8 húsvéti program országszerte
Friss levegőre és koncertekre vágytok? Ennétek egy jót? A gyerekek nem bírnak otthon ülni? Szeretnétek részt venni a tradicionális, magyar húsvéti ünnepségeken? Ha még nem döntöttétek el, hová utaztok, és mit csináltok, mi segítünk néhány ötlettel!
Gólyalábas legények Ópusztaszeren
Láttál már határkerülést? A tradíció szerint az ünneplőbe öltözött legények lóháton, a leányok szekéren járták körbe a falut, hogy megkérjék a „Fennvalót, őrizze meg a falu határát és lakóit minden bajtól”. Ezt elevenítik fel vasárnap Ópusztaszeren. Az Emlékparkban a legények ezúttal lovak helyett gólyalábakon járva kerülik meg a skanzent.
Egész hétvégén korhű ruhákba öltözött menyecskék és legények várják a látogatókat ételszenteléssel, tojásfestéssel, kézműves foglalkozásokkal, zenével, néptánccal. Hétfőn locsolkodás lesz, vízzel, az Ópusztaszerre érkező lányok úgy készüljenek, hogy ők is kaphatnak belőle.

Vesszőzés a Szépasszony-völgyben
Az egri Szépasszony völgyben is a hazai hagyományoké a főszerep. A népi szokások legtöbbjét feleleveníti a húsvéti program, amelynek része a locsolkodás, a tojásfestés, és a vesszőzés is. (Ilyenkor fűzfavesszővel csapkodják meg a legények a lányokat, majd a lányok szalagot kötnek a vesszőre és van, ahol hímes tojást is kapnak a fiúk.)
A műsort táncház, kézműves vásár, koncert és gyermekprogram is színesíti.

Lovaglás és íjászkodás Füleken
Ha már Egerben vagytok, átugorhattok Szlovákiába, ugyanis a Füleki Várban akad elég látnivaló. A Palóc Húsvéton a 2012-es Fölszállott a páva szlovákiai döntősei is fellépnek. Többek közt kirakodóvásárral, folklórműsorral, tojásdíszítéssel, lovaglással és íjászkodással várnak benneteket. A gyerekek megnézhetik a Furulyás Palkó című meseelőadást és meghallgathatják az Ipolyi Arnold Szlovákiai Magyar Népmesemondó Verseny aranysávos ifjú mesélőit.

Kokonyaszentelés Kisdorogon
Tudjátok, mi az a kokonyaszentelés? A Tolna megyei Kisdorogon vár titeket e régi székely ünnepi szertartás. A településen élő bukovinai székelyek vasárnap délelőtt kalácsot, sonkát, tojást és gyertyát visznek a helyi római katolikus templomban tartandó szentelésre. Egykor a a templom padsorai közé állított, feldíszített kosarakban volt az étel; ezt a hívek kitakarták, hogy szenteltvíz érhesse őket.

Eredetileg azt a tojást jelentette, melyet a húsvéti szentelt sonka levében szoktak megfőzni. A kókonya olasz vagy vallon jövevényszó lehet (olasz: cuccagna, vallon: cocogne), s még a középkorban honosodott meg nálunk. A régi magyar nyelvben a kókonya már az összes húsvéti szentelt hideg ételt jelentette. A szó első említése 1518-ból ismeretes "húsvéti kenyér" értelemben. A mai népnyelvben a kókonya jelenti a hímes húsvéti tojást is.
Forrás: Magyar Néprajzi Lexikon
Vidám pálinkafesztivál Gyulán
"Koccintsunk egyszerre, és ürítsük poharainkat a pálinka, mint az egyik legnemesebb hungarikum tiszteletére!" Ezzel a felhívással indul április 18-án, pénteken a XV. Kisüsti Pálinkafesztivál, amely egybeesik a Gyula Napok kulturális rendezvény sorozattal. Tánc, főzőverseny, böllérkedés, Pálinka és Hungarikum kiállítás vár benneteket, ezen kívül láthatjátok a Lovagrendek vonulását és a Pálinka Szépe választást is.

Húsvéti vigadalom Hévízen
Zenei műsorokban tobzódhattok a dunántúli fürdővárosban, ugyanis vasárnap és hétfőn rendezik a Hévizi Dalfesztivált, A dal a miénk verseny válogatójával. Ha közben megéheztek, déltől kirakodóvásárral és gasztronómiai programokkal várnak titeket, a kicsik pedig vasárnap a Palinta Társulatot és az Eszterlánc zenekart, hétfőn pedig a Seprűszínházat és a Zabszalma együttest láthatják.

Tojáskert Szentendrén, a Skanzenben
A legkisebbekre természetesen a Skanzenben is gondoltak; bábszínházzal, babajátszóvl, tojáskerttel, tojásfestéssel és kézműves foglalkozással készülnek. Megismerkedhettek a pásztorok életével és a hagyományos húsvéti étkekkel: bárány levest, kokonyát és húsvéti sonkakülönlegességeket kínál a gasztro szekció.

Ha szereted a húsvétot, nyomj egy lájkot!