A bankok beszóltak a kormánynak: visszautasítják, hogy a háborús időkben extraprofitra tettek volna szert
A háborúnak szinte valamennyi szektor a kárvallottja, köztük a bankszektor is. A gazdasági bizonytalanságok piaci következményei mellett számos kormányzati intézkedés terhét is fegyelmezetten és együttműködően viseli a bankszektor, ezért visszautasítja, hogy a háborús időkben extraprofitra tett volna szert, írja az MTI a Magyar Bankszövetség közleménye alapján.
A sorozatos kormányzati terhek és intézkedések kiszámíthatatlansága jelentősen korlátozza a bankszektor hitelezési képességét, nemzetközi versenyképességét és gazdaságélénkítő szerepét.
Emellett a Magyar Közlönyben hétfő éjszaka megjelentetett intézkedések tovább növelik a határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtó fintech szolgáltatók versenytorzító szabályozói előnyét. Az eredetileg két évre (2022 és 2023) bevezetett extraprofit adó, bankadó és ATM telepítési előírások ezekre a szolgáltatókra továbbra sem vonatkoznak, míg a szigorodó tranzakciós illeték szabályok a tapasztalatok szerint korlátozottan érvényesíthetők velük szemben - érvelt a szakmai szövetség.
Mindeközben a magyar bankszektor a pénzügyi közvetítőrendszer működtetőjeként a kormány egyik legfontosabb partnere a gazdaságpolitika megvalósításában: a pandémia kezelésétől a családpolitikán át, a kkv-k finanszírozásában, digitalizációban, infrastruktúraépítésben egyaránt igazolta, és nap mint nap igazolja az elkötelezettségét - hangsúlyozta a bankszövetség.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfői kormányinfón bejelentette, hogy minden multinak, amely a háborús időben extraprofitra tett szert, védelmi hozzájárulást kell fizetnie. A bankszektort külön is megnevezte ezen cégek között.
A bevezetendő intézkedések szerint nem változik a bankadó mértéke, azonban emelik a tranzakciós illeték mértékét 0,3 százalékról 0,45-re, készpénzfelvétel esetén 0,6-ról 0,9-re, megtartva a 150 ezer forintig tartó illetékmentességet. A devizaügyletekre valutaváltási illetéket vetnek ki, amely 20 ezer forintos limit mellett 0,45 százalékot jelent, és árstopot vezetnek be a számlavezetési és kártyahasználati díjakra.
Az intézkedések célja a gazdasági stabilitás biztosítása a háborús időkben, azonban a bankszektor további terhekkel néz szembe, amelyek kihívást jelentenek a működésükre és a gazdaság támogatására.