„A tavaszit épp hogy kihevertük, most itt az újabb csapás” - éttermek és szállodák dolgozói az új korlátozásokról
Orbán Viktor hétfőn jelentette be, hogy bezárnak az éttermek, és a szállodák sem fogadhatnak turistákat, csak üzleti célból érkező vendégeket. Az állam a szállodák esetében a november 8-ig beérkezett foglalások 80 százalékát megtéríti. Az éttermek dolgozói után nem kell járulékot fizetni, és a bérek felét az állam állja. A Szállodák és Éttermek Szövetsége szerint a szálláshelyeknek bejelentett segítség azonban így is nagyon kevés - számolt be az RTL Híradó.
Az egyik budapesti négy csillagos szálloda vezetője az RTL Híradónak azt mondta, a korlátozás főleg a vidéki szállodákat érintheti, a fővárosban már eddig is alig volt turista. Szerinte a mai bejelentés sok kérdést vet fel.
"Üzleti utazó, és turista? Ennél azért bonyolultabb a szegmentáció. Például, aki mondjuk egy temetésre jön, az nem tudom pontosan, hogy minek számít. Vagy egy esküvőre. Vagy egy szálloda hogy tudja ellenőrizni, hogy ki milyen célból jön? Nekünk meg kell tagadni a becsekkolást?"
- fogalmazott Géher Zoltán a Continental Hotel igazgatója.
Egy szegedi halászcsárda tulajdonosa pedig azt mondta, szerdától borzasztó nehéz időszak következik.
"A tavaszit épp hogy kihevertük, most itt az újabb csapás. És ami a legborzasztóbb, az az, hogy csak kiszállításos lehet. Tehát meg kéne tartani a dolgozóinkat is, mert az is nagyon fontos, hogy ha esetleg javul a helyzet, akkor nem találunk, akkor amiatt nem tudunk"
- mondta Frank Sándor.
Az állam ezen mindkét szektorban próbál segíteni, a szállodák esetében a zárás utáni első 30 napban november 8-ig lefoglalt szállások árának 80 százalékát megtéríti, az éttermeknek pedig 30 napig nem kell járulékot fizetniük a dolgozók után, az állam pedig kifizeti a bérük felét. Mindkét esetben feltétel, hogy a dolgozók megkapják a fizetésüket és megtarthassák a munkájukat.
A Szállodaszövetség szerint a megváltozott foglalási szokások miatt novemberre szinte alig van foglalás a hotelekben, ezért a szállodáknak beígért kompenzáció nagyon kevés.
"Ezt Ausztriában úgy oldották meg, hogy az előző évi árbevételnek a 80 százalékát adják oda a szállodáknak, ez elfogadható lenne a szállodaiparnak is"
- fogalmazott Flesch Tamás a Szállodaszövetség elnöke.
Flesch Tamás szerint az is jobb megoldás lenne, ha a szállodaiparban az éttermekhez hasonlóan bértámogatást adna az állam.
Az RTL Híradó riportja: