valódi terjedését – erről a kormánynak kutatásokat végző szakemberek beszéltek az Inforádiónak.
Tizenöt koronavírusos beteg halt meg csütörtökön - erről ír a kormányzati honlap. Közöttük szerepel a 39 éves tanár is, aki október 3-án halt bele a koronavírus szövődményeibe. Müller Cecília azt mondta csütörtökön, hogy bekérik a férfi adatait. "Ugyanis nagyon törekszünk arra, hogy csakis valid, csakis megfelelő adatokat közöljünk önökkel" - közölte.
Pénteken az RTL Híradó hiába kérdezte a kormányt és az operatív törzset is, hogy mennyire naprakészek az adatok, nem kaptak választ.
A honlap szerint előző nap 1176 új fertőzöttet azonosítottak. A kormány munkáját is segítő szakemberek az Inforádiónak azt mondták, hogy ez a szám már nem ad valós képet a járvány hazai terjedéséről:
"Nem azért nem nő az esetszámunk, mert a járvány nem halad előre. Hanem azért, mert a tesztelési kapacitásunk elérte a felső határát".
Arról, hogy mi várható, azt mondták:
"Pont ez a probléma, hogy a jelenlegi tendenciát nem látjuk a jelenlegi tesztelésünk alapján".
Az RTL Híradó kérdésére az országos tisztifőorvos azt válaszolta, hogy kézben tartják a koronavírus-járványt a hatóságok: "Mindenki végzi a feladatát, minden gyanús esetet kivizsgálunk...akinek egészségügyi ellátásra van szüksége, hozzájut".
Orbán Viktor korábban azt mondta: "Én a halálozások számát nézem elsősorban. Tehát a védekezés sikerét Magyarország emberéletekben méri".
Szeptember eleje óta emelkedik a koronavírus áldozatainak száma, a héten volt olyan nap, amikor 24 beteg vesztette életét. A miniszterelnök pénteken egy interjújában pedig már azt közölte:
"Mit jelent a győzelem? Ez esetben a győzelem azt jelenti, hogy az egészségügyi rendszerünk, a kórházaink, a mentőseink, a háziorvosaink bírják a terhelést egészen addig, amíg meg nem érkezik a vakcina. Tehát minél később jutunk el abba az állapotba, hogy az egyébként előre ütemezett vírustól független műtéteket kell elhalasztani, tehát normálisan megy az élet, és közben el tudjuk látni a koronavírus-fertőzötteket, és ez minél hosszabb időszak, annál sikeresebbek vagyunk".
Egy napja 993 beteget ápoltak kórházban, ez 189-cel több, mint egy nappal korábban. Ennél többen pedig csak az első hullám tetőpontján, május elején voltak kórházban. A súlyos állapotban lévők száma is meredeken nő, szerdán 56-an, csütörtökön 82-en voltak lélegeztetőgépen.
VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója
Fotó: illusztráció, forrása: Pixabay