A külföldön élő magyarok szerint itthon rosszul védekezünk a járvány ellen
Míg Magyarországon a járványügyi intézkedések tavasszal még meglehetősen szigorúak voltak, a második hullám kellős közepén ez már korántsem mondható el. Hiába növekszik napról-napra a fertőzöttek száma, a gyerekek már járhatnak iskolába, a tesztek még mindig méregdrágák és nehezen hozzáférhetőek, a maszkviselést pedig nem tudják megszokni az emberek. Az RTL Fókusz megkérdezte a külföldön élő magyarokat, mit gondolnak az itthoni intézkedésekről.
A 24 milliós Tajvan szinte érintetlen maradt a járványban: az általános maszkviselés és a hatékony kontaktkutatás eredménye, hogy 8 hónap leforgása alatt összesen mindössze 510 fertőzöttet és 7 halálos áldozatot regisztráltak. Ehhez képest Magyarországon a napi megbetegedések száma ennek majdnem a kétszerese.
A kint élő Zsellér Máté az RTL-nek azt nyilatkozta, hogy:
„A vírus annyira nem létezik, hogy a hírekben is csak külföldi hírekként jelenik meg néha-néha, de a napi hírfolyamnak nem része egyáltalán.”
Az Isten veled, Magyarország! című műsorból ismert Dorina Németországban él családjával, és egyik legfőbb aggodalma, hogy nem tudni pontosan, ki milyen szabályok alapján kerülne karanténba, ha hazajönnének látogatóba.
„Nem teljesen egyértelmű, hogy ki kap karantént, ki nem kap. Valaki munkaszerződéssel átjut, valaki magyar lakcímmel sem.”
Jenei Attila szeptember elején tért vissza Skóciába több hónapos magyarországi vakációjáról, így közvetlen tapasztalata van mindkét országról. Elmondása szerint az alapvető különbség a maszkviseléssel kapcsolatos fegyelmezettség: Skóciában szinte mindenki betartja a szabályokat, életkortól függetlenül, míg Magyarországról ez már nem mondható el.
Az országban senki sincs elzárva a teszteléstől, a távoli területen élők postán kapnak tesztcsomagot, amivel egyedül is elvégezhetik a mintavételt és visszaküldhetik a laborba. A tesztek minden esetben ingyenesek.