12-szer annyit keresnek Liechtensteinben a tanárok, mint Magyarországon
Kiadta friss jelentését az Európai Bizottság, amelyben a tanárok és az iskolaigazgatók fizetését és juttatásait elemzi. Magyarországról kifejezetten sötét kép alakul ki a bizottság Eurydice hálózatának a pedagógusok pénteki világnapja alkalmából közzétett vizsgálatából. Egy kezdő tanár ugyanis egyetemi diplomával is csak bruttó 200 ezret kap itthon.
Ráadásul a jelentés megállapítja, hogy a rossz kezdő fizetés után alacsony bérnövekedésre számíthatnak a magyar oktatók.
A jelentés szerint ugyan a 2017/2018-as tanévben a legtöbb helyen emelkedett a tanárok fizetése, ám ez sok országban csupán az inflációkövető indexálásnak köszönhető.
Csak hét országban voltak reformok a növekedés okai - Bulgáriában, Csehországban, Észtországban, Hollandiában, Litvániában, Romániában és Szlovákiában. Máshol – Dániában, Máltán, Svédországban és Izlandon – a szakszervezetek kényszerítették ki, hogy több lett a pénzük a pedagógusoknak - írja a hvg.hu
A jelentés azt írja, hogy Magyarországon egy kezdő óvodapedagógus vagy tanító éves bruttó fizetése 6875 euró (2 millió 286 ezer forint). Ez egy hónapra lebontva bruttó 190 ezer forint,
ebből egy kétszobás lakást sem tudnának bérelni, jobb helyen egyszobást sem. De nem sokkal jobb a helyzete az egyetemi/főiskolai végzettségű tanároknak sem, hiszen az ő kezdő bruttó bérük éves szinten mindössze 7639 euró (két és félmillió forint).
Ezzel a lista alsó részén foglalunk helyet. A legrosszabbul Bulgáriában és Albániában fizetik a tanárokat, és hasonlóan rossz a helyzetük Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és Szerbiában is.
Szlovákiában 8280 euró, Csehországban viszont már 11 838 euró a kezdő éves fizetés.
A nyugat-európai országokkal való összehasonlítás talán felesleges is, hiszen klasszisokkal keresnek többet mindenhol.
Lapozz a nyugati keresetekért: