A cigány, a sérült és az idősebb gyerekek nem kellenek az örökbefogadóknak, a kormány döntései pedig csak mélyítik az előítéleteket
Ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy így megtalálják a legalkalmasabb örökbefogadókat, mert a korábbi adatok azt mutatják, nem egyszerű egymásra találni. Tavaly év végén 1899 örökbe fogadható kiskorú volt a nyilvántartásban, a KSH nem közli, mekkora volt a romák aránya, csak azt, hogy közülük 943 már tíz éven felüli, 466 pedig fogyatékos volt, s a gyermekre várók őket nem akarják hazavinni. A szülőnek jelentkezők listáján egy évvel korábban 2800 név szerepelt, s az utóbbi két évben nagyjából ezer-ezer örökbefogadást engedélyeztek.
A statisztika javításához tehát épp a tanfolyamokon megtanulható nagyobb elfogadásra lenne szükség.
Korábban a Gyermekjogi Koalíció 16 tagszervezete és a Szociális Szakmai Szövetség Etikai Kollégiuma is levélben hívta fel Fülöp Attila szociális államtitkár figyelmét arra, hogy a módosítások egy része nem a gyermekek érdekét szolgálja, s az eljárások a jogi gyorsítás ellenére a szakemberhiány miatt ezután sem lesznek rövidebbek.
Mindezek ellenére az Emmi ragaszkodik a meghozott döntésekhez. A Népszava kérdéseire azt felelték: „az örökbefogadói tanfolyam mindenki számára ingyenes és szabadon választható, ami előnyt jelent azoknak az örökbefogadó szülőknek, akik olyan gyermeket fogadnak örökbe, aki már korábban is náluk élt gondoskodásban”.
Azt azonban a sorok közt ők is elismerik, hogy a törvény alapján eddig is a házaspárok élveztek elsőbbséget az örökbe adásoknál.