19 lúzer cica, amelyik nem bírta a küzdelmet a macskamentával
- tartja a (nem túl széles körben ismert) szólás. És valóban, létezik egy növény, amelytől kiborulnak a macskák: ez pedig a macskamenta. Valószínű, hogy a legtöbb macskában az ivarzási ösztön lép működésbe, amikor megszagolják a növényt.
Amit biztosan tudunk, hogy a macskamenta (másik nevén gyöngymenta, latinul Nepeta cataria) leveleiben és szárában levő illatos olaj az agykéregben lévő szaglóközpontot stimulálja, erőteljes vonzalmat ébresztve ezzel számos macskában és nagymacskában, mint például az oroszlánban, hogy közelebbről is szemügyre vegye a növényt.
Érdekes tény viszont, hogy nem epekedik minden cicus a gyöngymenta iránt. Úgy tűnik, hogy ezt a reakciót a macskák 50%-a egy domináns génnel örökli, és csak az ivarérettség után teljesedik ki a hatása.
Következzen most néhány olyan kép, ami érzékletesen mutatja a növény hatását a macskákra!



















Az illatos macskamenta nevét kellemes, ám meglehetősen erős és jellegzetes illatáról kapta. Évelő növény. Halvány ezüstös-zöld, fogazott levelei sűrűn nőnek a szárakon. Levelei dörzsölés hatására jellegzetes, átható illatot árasztanak. Fehér, vagy rózsaszínes virágai nyár elején nyílnak, tömegesen vonzzák a pillangókat. Kitűnő mézelő növény. Tőosztással és magról is jól szaporítható tavasszal. Kedveli a napos, félárnyékos helyeket és a jó vízelvezetésű meszes talajt.
Kerti tipp: káposztafélék mellé ültetve elriasztja a földibolhákat, a hangyákat és a levéltetveket is. Sőt, a legújabb kutatások szerint biológiailag aktív növényi hatóanyagának köszönhetően (nepeta-lakton) az emberekre - és valószínűleg a cicákra is - fájdalomcsillapítóként hat, így a kutatók fontolgatják, hogy ezzel fogják leváltani az ópiumszerű fájdalomcsillapítókat. Valószínűleg ez a nepeta-lakton hatóanyag - mely a macskamenta illóolajában 40%-os mennyiségben van jelen - bolondítja meg a cicákat is.
Forrás: Háziállat.hu