FOCI EB
A Rovatból

Tíz körömmel kell összekaparnom a lelkemben a karácsonyi hangulatot

A napom, amikor kedvem lett volna két pincérre ráborítani az asztalt, egy eladót felpofozni, és harminc évvel visszaforgatni az idő kerekét, amikor nem volt mindenhol internet, és nem láttam élőben az utcákon hömpölygő dühöt és elkeseredettséget. Egy szubjektív karácsonyvárós történet.


Egy napot szántam a Nagy Karácsonyi Ajándékvásárlásra. Egyetlen napot. Mert unom, mert a "glamúrnapok", meg a "dzsojnapok", meg a "blekfrájdéjok" között ennek az egésznek semmi jelentősége. Ahogy 99 éves nagyapám mondja: “Ez már csak arról szól, kislányom, hogy minden pénzt el kell költeni, ami csak van.” Szerencsére a családban ezt nem visszük túlzásba, de ajándékozni még szoktunk.

Szóval beültem egy kellemes(nek hitt), és egyébként nagy hírű budai kávézóba a Bartókon, hogy erőt gyűjtsek. Félház volt, ízléses karácsonyi dekorációk, és négy fiatal pincér, akik közül az egyik tíz perc múlva oldalgott oda hozzám. Rámosolyogtam, kértem egy forró csokit, és megkérdeztem, van-e nem hideg, buborékmentes ásványvizük. Rám meredt, és szó szerint ezt mondta: “Mit tudom én???” A döbbenet kiülhetett az arcomra, mert úgy érezte, szépítenie kell, ami így sikerült: “Hűtött van, azt kész, mit tudom én, hogy mennyire hideg?” Nem akartam vitát, bólintottam, rendben, jó lesz a hideg. Elfordult, de még méltatlankodva odavetette: “Különben is, itt bent seperc alatt felmelegszik.” Remek.

Bevallom, én még nem láttam pincért, aki szemmel láthatóan ennyire utálta a vendégeket és úgy általában a munkáját, de elkönyveltem, hogy ez nem általános (tényleg nem az), kifogtam, hagyjuk.

Egy bő negyedóra alatt meg is kaptam, amit rendeltem, amikor megláttam, hogy a kávézó másik termében (tőlem kb. öt méterre) felszabadult egy kényelmesebb, ablak melletti asztal. Most egy másik pincér ténfergett arra, a kezemben a forró csokis bögrével szóltam neki, hogy ha nem gond, átülnék oda. Kicsit összerezzentem, amikor rám ripakodott: “Azt nem lehet, csak ha itt rendezte a számlát. Ez a bár rész, külön kasszán vagyunk!” Összeharaptam a számat, előkotortam a pénztárcámat, de a mosolyomban lehetett valami, mert a pincér felém lépett, és a fenyegetőhöz nagyon hasonlító hanghordozással megkérdezte: “Miért? Problémája van ezzel, hölgyem?” Kezdtem magam úgy érezni, mint Guantanamóban. Megráztam a fejem, dehogy, nincs nekem semmi problémám, én csak épp erre jártam... Gyorsan fizettem (ez nem egy olcsó hely mellesleg), és átoldalogtam a másik asztalhoz, lehetőleg takarásba, nehogy szegény pincéreket megint kihozzam a sodrukból.

Aztán átsétáltam a közeli plázába, ahol a hatalmas, hófehér karácsonyfa, és az impozáns üvegfelületeket telecsillogó, milliárdnyi, kis fehér égő egy időre feledtette velem a keserű szájízű forró csokit. Két boltban is jártam, ahol tényleg készséges eladókkal találkoztam (igaz, az egyikben szintén húsz percet kellett várnom, és azt hiszem, maga az üzletvezető volt az, aki jó hangosan odaparancsolta hozzám az egyik ténfergő eladókislányt, de egye fene, legalább a lányka aranyos volt). A harmadik üzletben – egy ismert drogéria – viszont már nem volt ilyen szerencsém. Az öcsémnek kerestem a kedvenc parfümjét, de közel s távol nem láttam eladót, ezért a pénztárosnál próbálkoztam (természetesen kivárva, hogy végezzen az épp fizető vásárlóval): “Elnézést, egy eladót keresek, lenne egy kérdésem.”

Én komolyan nem tudom, mi ütött az emberekbe, de ez a lány is úgy ripakodott rám, mintha az anyját öltem volna meg: “Ott guggol hátul, hát nem látja?????” Még a három-négy, sorban álló vevő is megütközött a hangnemen, az egyikük halkan odaszólt nekem: “A polc kitakarja, azért nem vette észre...”

A pénztároslány undorral elfordult, én kedvetlenül elindultam a polc mögött bujkáló hölgy felkutatására. Aki egyébként ismét segítőkész volt. Ettől függetlenül nem állt jól a nap mérlege, és határozottan nem kerültem közelebb a karácsonyi varázslathoz. De legalább megvettem, amit kellett, és iszkoltam haza. Főztem egy csipkebogyóteát, meggyújtottam néhány mécsest, beraktam a mosást, tettem-vettem. Aztán vesztemre ránéztem a laptopomon a netre, ahol egymás alatt sorakoztak az üzenőfalamon az élő közvetítések a városban épp zajló tüntetésekről. Nem célja ennek az írásnak, hogy állást foglaljak a kérdésben. Csak annyit mondok, hogy ültem a gép előtt, a laptop meg az ablakba kitett rénszarvasos teamécses fénye belevilágított az arcomba, és szomorúságot éreztem.

Láttam az arcokat, a rohamsisakokat, a füstöt, a tüzet, hallottam a skandálást, és olvastam a közvetítések alatt ömlő kommentáradatot. Düh. Tehetetlenség. Kiábrándultság. Némi lelkesedés. Megint kiábrándultság. Megvetés. Egy-két józan szó. Válaszul gyűlölet. Gyűlölet. Gyűlölet.

Lehajtottam a laptop fedelét, és kinéztem az ablakon. A park túloldalán, a tízemeleteseken sok-sok világító ablak, itt-ott már színes, ünnepi fények. Emberek százai, ezrei, aki éppúgy készülnek a karácsonyra, mint én. Akik talán éppúgy tíz körömmel kapargatják össze az emberség, a melegség, az összetartozás érzésének morzsáit, mint most én. Akik várják a havat, amely lassú, nehéz pelyhekben épp szállingózni kezdett, hogy puha, fehér vattába csomagoljon mindent, eltakarva dühöt, vásárláskényszert és fásultságot. Akik talán hozzám hasonlóan felidéznek nagy, régmúlt decembereket, amikor a gimi udvarán ment az össznépi korcsolyázás, a tornaöltözőben zsíros kenyeret és forró teát árultak az elsőévesek, a hangszórókból üvöltött a Pet Shop Boys, szakadtak az égből a hatalmas hópelyhek, és a lelkünk tényleg tele volt ünnepvárással. Talán csak a fiatalság miatt, nem tudom.

Aztán megcsörrent a telefonom. Anyám szólt, hogy a másnapi, családi sütéshez vigyek még mézeskalács-fűszert. Az öcsém meg rám pityegett Messengeren, hogy a barátnőjével megvették nekem azt a laptoptáskát, amire olyan régóta vágyom, meg ne vegyem. Néztem a telefonomat, a szeretteimre gondoltam.

Ez volt az első pillanat ezen a napon, amikor valóban, őszintén elmosolyodtam.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FOCI EB
A Rovatból
Orbán: Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem Magyarországgal
A védő az Instagramon értékelte a magyar válogatott EB-szereplését. Most próbál mentálisan és fizikailag is feltöltődni.


Magyarország az A-csoportban három ponttal zárt, és végül nem jutott be az egyenes kieséses szakaszba a németországi Európa-bajnokságon. Míg a játékosok többsége azonnal értékelte a helyzetet, Willi Orban úgy döntött, hogy vár néhány napot, és csak most osztotta meg gondolatait a közösségi médiában.

„Még néhány nappal később is fáj a kiesés. Tudtuk, hogy nem vagyunk favoritok, és hogy kevés esélyünk van, de sportolóként mindig a legtöbbet akarod elérni.

Nagyon fáj, hogy azután estünk ki, hogy az utolsó pillanatokban nyertünk a skótok ellen. Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem, hogy az Eb-n Magyarországgal szenzációt okozzak. Sajnos nem értük el a bennünk levő potenciált, mint például Grúzia vagy Szlovénia.

Kíváncsi vagyok, hogy ki nyer a végén, addig megpróbálok mentálisan és fizikálisan is feltöltődni. Mert egy dolog biztos: megyünk tovább, a következő célunk az amerikai világbajnokság”

– írta közösségi oldalán angolul a 31 éves védő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FOCI EB
A Rovatból
Nem sikerült: kiesett a magyar válogatott, Georgia óriási meglepetésre legyőzte Portugáliát
Vasárnap este még 80 százalék volt az esélye a magyar válogatottnak a továbbjutásra, végül mégsem számunkra kedvezően alakultak az eredmények.


Bár hatalmas esélye volt, végül mégsem jutott a legjobb 16 közé a magyar válogatott a németországi labdarúgó Európa-bajnokságon. A csoportkör utolsó meccsén hatalmas meglepetésre Georgia 2:0-ra legyőzte a már korábban továbbjutó portugálokat. Az F-csoport másik mérkőzésén Törökország 2:1-re nyert a csehek ellen, így Csehország végzett a négyes utolsó helyén.

A grúzok győzelme azt jelenti, hogy négy ponttal zárják a csoportkört, amivel megelőzték a legjobb csoportharmadikok minitabelláján Magyarországot.

Szoboszlai Dominikék így csak Horvátországot előzték meg ebben az összevetésben, és búcsúztak az Eb további küzdelmeitől.

Magyarország az első csoportmeccsen 3:1-re kikapott Svájctól, majd a második körben 2:0-ra Németországtól. A záró körben az utolsó, 100. percben szerzett góllal 1:0-ra legyőzték Skóciát. Ennek ellenére közel 80 százalékos esélyük volt előzetesen a többi csoport eredményeitől függően az esetleges továbbjutásra.

A magyar válogatott két gólját az Európa-bajnokságon Varga Barnabás és Csoboth Kevin szerezte.

A szerda esti meccsek után kialakult a torna nyolcaddöntőinek párosítása is:

Június 29.: Németország-Dánia és Svájc-Olaszország

Június 30.: Spanyolország-Grúzia és Anglia-Szlovákia

Július 1.: Portugália-Szlovénia és Franciaország-Belgium

Július 2.: Románia-Hollandia és Ausztria-Törökország


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FOCI EB
Veszélyben a spanyolok sztárjának játéka az Eb-döntőn? Gyermekmunka miatt vizsgálják az esetet
Ugyanis arról van szó, hogy a 21 órakor kezdődő döntőmérkőzés esetében, ha tovább tart 23 óránál, akkor a fiatalkorú Lamine Yamal-t le kellene cserélnie a kapitánynak.


A spanyol válogatott ifjú csillaga, Lamine Yamal, ma ünnepli 17. születésnapját, de a német törvények miatt lehet, hogy nem játszhatja végig az Eb-döntőt.

A spanyol válogatott tehetsége holnap minden bizonnyal kezdőként lép pályára Berlinben, az Olimpiai Stadionban, az Anglia elleni labdarúgó Eb-döntőn. Yamal eddigi teljesítménye alapján nagy várakozások övezik szereplését, hiszen már három gólpasszt osztott ki, és egy olyan gólt szerzett a franciák ellen az elődöntőben, hogy azóta is Lionel Messihez hasonlítgatják – írja a 24.hu.

Van azonban egy kis gond: a német törvények szerint a kiskorúak nem dolgozhatnak 23 óra után, így

ha az Eb-döntő hosszabbításba torkollik, Luis de la Fuente kapitánynak kötelező lesz lecserélni Yamal-t.

A The Sun arról számolt be, hogy ha a kapitány nem cseréli le Yamal-t, akkor a német törvények alapján 30 ezer eurós bírságot szabhatnak ki a Spanyol Labdarúgó Szövetségre tiltott gyermekmunka miatt.

A Verdi német szakszervezet egyik képviselője, Lukas Frew, elmondta:

„Lehetnek kivételek a 16 és 17 évesek esetében, de elméletileg még akkor sem dolgozhatnának este 11 után.”

Jonas Warnken ügyvéd hozzátette:

„Yamal csak este 23 óráig játszhat.”
Ugyanakkor hozzátette, hogy bár a szabálysértésért pénzbírság kiszabható, ebben az esetben nem valószínű, hogy sor kerülne rá.

A spanyol válogatott és szurkolóik tehát izgulhatnak, hogy a döntő végéig láthatják-e a fiatal tehetséget a pályán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FOCI EB
Kiakadtak a csehek a magyar származású bíróra, aki rekordszámú lapot osztott ki a törökök elleni meccsen
Kovács István több vitatható döntést is hozott, összesen 18 lapot osztott ki, a csehektől pedig már a 20. percben kiállított egy játékost.


A cseh válogatott utolsó csoportmeccsén még megcsíphette volna a továbbjutást, de a törökök megállították őket. A magyar származású játékvezető, Kovács István döntései is szerepet játszottak a csehek szerint a kiesésükben.

A sorsdöntő török-cseh mérkőzést a magyar származású Kovács István vezette, aki a román szövetség delegáltjaként volt jelen. A csehek már a 20. percben nehéz helyzetbe kerültek, amikor Antonin Barakot második sárga lappal kiállította. A törökök a második félidőben Hakan Calhanoglu góljával szereztek vezetést, de Tomas Soucek találatával a csehek 10 emberrel is egyenlíteni tudtak. A 94. percben Cenk Tosun gólja azonban végleg lezárta a meccset, és a csehek búcsúztak az Eb-től.

A lefújást követően elszabadultak az indulatok: a játékosok és a stábtagok is egymásnak estek a pályán. Kovács István végül a csereként beállt Tomas Choryt is kiállította, és összesen 18 lapot osztott ki a meccsen, ami új Eb-rekord.

A mérkőzés után a csehek csalódottan értékeltek. Kritikusak voltak magukkal, de a játékvezetéssel szemben is. Soucek, a cseh gólszerző így nyilatkozott:

„Az Eb-re bevezették, hogy csak a csapatkapitányok reklamálhatnak a játékvezetőnek, ami egy jó dolog. De most a bíró olyan öntelt volt, hogy nem beszélt velünk. Az a jó játékvezető, aki láthatatlan, a mostani azonban főszereplővé akart válni, amiből mi jöttünk ki rosszul.”

Ivan Hasek, a csehek szövetségi kapitánya, nem kívánta kritizálni a játékvezetőt. „Nem akarok a játékvezetőről beszélni. A bíróknak, csakúgy mint önöknek, újságíróknak, mindig igazuk van. Úgysem lehet már semmin változtatni” – mondta Hasek. Amikor felolvasták neki Soucek nyilatkozatát, csak annyit reagált, hogy nem szeretné, ha a lapok a játékvezetőket hibáztatnák a kiesésért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk