OLIMPIA

11-9-re kikapott a magyar női vízilabda-válogatott Kínától

A magyar női vízilabda-válogatott így elbukta a csoport első helyét.


A magyar válogatott 11-9-es vereséget szenvedett Kínától a tokiói olimpia női vízilabdatornájának vasárnapi negyedik fordulós mérkőzésén, így a második helyen végez a B csoportban.

Bíró Attila tanítványai a negyeddöntőben az A csoport harmadik helyezettjével, Hollandiával vagy Kanadával játszanak majd a legjobb négy közé kerülésért. A holland-kanadai összecsapást közép-európai idő szerint 8.30-tól rendezik a Tacumi Vízilabdaközpontban.

Női vízilabdatorna, B csoport, 4. (utolsó) forduló: Kína-Magyarország 11-9 (4-1, 3-1, 2-4, 2-3).

Azt már a mérkőzés előtt tudni lehetett, hogy a magyaroknak elegendő egy döntetlen az első hely megszerzéséhez a B csoportban, mert az Egyesült Államokkal szemben az egymás elleni eredmény nekik kedvez. A meccskeretből ezúttal a japánok ellen remekül beszálló és védő Gangl Edina maradt ki.

A vezetést a kínaiaknak sikerült megszerezni, valamivel később pedig egy bejátszás kapuba pofozása nyomán kétgólosra nőtt az előnyük. A magyarok háromszor is a kapufát találták el, egyszer pedig a rivális kapusa védett bravúrral, így az újabb kínai góllal már három volt a különbség.

A második felvonás Szücs góljával indult, aztán percekig megint a védelmeké volt a főszerep. A hátsó alakzatot először Kínának sikerült feltörnie, majd a sorra kimaradó magyar helyzetek után az ázsiaiak újabb találatával már négygólosra duzzadt a különbség. Bíró Attila tanítványai támadásban láthatóan szenvedtek, amikor pedig sikerült lőniük, akkor a kapu mellé tüzeltek, a rivális kapusa védett vagy már a támadóidő lejárta után próbálkoztak. Az újfent eredményes kínaiak számukra megnyugtatónak tűnő, ötgólos vezetéssel vonulhattak szünetre.

A harmadik negyed elején percekig nem esett gól egyik oldalon sem, majd Kína szövetségi kapitánya kért időt, de csapatának csak az ezt követő második akcióból sikerült betalálnia. A különbséget Illés csökkentette hatról ötre, alig több mint két perccel a játékrész vége előtt pedig Bíró Attila kért időt. Ezután Gurisatti volt eredményes, majd Keszthelyi a hetedik próbálkozásából először talált be a meccsen. A negyed utolsó perceiben egy kínai gólra Gurisatti válaszolt, így a záró játékrésznek háromgólos különbséggel vághattak neki a felek.

Az utolsó nyolc perc első felében nem esett gól, aztán a kínai kapitány időt kért, de csapatának ezután sem sikerült betalálnia. A másik oldalon viszont Gurisatti eredményes volt, aztán egy kínai gólt videós visszanézés után érvénytelenítettek. Fórban magyar ziccer maradt ki, de aztán ötméteresből Gurisatti egy gólra csökkentette a különbséget. Az ellenfél szintén büntetőből próbálkozhatott, és sikerrel járt. A magyarok válasza kicsit lassan jött, ráadásul a dudaszó előtt Kína ismét betalált, így megnyerte a találkozót.

Nem leptek meg a kínaiak, magunkat vertük meg azzal, hogy nem voltunk élesek támadásban. Az ellenfél fizikálisan erősebb, ezért sanszot nem adtak a centereinknek, emellett fásultságot is éreztem a csapaton

- értékelt Bíró Attila szövetségi kapitány, aki a második félidei feltámadásról azt mondta, védekezést váltottak, amit talán hamarabb is lehetett volna, ennek köszönhetően Magyari Alda magára talált a kapuban.

A magyar hálóőr úgy vélte, jobban kellett volna bíznia a blokkokban. A folytatást illetően kijelentette, most nem omolhat össze senki, mert ennél jobban kell játszani az éremszerzéshez. „Nem lehet semmilyen meccset így kezdeni. Nem tudom, mi az oka, hogy nem találtunk kaput, de azért védekezésben is voltak problémáink” - fogalmazott Garda Krisztina.

„Nem történt semmi! A most következő három mérkőzésért érkeztünk Tokióba. Estig mindenkinek le kell rendeznie magában a történteket. Mint az egyik hangulatfelelős teszek is majd róla, hogy így legyen, mert kimondva is a magyar női vízilabda első ötkarikás érméért jöttünk” - mondta optimistán a magyar csapat legjobbja, a négygólos Gurisatti Gréta, aki úgy vélte, ezúttal kissé fáradtabb volt a csapat, ami még a címvédő és világbajnok amerikaiak legyőzésének következménye.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


OLIMPIA
Fotók: így érkeztek meg a magyar olimpikonok – aranygép hozta haza őket a Liszt Ferenc Repülőtérre
A sportolók már itthon vannak, de a Wizz Air különleges festése továbbra is megmarad.


Hétfő délután, nem sokkal 16 óra előtt landolt a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a párizsi olimpiáról hazatérő aranygép, a magyar olimpiai küldöttség tagjaival a fedélzetén.

A 180 fős csapatot a Wizz Air egyik legújabb, a sportolók tiszteletére készült egyedi aranyfestéssel díszített repülőgépe hozta haza Párizsból. Rögtön a leszállás után már a magyar zászló is lobogott a pilótafülkéből – írta közleményében a légitársaság.

Az olimpikonokat szállító aranygéppel a Wizz Air utasai is találkozhattak már, hiszen a különleges festésű gép május óta repül Európában és azon túl a légitársaság számos útvonalán. Az olimpia ideje alatt pedig folyamatosan, menetrend szerinti járatokon utazhattak a szurkolók Budapest és Párizs között.

Az arany festés továbbra is marad, hiszen a Wizz Air a Magyar Paralimpiai Bizottság hivatalos partnereként augusztus végétől a magyar paralimpiai csapatot repíti a XVII. Paralimpiai játékokra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
OLIMPIA
A Rovatból
Az Aranygép leszállt, Milák Kristóf fellépett a pódiumra, de csak pár mondatot mondott
A titokzatos úszó most sem vitte túlzásba. Mindenkinek köszönetet mondott, aki feltétlenül bízott benne.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. augusztus 13.



Hétfő délután megérkezett az Aranygép, amely a párizsi olimpia lezárultával szállította haza a magyar sportolókat és sportvezetőket. A küldöttség tagjait a Puskás Aréna szoborkertjében rajongók tömegei várták.

A Nemzeti Sport online bemutatta azt a pillanatot, amikor

a szurkolók legnagyobb örömére Milák Kristóf is fellépett a pódiumra,

aki Párizsból két éremmel – egy arany- és egy ezüstéremmel – tért haza. Az olimpiai bajnok hosszú hallgatás után szólalt meg, pár mondatban összefoglalta gondolatait a pódiumon.

A pódiumról lelépő Milákot nem lehetett külön kérdezni, így be kell érnünk azzal a néhány mondattal, amit a szurkolók előtt mondott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OLIMPIA
Fotók: így köszöntötték a hazatérő olimpikonokat – a Puskás Stadionnál fogadták Párizs hőseit
Több mint ezren várták a hazatérő olimpikonokat, köztük az aranyérmet szerző bajnokokat is.


Augusztus 11-én, vasárnap véget ért a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok Párizsban. Nekünk, magyaroknak az utolsó nap is volt miért örülnünk: Gulyás Michelle öttusázó világrekorddal nyert aranyérmet.

A magyarok 19 éremmel tértek haza: ebből 6 arany, 7 ezüst és 6 bronz volt. Nem csoda, hogy rengetegen várták a hazatérő sportolókat.

Az MTI tudósítása szerint több mint ezerfős lelkes tömeg, rokonok, barátok, szurkolók és a média munkatársai fogadták a párizsi olimpiáról az aranygéppel hazaérkező versenyzőket.

A gép késett, így a versenyzőket és edzőiket szállító buszok háromnegyed 5-kor gördültek be a Puskás Aréna parkjába. A toronyépület árnyékában megtartott ünnepi köszöntésen Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd a színpadra szólította a párizsi ötkarikás játékokon részt vett olimpikonokat, köztük az aranygéppel hazatérteket. A szurkolók hatalmas tapssal köszöntötték a sportolókat.

„A nemes harcolt megvívtuk, megküzdöttünk minden másodpercért, minden találatért, néha túlerővel szemben is, és elértünk egy olyan eredményt, amelyre méltán lehetünk büszkék” – mondta beszédében Gyulay, majd a MOB elnökeként hivatalosan is bejelentette, hogy a magyar csapat 206 ország közül az éremtáblázaton a 14. helyen végzett. Emlékeztetett rá, hogy a magyar olimpiai csapat az elmúlt 128 évben mindig hozott haza aranyérmet és mindig sikeres volt. Végül köszönetet mondott a teljesítményért annak a 180 versenyzőnek, aki kivívta a részvételt, az őket felkészítő szakembereknek, a sportolók hozzátartozóinak, végül pedig a kormányzatnak azért, hogy támogatja az élsportot és továbbra is stratégiai ágazatként kezeli.

A műsorvezetők néhány sikeres sportolót is megszólítottak pár mondat erejéig. A nyilvánosságtól az elmúlt időszakban elzárkózó Milák Kristóf is mikrofont ragadott és elmondta: rengeteg támogató üzenetet és biztatást kapott, az immár kétszeres olimpiai bajnok úszó megköszönte a támogatást mindazoknak, akik az elmúlt két év során feltétlenül bíztak benne, hogy sikerrel jár.

Kós Hubert azt mondta, mindössze egy hetet pihenhet, utána utazik vissza az Egyesült Államokba, hogy elkezdje a felkészült a decemberi, budapesti rövidpályás úszó-világbajnokságra.

A folytatásban Gyulay Zsolt a magyar olimpiai mozgalom történetében először felhívta a színpadra a sportolókat felkészítő szakembereket, akik így képletesen az MBH Bank Elismerés Dobogójára léphettek fel, majd közös felvételek is készültek velük.

A program végén a szurkolóknak volt lehetőségük személyesen testközelből találkozni, közös fotókat készíteni, illetve aláírást gyűjteni a magyar olimpikonokkal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OLIMPIA
„Ez vagyok én” – Történelmet ír az első transznemű paralimpikon, de nem mindenki örül neki
Egy olasz sprinter, Valentina Petrillo lesz az első transznemű paralimpikon. A bejelentés felkavarta a sportvilágot, és túlmutat a személyén.


Még el sem ült a vihar Imane Helif algériai bokszoló olimpiai szereplése körül, már egy újabb sportoló miatt feszül egymásnak a a sportvilág. A kérdés továbbra is az: ki számít nőnek? Most az olasz futó, Valentina Petrillo áll a viták középpontjában. Az 50 éves olasz para-atléta hamarosan történelmet írhat, hiszen ő lesz az első nyíltan transznemű sportoló, aki részt vesz a Paralimpiai Játékokon.

Petrillo, aki a női T12-es kategóriában, látássérült versenyzőként indul a 200 és 400 méteres számokban, 2019-ben váltott nemet. Azóta nemcsak a pályán, hanem a közbeszédben is komoly figyelmet kap. Petrillo maga is tisztában van a különleges helyzetével:

„Az a történelmi érték, hogy én leszek az első transznemű nő, aki részt vesz a Paralimpiai Játékokon, fontos szimbóluma az elfogadásnak”

– mondta a BBC Sportnak. Mariuccia Quilleri, olasz ügyvéd és sportoló, viszont nem ilyen pozitívan látja a helyzetet. Ő azoknak a sportolóknak a képviselője, akik nem örülnek Petrillo jelenlétének a női versenyeken, mivel szerintük testi adottságai tisztességtelen előnyhöz juttatják őt. Quilleri így fogalmazott:

„Minden szövetség választhat a befogadás és a sportszerűség fogalmai között. [...] Az olasz paralimpiai szövetség a befogadást választotta.”

Nyilatkozott Andrew Parsons, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) elnöke is, aki középutat keres a vitában. Bár Petrillo részvétele jelenleg a szabályok szerint megengedett, Parsons szerint ez nem elég: a sportvilágnak konszenzusra kellene jutnia a transznemű sportolók körüli vitákban. Amellett, hogy leszögezte, az IPC-nek egyelőre követnie kell a meglévő szabályokat, azt mondta:

„A tudománynak kellene válaszokat adnia, mert igazságosak akarunk lenni minden sportolóval szemben.”

Valentina Petrillo sporteredményei a nemváltás előtti és utáni időszakban is figyelemre méltóak. 2015 és 2018 között 11 nemzeti bajnoki címet nyert a férfi T12-es kategóriában, amely a látássérült sportolók számára van fenntartva. Arról nyilatkozott, hogy a nemváltás után visszaesett a sportolói teljesítménye:

„Már nem vagyok az az energikus ember, aki voltam. Az átmenet első hónapjaiban 10 kilogrammot szedtem fel. Nem tudok úgy enni, mint korábban, vérszegény lettem, alacsony a hemoglobinszintem, mindig fázom, nincs meg ugyanaz a fizikai erőm, máshogy alszom, hangulatingadozásaim vannak. Már nem vagyok ugyanaz, mint azelőtt.”

Ezek elfogadását egy olyan kompromisszumnak tartja, amit meg kellett hoznia a boldogságáért: „Ez nem egy életstílus-választás számomra, ez vagyok én”. A nehézségei ellenére az átmenet után is sikeres sportoló maradt. Több érmet szerzett, köztük két bronzérmet a 2023-as Világ Para Atlétikai Bajnokságon, ezen kívül a Nemzeti Para Bajnokságokon is eredményesen szerepelt és versenyzett masters atlétikai eseményeken ép női sportolók ellen is.

A BBC Sport megkeresett egy sporttudóst, Ross Tuckert is a Petrillo körüli vita miatt. Tucker szerint a tesztoszteron-csökkentés nem szünteti meg azokat az előnyöket, amelyeket a a transz nők a sportban még az átmenet előtt szereztek. A BBC hosszan idézi a szakértő álláspontját, aki szerint Petrillo versenyelőnyt élvezhet a női mezőnyben:

„A férfi előnye a fejlődés során jön létre, lényegében a tesztoszteron hatásának való kitettség hosszú évei alatt alakul ki. A megoldás, amellyel a sport megpróbált előállni, az volt, hogy ha az előny forrása a tesztoszteron, akkor csökkentsük azt, és akkor a sportoló szabadon versenyezhet. [...] De az erőelőnyök minden létező bizonyíték alapján fennmaradnak akkor is, ha egy felnőttnél eltávolítjuk a tesztoszteront. Ezért a sportnak fel kell ismernie, hogy nem tudja elvenni ezt a férfielőnyt, csökkentheti azt egy kicsit, de nem tűnik el.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk