A Teszlek Süveg alakú póktól a négypéniszű százlábúig: 2017 legtutibb 10 új faja
A New York Állami Környezetvédelmi Egyetem Nemzetközi Fajkutató Intézete (IISE) minden évben közzéteszi 10-es listáját a legérdekesebb, viszonylag újonnan felfedezett állat- és növényfajtákról. Az elmúlt tíz évben, amióta elkezdték a lista közzétételét, közel 200 000 új fajt fedeztek fel és neveztek el. Ami jó hír is lehetne, csakhogy sajnos a kihalás üteme sokkal gyorsabb.
"Ha nem sikerült felgyorsítani az új fajok felfedezését, azt kockáztatjuk, hogy több millió fajt sosem ismerünk meg, és nem tudjuk meg azt sem, mit tanulhatnánk tőlük – nyilatkozta Dr. Quentin Wheeler, az IISE alapító-igazgatója. Mint elmondta, a kihalás legfontosabb oka az emberi tevékenység okozta klímaváltozás.
A Top 10-es listát minden évben május végén hozzák nyilvánosságra, Carl von Linné 18. századi svéd természettudós, orvos és botanikus születésnapjára emlékezve.
Carl von Linné fektette le a modern tudományos rendszerezés alapelveit, ő alkotta meg a rendszerezés kategóriáit (a taxonokat) és kidolgozta a modern tudományos nevezéktant, az élőlényekre alkalmazta a kettős elnevezést tudományos névként - ezért kapnak az élőlények latin nevet is. Idén májusban volt a tudós születésének 310. évfordulója.
1. A Teszlek Süveg pók – Eriovixia gryffindori
A délnyugat-indiai Nyugati-Ghátok hegyláncain felfedezett pókfaj kísértetiesen hasonlít a Harry Potter filmekben látható Teszlek Süvegre. Latin nevét – Eriovixia gryffindori – a süveg első viselőjéről, Gordic Gryffindorról (a magyar változatban Griffendél), a roxforti varázslóiskola egyik alapítójáról kapta.

A pók (balra) kísértetiesen hasonlít a Teszlek Süvegre (jobbra). Kép forrása: Youtube
A Harry Potter filmek szerzője, J. K. Rowling a Twitteren gratulált a felfedezőknek.
A mindössze 7 milliméter hosszú pókocska éjszakai állat, és az elhalt, száraz levelek közt szeret elrejtőzni, ahol szinte észrevehetetlen.
2. A rózsaszín, levélszerű szöcske – Eulophophyllum kirki
Az Eulophophyllum kirki nevű szöcskefélét Malajziában fedezték fel kutatók, akik tarantulákat és kígyókat kerestek Borneón. Nevét Peter Kirkről kapta, az egyetlen fotósról, akinek sikerült egy példányt lencsevégre kapnia. Az Eulophophyllum kirki szín- és alakutánzással olvad be a környező levelek közé.
Körülbelül 40 milliméter hosszú. A hímek zöldek, a nőstények rózsaszínek. Nemcsak egész teste levél formájú, de a hátsó lába is, még a levél erezete is tisztán kivehető rajta. Sajnos, mivel egy erősen védett területen találtak rá, a kutatók nem kaptak engedélyt példányok begyűjtésére, hogy tovább tanulmányozhassák őket.
ボルネオの森林地帯でピンクの新種キリギリス2種発見https://t.co/cKD4FNDrdL
— さいたまのフレンズ (@saitamakita) 2017. január 6.
性別間で顕著な色の違いがあり、オスは均一に緑色なのに対しメスはピンク色 pic.twitter.com/ibX8r4AcUd
3. A mindenevő patkány – Gracilimus radix
Az Indonéziában felfedezett, mindenevő sulawesi patkányféle növényekkel és más állatokkal is táplálkozik, amivel egyedülálló ragadozó rokonai között. Megfigyelték, hogy az állat sokszor táplálkozik gyökerekkel. A Gracilimus radix név a „gyökér” szó latin megfelelőjéből származik.
Az érdekes állat – melynek legközelebbi rokona a sulawesi vízi patkány – kizárólag az indonéziai Sulawesi-szigeten (az egykori Celebesen) található meg.

A kizárólag Indonézia egy szigetén előforduló, sulawesi gyökérpatkány kicsi, karcsú, szürkésbarna a szőre, és csaknem teljesen csupasz a farka. Mindenevőként egyedülálló ragadozó rokonai között. A fotó készítője Canley, forrás: Wikipédia
4. A 414 lábú százlábú – Illacme tobini
Egy eddig ismeretlen százlábú fajra bukkantak a kaliforniai Sequoia Nemzeti Park márványbarlangjaiban. A különleges teremtménynek 414 lába van, négy „pénisze”, bizarr kinézetű szájszervei, és egy rejtélyes, mérgező anyaggal védekezik.
Az Illacme tobini testét hosszú, selyemkiválasztó szőrök borítják, a szájában található pórusok pedig egy eddig ismeretlen összetételű méreganyagot választanak ki. Az állatot Jean Kerjca barlangbiológus fedezte fel, akinek sikerült befognia, és etanolban tartósítania az ízeltlábút.
VIDEÓ: A veszélyes kis jószág:
Az új százlábú faj a Squoia Nemzeti Park márványbarlangjaiban rejtőzött. 414 lábval, négy pénisszel és bizarr szájszervvel rendelkezik.
5. A Trónok Harcából szalajtott hangya, sárkányszerű tüskékkel – Pheidole drogon
A népszerű TV sorozatban szereplő szörnyetegnek létezik egy rovar méretű párja.
A tudósok az új hangyafajt Drogonról, a Trónok harca egyik sárkányáról nevezték el. A Pápua Új-Guinea őserdeiben nem rég felfedezett "sárkányhangyát" a 3D képalkotó technika segítségével azonosították. Az innovatív eljárás segítségével a tudósoknak sikerült bepillantani a hangya munkások tüskéibe, és kiderült, hogy tele vannak izommal. Vagyis a tüskék nem csak a ragadozók elleni védekezésben játszanak szerepet, de erősebb, robosztusabbá teszi az apró állatokat tüskékkel nem rendelkező társaiknál, segítenek a testükhöz képest nagy fejük mozgatásában.

A Pápua Új-Guinea őserdőiben nem rég felfedezett „sárkányhangyát”, a Phidole Drogont több társával együtt 3D képalkotással határozták meg.

6. Nagy Feró beájulna – a „babos” rája – Potamotrygon rex
Ez a nagy, pöttyös, édesvízi rája a brazíliai Tocantins-folyóban él. A megtalált példány 1110 mm hosszú volt - de a kutatók szerint akadhatnak ennél nagyobbak is. A "pöttykirály" Potamotrygon rex egyike azoknak a halfajoknak, amelyek kizárólag a Toncatins-folyóban találhatóak meg.
Fekete, feketés barna bőrén világos- és narancssárga pöttyök találhatók. Az, hogy még ilyen nagytestű állatok közt is találnak új fajokat, jól mutatja, mennyi titkot rejthetnek még előttünk a trópusok.

A Potamotrygon rex bőre fekete-sötét barna, világos- és narancssárga pöttyökkel.
7. A 20 centis százlábú mérges harapása – Scolopendra cataracta
Ha meglátod ezt az óriási százlábút, kétszer is meggondolod legközelebb, érdemes-e leugranod a tóhoz.
A Sclopoendra cataracta az első ismert százlábú, amely szárazföldön és vízben is képes élni. Thaiföldön fedezte fel George Beccaloni, a londoni Természettudományi Múzeum kutatója.
A 20 centis, mérgező százlábú mintha csak rémálmainkból lépett volna elő 20 pár lábával, zöldes-fekete színével. Ráadásul a csípése rendkívül fájdalmas. Még az entomológusok is rémisztőnek tartják. A vízesés latin megfelelőjéről elnevezett Scolopendra cataracta Délkelet-Ázsiában honos, és feltételezések szerint éjjelente a vízben vadászik zsákmányra.
Az új fajt bemutató cikket idén publikálták a kutatók a ZooKeys újságban. Bár sok hasonlóságot mutat más Scolopendra fajokkal, a DNS elemzés és a fizikai vizsgálatok szerint ez a lény egyedülálló.
8. A paradicsom, amelyik „vérzik”, ha megvágják – Solanum ossicruentum
Az új faj nevét 150 hetedik osztályos pennsylvaniai diák segítségével választották ki. Ha a faj 1,5-2,5 átmérőjű gyümölcsét éretlenül megvágják, vérvörös nedv szivárog belőle. Megérve csoszárazzá válik. A végleges nevet a latin „ossi” (csontos) és „cruentum” (véres) kifejezésekből alkották meg.
A fás szárú növény egy-két méter magasra nő meg, és a magasságának körülbelül kétharmadánál két- vagy háromfelé ágazik el.
A gyümölcs eleinte zöld, majd gesztenye barnává érik. Az igazsághoz tartozik, hogy a növényt már 50 éve ismerik a botanikusok, de egészen a közelmúltig a Solanum diocium alfajának tartották.

A Solanum ossicruentum éretlen gyümölcse vérvörösen level ha megvágják.
VIDEÓ: Összeállítás a növényről:
9. Az „ördög” orchideája – Telipogon diabolicus
Az új orchideafajta hím- és nőnemű növényi részei összenőttek, és rendkívüli módon hasonlítanak az ördög fejére. Kritikusan veszélyeztetett fajnak tartják, és Dél-Kolumbiában fedezték fel.
Sajnos az élőhelye közelében, ahol felfedezték, épp utat készülnek építeni, ami várhatóan negatívan fog hatni erre a szép növényre. Egyébként csak Kolumbia területén körülbelül 3600 orchidea faj él.
VIDEÓ: Az ördög orchideája:
10. A mélytengeri, churrosra emlékeztető féreg – Xenoturbella churro
A furcsa, rózsaszín férget egy spanyol, fánkszerű édességről a churros-ról nevezték el. 3658 méterrel a tenger felszíne alatt fedezték fel, és legkorábbi őseink egyike lehet.

A tudósok tizenkét éven keresztül gyűjtötték össze a tengerfenékről a Xenoturbella különböző alfajait, egy robot tengeralattjáró segítségével. Korábban csak Svédország vizeiben találtak belőlük, ami nagyon meglepte a biológusokat. A Xenoturbella churro 10 centiméter hosszú, és a Kaliforniai-öbölben fedezték fel.
VIDEÓ: Van, akit nem a spanyol édességre, hanem egy zoknira vagy tengeri óvszerre emlékeztet: