BUDAPEST
A Rovatból

5 könyv, ami téged is békebeli pestivé tesz

A cikkben felsorolt könyvek olyan szerzők művei, akik maguk is részesei voltak a békebeli főváros mindennapi életének, s így valóban hiteles képet tudnak számunkra adni az akkori világról, emberekről és érzésekről.
Pályi Brigitta írása az Emlékezz Budapest blogon, Címkép: Fortepan/Klösz György - szmo.hu
2019. április 27.



Pályi Brigitta vagyok, doktorandusz hallgató a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájában. Történészként a 20. század eleji Budapest tanulmányozása során számos értékes és érdekes részletet találtam, amelyet szeretnék mindenkivel megosztani: anekdoták, pletykák, legendák, különös, megdöbbentő tények a főváros tereiről, utcáiról, épületeiről és emberközeli történeteiről. Ezúton szeretném megismertetni és közelebb hozni a munkámat, megmutatni a város egy új, eddig ismeretlen arcát és hétköznapjait, közös múltunkat, történelmünket. Emlékezz, hát Budapest!

Az Emlékezz Budapest című blog szerzőjeként minden könyv felkelti az érdeklődésemet, amely a 20. század eleji Budapesttel foglalkozik. A legjobban mégis azokat az írásokat kedvelem, amelyek olyan szerzők művei, akik maguk is részesei voltak a békebeli főváros mindennapi életének, s így valóban hiteles képet tudnak számunkra adni az akkori világról, emberekről és érzésekről. Itt van néhány közülük, amelyeket olvasva megérthetjük, hogy mit is jelentett a múlt század elején pestinek lenni.

1. Krúdy Gyula: Pest-budai hangulatok

Ha valaki a régi Budapest hangulatát igazán szeretné átérezni, elsőként feltétlenül Krúdy Gyula írásaihoz forduljon. Az egyik kedvenc novella-válogatás kötetem a Pest-budai hangulatok (Alinea Kiadó, 2013), amely remekül gyűjti össze Krúdy azon írásait, amelyek segítségével egy kicsit részesei lehetünk a múltszázad eleji Budapest életének.

Olvasás közben megjelenik előttünk a pesti utca, minden szereplőjével – a bérkocsisoktól a rikkancsig – magas bérházak sorával körülvéve; a kávéházak otthont idéző állandó forgataga – szinte érezni a levegőben a frissen őrölt kávé és a friss, ropogós kifli illatát, hallani a csészék, tányérok csörömpölését és az újságok lapjainak neszezését. Majd felbukkan a pesti polgár, aki helyet foglalva az aranytükrös kávéház egyik asztalánál, kéri a kávéját, amely akkoriban nemcsak egy egyszerű fekete színű ital volt, hanem a kávé egyben

„mutatta a pesti polgár életét, sorsát, politikai pártállását” is.

Az egyszerű pesti polgár mellett azonban a novellákból olyan neves személyeket is megismerhetünk, mint Podmaniczky Frigyes bárót, „az Andrássy út vőlegényét”; Schumayer (Pilisy) Rózát, „Pest rózsáját”, aki elit bordélyt tartott fenn az V. kerület egyik bérlakásában; vagy Pórfit, aki kalapjaival „köszöngetni tanította Budapestet”. Ha tehát, valaki a 20. század eleji Budapest valódi arcát szeretné meglátni, és átérezni az akkori „pesti életérzést”, mindenképp vegye kezébe ezt a könyvet.

2. Kárpáti Aurél: Budai képeskönyv

„Egy darab ittfelejtett múlt…” – írja Kárpáti Aurél Budai képeskönyv (Élet Irodalmi Nyomda, 1914) című novelláskötetében a 20. század eleji Tabánról.

A könyv, a címe ellenére tehát, nem képekben, hanem novellákban örökíti meg Budapest egyik legkülönlegesebb és egyben legszegényebb városrészének mindennapjait.

Ennek az írásnak pontosan ez a legérdekesebb vonása: hogy nem Pestről szól, hanem Budáról. A budai emberek élete szinte ellentéte volt a mulató pesti polgárokénak. Különösen a Tabán hétköznapi lakóinak, akik szinte falusias környezetben, gondolkodással és életvitellel élték hétköznapjaikat.

A könyv azonban azért is igazán megkapó, mert annyira emberközeli. Olyan egyszerű budai polgárok életébe csöppenhetünk bele, mint a magányos, idős „ködlovag”, aki minden kedden Chopint játszik a zongorán, s közben újra átéli a múltját, „a csókokat, a csalódást, a vágyakat, a könnyeket és megújuló tavaszi szerelmeket, amelyek a Russwurm kávéival kezdődtek és végződtek”; vagy a Turner kisasszonyok, akik a „Három szerecsen” nevű kávémérés tulajdonosai, s akik fejét elcsavarja egy pesti gavallér; és a kövér család, ahol a család egyetlen lányát meglátva a szerzőnek azok a bútorszállító kocsik jutottak eszébe, amelyek „májusban és novemberben méltóságteljesesn döcögnek a pesti utcákon, s amelyeknek párnázott belseje három szobabútort rejteget.”

Az egyszerű emberek között azonban egy híresség is felbukkan – aki a tabáni legendák egyik főhőse – maga Casanova személyében, aki állítólag 1759-ben megfordult Budán, s a tabáni Hadnagy utcában szállt meg. Ennyit bemutatóul, a többi csábító dolgot meghagyom a kíváncsi olvasónak.

3. Gábor Andor: Pesti sirámok

A világon semmi sem tökéletes. Ahogyan Budapest városa sem. Már a 20. század elején Budapestnek is megvoltak a maga szépségei, ahogy a hibái is. Ezekre a hibákra hívja fel a figyelmünket Gábor Andor, az akkori kor egyik neves író, költő, dalszövegírója. Pesti sirámok (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1958 – ez egy újra kiadott gyűjteményes kötet) című munkájában a főváros hétköznapi életét igencsak kritikus szemmel vizsgálja, kiemelve minden hiányosságát és hátulütőjét, ami valljuk be, eléggé szokatlan, hiszen a legtöbb író és költő inkább csak a város szépségeit emeli ki.

Gábor Andornak köszönhetően megtudhatjuk, hogy a pályaudvarok szűkösek és koszosak (a Déli csak egy „nagyobb szabású vidéki csűr”), a villamosokkal való közlekedés káosz (tekintve, hogy majdnem mind más társaság kezében van), a gáz ára magas; az élelmiszerek közül csak egy dolognak vitték le az árát: a fácánnak, amelyet majd ehet a szegény eddig csak „kirántott poloskalábat” evő budapesti nép; és már nem is beszélve a fővárosi vezetőség korrupt üzleteiről.

A könyv hangvétele talán egy kicsit túlságosan is kritikus, de mindenképp megéri kézbe venni, hogy megláthassuk Budapest tökéletlenségének szépségeit is.

4. John Lukacs: Budapest 1900

Ugyan nem a szépirodalmi, inkább a történelmi munkák közé sorolható John Lukacs Budapest 1900 (Európa Könyvkiadó, 1991) című műve, mégis megéri fellapozni, ha az ember az 1900-as évek eleji magyar főváros életéről szeretne többet megtudni. A szerző igaz, csak 1924-ben született, de Budapesten nőtt fel és sokat kutatott a témában, így írása igen értékes.

A könyv, bár nem szépirodalmi munka, mégis olvasmányos, s az egyik legfőbb értéke, hogy hihetetlen részletességgel mutat be mindent, amely a 20. század elején jellemezte Budapestet.

Olvashatunk pl. a Déli pályaudvarról induló a Horvátországon keresztül Velencébe tartó vonatról, amely rendszerint este 8-kor indult Budapestről, és másnap délután negyed 3-kor érkezett Velencébe; az aquincumi római táblákról, amelyeket a múzeum megalapítása előtt a Frindt-féle kiskocsmában tároltak; vagy a pesti belváros jellegzetes nyári illatáról, amelyben „a hűvös papír- és a meleg pörköltkávé-szag keverékébe olykor egy árnyalatnyi orgona- (vagy talán heliotróp-?) illat vegyült a borbélyüzletekből”.

Ez a könyv talán kevésbé könnyen olvasható, mint egy novelláskötet, de ha valaki valóban a téma szerelmese, akkor megéri kitartóan végigolvasni.

5. Jaj be szép ez a Pest

A legtöbb Budapestről szóló munka általában prózában íródott. De valóban csak ezek a művek lehetnek hasznunkra? Ha érdekel minket a főváros múltszázad eleji élete, akkor nemcsak a prózához, de a korszak neves költőihez is fordulhatunk segítségért.

Számos olyan vers született híres költők tollából, amely Budapest egy-egy részletét mutatják be. Hogy ezekre rábukkanjunk nem szükséges száz verseskötetet átböngésznünk, hiszen összegyűjtve megtalálhatjuk őket egy könyvben. Jaj be szép az a Pest (Budapest Főváros Önkormányzata, 1996) címmel

egy gyűjteményes kötetben neves költők szerzeményeit olvashatjuk, amelyek központi témája Budapest.

A kötetben olyan nagy nevek szerepelnek, mint Ady Endre, Arany János, Illyés Gyula, Kosztolányi Dezső, Nemes Nagy Ágnes és Szabó Lőrinc.

A régi budapesti élet tehát, csak egy karnyújtásnyira van… a könyvespolcon.

Hogy kinek is szól az Emlékezz Budapest blog? Mindazoknak, akik szeretik Budapestet; akik már régóta élnek benne és szeretnek nosztalgiázni, vagy akik még csak most ismerkednek vele. Szívből ajánlom mindazoknak is, akik szeretnek a múltbeli dolgokkal foglalkozni, akiknek egy kis érdekesség feldobja a napjukat, akik szeretik a pletykákat, és a rendkívüli sztorikat, vagy egyszerűen csak szeretnének többet megtudni arról a helyről, ahol élnek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
Vitézy Dávid az újraszámlálásról: Látom és értem, hogy egy választás után majdnem egy hónappal sok indulatot szül egy ilyen döntés
A főpolgármester-jelölt már nagyon várja, hogy megszülessen végre a választás jogerős végeredménye, miután a Kúria vasárnap ismét egy újraszámlálást rendelt el.


Vitézy Dávid is a Facebookon reagált a Kúria vasárnapi esti döntésére, melynek értelmében újra kell számolni a június 9-i főpolgármester-választáson leadott valamennyi érvényes szavazatot. Az egy hónappal ezelőtti szavazáson Karácsony Gergellyel szemben először 324, majd az érvénytelen szavazatok újraszámlálása után már csak 41 vokssal alulmaradó politikus a posztban azt írja, hogy senki sem tudhatja, mi lesz a folyamat végeredménye, még az is lehet, hogy nő a különbség kettejük között.

„Egyet azonban tudok: bármely fejlett demokráciában egy ennyire szoros eredmény (41 szavazat, ami 0,005%, azaz öt százezrelék különbség) és az ahhoz képest igen magas tévesztési arány a már újraszámolt érvénytelen szavazatok megítélésében (2,3%) teljes újraszámláláshoz vezetne. Ennek így kell történnie Budapesten is – persze jó lett volna, ha ehhez nem kellett volna ennyi jogorvoslati lépcső és ennyi idő”

– írja a bejegyzésben a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület és az LMP közös jelöltje. Ezután idézi Magyar György ügyvéd friss posztját, aki szerint „hibázott az NVB, amikor csak az érvénytelen szavazatok újraszámlását rendelte el, és az érvényeseket nem vizsgáltatta”.

Vitézy részletesen leírja a Kúria döntését, majd kifejti, hogy bízik a folyamat törvényes lebonyolításában.

„Természetesen látom és értem, hogy egy választás után majdnem egy hónappal sok indulatot szül egy ilyen döntés, de a fentiek alapján mindenki számára józanul belátható, miért indokolt a teljes újraszámlálás”

– teszi hozzá.

„Mint minden budapesti, én is azt szeretném, ha végre megnyugtatóan pont kerülne a főpolgármester-választás végére és a választás jogerős eredménye végre megszületne, és akármi is lesz a jogerős végeredmény, elkezdhetnénk Budapest fejlesztéséért dolgozni” – zárja a posztot Vitézy Dávid.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
Hol érdemes nézni az augusztus 20-i tűzijátékot? Itt vannak a legszebb budapesti helyszínek
Összegyűjtöttük honnan érdemes a minden bizonnyal páratlan látványt figyelemmel kísérni.


Az augusztus 20-i tűzijáték Budapesten az egyik leglátványosabb esemény, amelyet évről évre több tízezren csodálnak meg. Idén négynapos rendezvénysorozattal, 19 helyszínen ünnepeljük az államalapítás évfordulóját, és az augusztus 20-i hosszú hétvége miatt már szombattól várhatók programok.

Minden idők leglátványosabb tűzijátékát élvezhetjük idén ugyanis az eddigi 4,3 helyett több mint 5 kilométer hosszan lehet majd látni a Duna mentén, vagyis ezúttal a látványterület egészen a Margitszigetig tart majd, és a tavalyi kettő helyett három belvárosi hidat érint.

A pirotechnikai eszközök, a drónok száma és a fényfestés volumene is nagyobb lesz a tavalyinál, így ha teheted mindenképp érdemes lesz élőben nézni, ehhez adunk pár helyszínötletet!

Aranybástya

Augusztus 20-án valami igazán különlegesre vágysz? Akkor irány a Budai Vár és az Aranybástya Étterem! Itt nem csak a tűzijátékot nézheted meg a legjobb helyről, de még a vacsorád is prémium lesz. Képzeld el, ahogy a Margitszigettől a Citadelláig mindent bevilágít a tűzijáték és a drón show, te pedig egy pohár különleges magyar itallal, a Kreinbacher Prestige Brut pezsgővel a kezedben élvezed a látványt.

Az augusztus 20-i tűzijáték látványos fényjátéka mellett olyan különleges gasztronómiai élmények várnak, amiket máshol csak irigykedve néznél az Instagramon. Az étlapon olyan ínyencségekkel találkozhatsz, mint például a tempura tigrisrák, a parmezános bélszín vagy a burgonyagolyók szarvasgombával. Emellett változatos és prémium minőségű italok, saját készítésű nemzeti fröccs, koktélok valamint gondosan összeállított, izgalmas falatok garantálják, hogy felejthetetlen legyen az estéd. És még nincs vége: open bar szolgáltatásukkal nem kell visszafognod magad, csak élvezned kell a mennyei fogásokat és a gyönyörű budapesti panorámát hazánk történelmének egy darabjában.

Tipp: Ha nem akarsz lemaradni róla, elővételben 10% kedvezménnyel vehetsz jegyet az “ILOVEARANYBASTYA” kuponkóddal. Ez az este simán a nyár fénypontja lesz, kár lenne kihagyni! Részletekért kattints IDE!

Aranybástya

1015 Budapest, Csónak u. 1.

PONTOON

 

A PONTOON a nyári Budapest egyik megkerülhetetlen helyszíne szuper bulikkal, koncertekkel és persze az összetéveszthetetlen panorámával a Lánchíddal és a budai Várral a háttérben. Ez a helyszín tökéletes választás, ha augusztus 20-án különleges környezetben szeretnéd élvezni a tűzijátékot.

Laza, fiatalos hangulata keveredik a Duna-parttal és annak lenyűgöző panorámájával, így garantáltan emlékezetes pillanatokat szerezve. Az esti órákban a híd és a Parlament kivilágított látványa mellett élvezheted a belváros pezsgését, de nem városi környezetben. A helyszín nem csak a design-ját illetően egyedülálló, de a válogatott programoknak és koncerteknek köszönhetően nemcsak szórakozóhelyként beszélhetünk, hanem egyfajta kulturális közösségi térként is, ahol minden kultúra és zenei irányzat kedvelői megtalálhatják az igényeire szabott szórakozás lehetőségét. Náluk a nyári esték legjobb hangulatú programjai várnak rád: élőzene, DJ-k, és persze remek italok. A koktélok és a hideg sörök mellett a helyszínen könnyed falatok is várnak, hogy teljes legyen az élmény.

PONTOON

1051, Id. Antall József rkp. 1.

Spoon The Boat

A Spoon the Boat Budapest egyik ikonikus helye, amely közvetlenül a Lánchíd mellett várja vendégeit. Ez az elegáns helyszín tökéletes választás, ha augusztus 20-án a Dunán ringatózva szeretnéd élvezni a tűzijátékot. A hajóról fantasztikus panoráma nyílik a Budai várra, a Lánchídra és a Parlamentre, így a tűzijáték minden pillanatát tökéletesen láthatod. A fedélzetén több terasz is található, de ha az időjárás borongósabbra fordul, vagy este hűvösebb lesz, a télikertbe is átköltözhetsz, ahonnan ugyanolyan remek panoráma tárul eléd.

A Spoon erőssége, hogy a remek lokáció mellett kiemelkedő a konyhája is. Komfortos ízekkel dolgoznak, miközben az adagokkal sem spórolnak. A bisztró jellegű étteremben több magyaros, és jópár nemzetközi fogást is kínálnak, így a tűzijáték alatt egy igazi kulináris élményben lehet részed. Ha augusztus 20-án egy exkluzív, stílusos helyszínen szeretnéd átélni a tűzijátékot, miközben Budapest legszebb látványosságai vesznek körül, akkor a Spoon the Boat a tökéletes választás!

Spoon The Boat

1052, Vigadó tér 3.

The Duchess Rooftop Bar

A The Duchess Rooftop Bar Budapest egyik legexkluzívabb tetőterasza, amely a belvárosban, a Matild Palace tetején található. Ha augusztus 20-án egy igazán exkluzív, elegáns és hangulatos környezetre vágysz, akkor a The Duchess Rooftop Bar az ideális választás! A helyszínre érve a kulcsos logót követve, kis folyosón át, Budapest első liftjével juthatunk fel a tetőre, ahol szinte az Erzsébet híd fölött lebegve szemlélhetjük a Dunát és a budai oldalt.

Innen a város fényei és a tűzijáték teljes pompájukban tárulnak eléd. Az elegáns, mégis modern dizájn, a kényelmes ülőhelyek és a hangulatos világítás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy extra kényelemben érezd magad! A bár prémium italválasztéka és kreatív koktéljai tökéletesen kiegészítik az élményt, miközben a tűzijáték látványában gyönyörködsz. A gondosan összeállított itallap és a finom falatok garantálják, hogy az estéd minden szempontból élvezetes legyen.

Az augusztus 20-i eseményre kifejezetten erre az alkalomra készült koktélokkal készülnek, továbbá két órán át korlátlan Cattier pezsgő csomag is vár az érkezőkre. Kényeztheted magad a hideg és meleg canapék, valamint az ínycsiklandó desszertek elragadó választékával. Foglalni ide kattintva tudsz!

The Duchess Rooftop Bár

1056, Váci utca 36.

raqpart

Budapest nyári lazulós és szórakozóhelye, a raqpart. A Lánchíd pesti hídfőjét betámadó szabadtéri bárterasz a város egyik legszebb panorámáját tudhatja magáénak, háttérben a Budai vár - Mátyás templom - Halászbástya kombóval. Innen a limonádét is jobban esik szürcsölgetni, a hely tényleg jó választás egy könnyű nyári chill-ezéshez. Ami az étel- és italkínálatot illeti, igazi gourmet fogásokat rendelhetünk, úgymint a magyaros vagy a provance-i tál, az Angus burger, cézár saláta garnélával vagy az elmaradhatatlan hekk kovászos uborkával. A fröccs és a sör hűsítő a nyári koktélok pedig könnyűek és izgalmasak.

Az élet éjszaka sem áll meg a parton! Amint a nap eltűnik a Budai Vár kupolája mögött, a város legjobb koktélmesterei előveszik legféltettebb long drink receptjeiket és shot-különlegességeiket, felerősödnek a lágy deep vokálok és a mosolygós nu disco ütemek, hogy egy emberként mozogjunk a szabad ég alatt, egészen hajnalig. Nem lesz ez másképp augusztus 20-án sem, érdemes követni a Facebook eseményt az aznapi részletes programokért!

raqpart

1051, Jane Haining rkp.

További budapesti helyszín ajánló

Várkert Bazár

Hamarosan finomságokkal, koncertekkel, gasztrobeszélgetésekkel telik meg a Várkert Bazár környéke, mert augusztus 18-tól 20-ig újra megrendezik hazánk egyik legnagyobb gasztronómiai fesztiválját, a Magyar Ízek Utcája rendezvényeit. Ez elsősorban magyar gasztrokulturális kiállítás és vásár, de a Kárpát-medence színes ízvilágát és gasztronómiai kultúráját is igyekszik bemutatni. Itt kóstolhatod meg először Magyarország tortáját, és mutatják be a Szent István-napi kenyeret is. A szervezők a Magyar Ízek Utcája programjának záróeseményeként tüntetik fel a 21 órakor kezdődő tűzijátékot. Ha a Várkert Bazárban vagy annak környékén ragadnál, egy percig se aggódj: innen is tökéletesen lehet majd látni a műsort.

Gül baba türbéje

A rutinos tűzijátéknézők tikos favoritja épp a Duna azon szakaszára néz, ahol fellövik a rakétákat. A Gül baba türbéje a csodás látkép mellett egy nyugodt, csendes környezetet is kínál, amely tökéletes helyszínt biztosít az ünnepi események megtekintéséhez. A türbéhez vezető séta és a környező kert is hozzájárul ahhoz, hogy az este egy különleges élmény legyen.

A Bálna környéke

A főváros egyik legszebb panorámája nyílik a Nehru partról a Gellért-hegyre, ráadásul könnyen megközelíthető a zöld terület. Ideális választás lehet azoknak, akik a pesti oldalról szeretnék nézni a tűzijátékot.

Filozófusok kertje

A klasszikus helyszínekhez képest szinte biztos, hogy jóval kevesebben lesznek a romantikus környezetben, ahol ezúttal élő zenei aláfestést is kap a tűzijáték. Ráadásul kényelmes babzsákfotelekből lehet nézni a műsort a Gellért-hegy Erzsébet hídhoz közeli zöld oázisában.

Hármashatár-hegy

Népszerű hely, ahol évről évre sokan gyűlnek össze. Éppen ezért aki ezt választja, számoljon úgy, hogy az este kilenc órai kezdés előtt már egy, másfél órával oda kell érni.

Sas-hegyi Látogatóközpont

Az ünnep alatt kizárólag a fogyatékossággal élőknek és kísérőiknek kínál egyedi élményt a látogatóközpont. Mivel azonban a tűzijátéknéző helyek száma korlátozott, ezért előzetes regisztráció szükséges ezen a honlapon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Főpolgármesteri újraszámlálás: egyre nagyobb lehet Karácsony Gergely előnye
Vitézy Dávid tud olyan körzetről ahol 134 szavazattal szavazattal nőt Karácsony előnye. A végeredményt pénteken hirdeti ki az NVB.


„A hibásan máshoz számolt érvényes vagy a tévesen érvényesnek minősített szavazólapok száma mára összesen eléri az 1200-at, ez a köztünk lévő eredeti 41 szavazatnyi különbség harmincszorosa”

– írja Vitézy Dávid a főpolgármester-választás második újraszámlálásának második napján, aki egy korábban érvényesnek nyilvánított, de láthatóan érvénytelen szavazólapról is megosztott egy fotót.

A bejegyzésben leír egy újlipótvárosi esetet is, ahol többszörösére nőtt a különbség közte és Karácsony Gergely között, mint amekkora az első újraszámlálás után volt a teljes városban.

„Ebben az esetben épp az ő javára változott az eredmény, 134 szavazattal, mivel amúgy rá adott érvényes szavazatokat tévesen hozzám számoltak a XIII. kerületi szavazatszámlálók június 10-re virradó éjszaka. De fordítva is történt hasonló másutt. Csak ilyen jellegű tévesztést legalább kétszáz helyen tapasztaltunk már Budapest-szerte az újraszámlálás során, bár általában kisebb számú szavazatot érintően.”

A 444 közben úgy tudja a A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) egyik tagjától, hogy Karácsony 200-250 szavazattal vezethet Vitézy előtt. A végeredményt pénteken közlik.

Vitézy Dávid teljes posztját itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Fél Budapestet lezárják a hosszú hétvégén, itt a teljes lista, hogy hol nem lehet majd közlekedni
A Lánchidat már csütörtökön lezárják. A lezárások érintik többek között a Hősök terét, a Műegyetem rakpartot és a legtöbb fővárosi hidat is.


Az augusztus 20-ai ünnepségek miatt időszakos lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő napokban a fővárosban, írja az MTI a Budapesti Rendőr-főkapitányság közleménye alapján. Az intézkedések több Duna-hidat is érintenek: a Lánchidat már csütörtökön, a Szabadság hidat pedig vasárnap este lezárják.

A Lánchidat csütörtökön 0 órától szerda hajnalig zárják le. Lezárásra kell számítani a budai alsó rakparton a Slachta Margit rakparttól a Dombóvári útig, időszakosan a pesti alsó rakparton a Carl Lutz rakparttól (Jászai Mari tér) a Közraktár utcáig, a Margit híd északi oldalán, az Alkotmány utcában, és a Tárnok utcában a Dísz tér és Szentháromság tér között.

Péntek reggeltől le lesz zárva a Várkert rakpart is, valamint a Döbrentei utca és a Váralja utca a Dózsa György tértől (Palota út) az Attila útig.

Szombat estétől nem lehet majd közlekedni a Kós Károly sétányon a Hősök terétől a Hermina útig.

Vasárnap lezárják az Erzsébet híd buszsávjait, este pedig - szerda hajnalig - a Szabadság hidat a gépjárműforgalom elől.

Hétfőtől nem járható a Műegyetem rakpart a Budafoki úttól a Bertalan Lajos utcáig, a Szent Gellért tér a Budafoki út felé, és a Budafoki út a Csiky utcától a Szent Gellért térig, estétől pedig Széchenyi rakpart a Kossuth tértől a Széchenyi térig.

Augusztus 20-án, kedden időszakosan lezárják a Szent István teret, a József Attila utcát a Bajcsy-Zsilinszky úttól a Széchenyi térig és a Széchenyi teret körben, estére - a tűzijáték ideje alatt - pedig a Margit hidat, a Lánchidat, az Erzsébet hidat, a Szabadság hidat, továbbá több rakpartot és a Margitsziget meghatározott részét.

Mindemellett szakaszosan és időszakosan lezárják a Szent István tér - Zrínyi utca - Október 6. utca - József Attila utca - Széchenyi tér - Zrínyi utca - Szent István tér útvonalat, továbbá a Szent István tér - Zrínyi utca - Október 6. utca - József Attila utca - Széchenyi tér - Akadémia utca - Arany János utca - Sas utca - Szent István tér útvonalat is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk