1945 óta nem volt ekkora veszélye annak, hogy kitörjön az atomháború
Az Egyesült Nemzetek Szövetségének egyik vezető biztonsági szakértője figyelmeztetett a veszélyre, írja az Independent. Renata Dwan, az Egyesült Nemzetek Leszerelési Kutatóintézetének vezetője riportereknek nyilatkozta, hogy a fegyverzet-ellenőrzés világszerte változóban van, részben az Egyesült Államok és Kína stratégiai versengése miatt.
"Úgy látom, hogy ez mindenképpen figyelemfelkeltő mozzanat - és a médiában valamiképp hiányzott a problémák feldolgozásából, hogy
a nukleáris háború kockázata jelenleg kifejezetten nagy,
illetve hogy a nukleáris fegyverek használatának kockázata nagyobb, mint a második világháború óta bármikor" - mondta Dwan.
A szakértő szerint a világnak sürgősen komolyan kellene vennie ezt a problémát. Közölte, hogy minden, nukleáris fegyverrel rendelkező állam atommodernizációs programokat tervez.
Azt is hangsúlyozta, hogy a hagyományos fegyverellenőrzési szabályozásokat érvénytelenné teszi az újfajta háborúk megjelenése az felfegyverkezett csoportok és a privát szektor erőinek előtérbe kerülésével, valamint az új technológiák térhódításával, melyek elmossák a támadás és védekezés közti határvonalat.

Dwan azt is kifejtette, hogy miután a leszerelési tárgyalások holtpontra kerültek az elmúlt két évtizedben, 122 ország írta alá a nukleáris fegyverek betiltásra vonatkozó egyezményt, részben frusztráció, részben pedig amiatt, mert elismerték a kockázatokat.
A szerződés hivatalos neve egyébként "A nukleáris fegyverek tilalmáról szóló szerződés", melyet A nukleáris fegyverek felszámolására irányuló nemzetközi kampány (ICAN) nevű aktív civil társadalmi koalíció is támogatott (ez nyerte el a Nobel Békedíjat 2017-ben).
A szerződés eddig a szükséges 50-ből 23 ratifikációt gyűjtött össze - 50 kellene ugyanis ahhoz, hogy hatályba léphessen. Az aláírók között szerepel Dél-Afrika, Ausztria, Thaiföld, Vietnám és Mexikó is.
Az Egyesült Államok erősen ellenzi, akárcsak Oroszország és egyéb, nukleáris fegyverrel rendelkező államok.
Itt, az ICAN oldalán lehet egyébként megnézni, hol tartanak jelenleg a ratifikációk és aláírások.
Dwan szerint nem szabadna alábecsülnünk a nukleáris háborúk veszélyét. "Az, hogy miként gondolkodunk erről, és hogyan miként cselekszünk, hogyan kezeljük ezt a kockázatot, szerintem nagyon fontos és sürgős kérdés" - mondta.