Ez a 10 legjobb vidéki étterem Magyarországon
A Dining Guide idén is összeállította a legjobb éttermeket felvonultató listáját, amiből kiderült, hogy még mindig az encsi Anyukám Mondta a legjobb vidéki étterem.
A Dinig Guide szerkesztősége több mint 200 étterem meglátogatását követően dönti el az éttermek TOP100-as listáját. Anonim tesztelők ezt követően az év folyamán többször is ellátogatnak a helyekre. A legjobb 20 éttermet nemzetközi szaktekintélyek vizsgálják meg, így alakul ki a legjobb 10 étterem sorrendje.
A magyar gasztrorajongók számára bizonyosan ismerős már az Anyukám Mondta, mely a Dining Guide Az Év Vidéki Étterme címet is kiérdemelte. Hosszas utazásra kell azonban felkészülnünk, ha szeretnénk végigjárni az ország legjobb tíz vidéki éttermét. Encsen kívül többek között az Őrségbe, Győrbe, a Balaton-partra és Debrecenbe is el kell látogatnunk.
Magyarország legjobb vidéki éttermei remekül ötvözik környezetük adottságait a magas fokú vendéglátással, akár helyi termelőkkel együttműködve, akár messzi tájak alapanyagait felhasználva. Izgalmas utazásnak ígérkezik ez, kiváló ízekkel, különleges helyszínekkel és szívélyes vendéglátással.
A top 10 vidéki étterem a Volkswagen-Dining Guide TOP100 Étteremkalauza szerint:
∙ Anyukám Mondta
∙ Platán
∙ Kistücsök Étterem
∙ Sauska 48
∙ Pajta - Fenntarthatósági díj
∙ Bistro Sparhelt
∙ Macok Bisztró
∙ Tannin Resto
∙ Lamareda
∙ Ikon – Debrecen
Lássuk, mint mondanak Magyarország legjobb vidéki éttermeiről a Dining Guide inspektorai!
Anyukám Mondta

Az ország egyik legszerethetőbb étterme a Dudás testvérpárhoz köthető. A példásan működő családi vállalkozás megcsinálta a lehetetlent, és az ország egy eldugott kisvárosában országos szintű étteremmé, afféle kulináris zarándokhellyé nőtte ki magát. Az Olaszországból hozott, világra nyitott attitűd a magyar konyha és vendéglátás iránti alázat ötvöződik a borsodi étteremben. A top minőségű olasz alapanyagok mellett az étlapon helyet talál a magyar malacfül, a házilag savanyított zöldségek, a saját készítésű szörp. Fogások szintjén pedig a pizzák mellett megtaláljuk a hízott kacsamájat tokaji aszúval (Made in Hungary), a báránylevest rozmaringos tejföllel, és a rántott mangalicakarajt is. Az évek alatt a desszertek is emblematikussá váltak, a ’Világbéke’ (madártej), a ház sajttortája, a panna cotta és a tiramisu kihagyhatatlanok. A közvetlen, laza hangnem mögött komoly megbízható munka áll.
Platán

A Platánban Pesti István séf bebizonyította, hogy nem kell ahhoz népszerű turistadesztinációnak lenni egy helynek, hogy megtalálja a maga gourmet közönségét. Az egykor Michelin-csillagot is szerző neves séf sikerre vitte a festői környezetben, egy tó és egy öreg platánfa mellett található éttermet. Az ebédmenü és a vacsorakínálat egyaránt színes, eklektikus képet mutat: prémium külföldi és magyar alapanyagokat egyaránt találunk az étlapon, a „magyar hozzávalók mindenekfelett” itt a „minőség határok nélkül” írja felül. Kóstolhatunk itt Wagyu steaket és Szent Jakab-kagylót éppúgy, mint sertéslábat, rántott mangalicát vagy kacsacombot. Az étlapon egy kis ázsiai behatás is érzékelhető, a séf egyébként nagyon jól beazonosítható, nagyon szépen megtálalt tányérjain. Az ételek a klasszikus fine dining világát mutatják, természetesen a helyhez nagyon jól és igényesen igazítva. Az utóbbi időszakban nagy újdonság a desszert fronton való pozitív változás, amely a választék minőségében magasan kiemelkedik a vidéki éttermek sorából.
Kistücsök Étterem

A Kistücsök a legrégibb és legismertebb vidéki étterem az úgynevezett gasztroforradalom elindulása óta. Nem érdemtelenül, ugyanis egy olyan éttermi kategóriát képvisel, amelyből fájóan kevés van szerte az országban: tisztességes magyar (kortárs) konyha, közérthető ételekkel. Az étterem szíve Csapody Balázs, aki a Kistücsök irányításán túl a hazai, azon belül is a balatoni gasztronómia egyik megkerülhetetlen figurája. A balatonszemesi étterem iránymutató törekvése, hogy élteti, és folyamatos megrendelésekkel látja el a színvonalas munkát végző környékbeli termelőket, és ebben az elsők között volt az országban. A Kistücsök nem ijed meg az olyan hagyományosan falusi ételektől, mint a kacsanyakleves, a sertésfül vagy a kakaspörkölt deszkás galuskával. Az étterem borlapja is egyedülállónak számít, a kínálat nagyszerűen reprezentálja a térség értékeit. Az étterem konyhájának motorja Jahni László séf, aki mellett Pohner Ádám sous chefet is meg kell említeni, aki 2019-ben Lyonban a Bocuse d’Or-on képviselte Magyarországot a szakácsverseny világdöntőjén.
Sauska 48

Villány egyik gasztronómia célpontja kétségtelenül a Sauska 48. Bicsár Attila itt tűnt fel újra 2017-ben a külföldön szerzett tapasztalatait követően, és alkotta meg a „felszabadult falusi gourmet konyha” fogalmát. Sauska Krisztián ehhez igazán méltó helyszínt és hátteret biztosított. A tehetséges és nagy múltú séfnek köszönhetően a Sauska 48 már a legelső pillanattól kimunkált ételekkel, egyszerű, de nagyszerű, magabiztosan teljesítő konyhával várja a Villányba utazókat.
A fine dining világából ismert, három összetevőre épülő fogásokat hozza a Sauska 48 étlapja is. Az étterem az adottságait figyelembe véve a vidéki magyar konyha felé fordul, de ezt is nagyon kényszermentesen, kedvesen oldja meg. Az étlap kínálata folyamatosan változva igyekszik követni a szezonalitást és a környékbeli termelők által biztosított lehetőségeket, nagyon érzékenyen eltalált kompozíciókkal. Természetesen tokaji és villányi Sauska borok kísérik az étlapot.
Pajta

A családi vállalkozásként működtetett bisztró Farkas Richárd személyében egy rendkívül ambiciózus fiatal séfet kapott. Az eredetileg budapesti konyhafőnök igazán magára talált az Őrségben, és egyre kiterjedtebb beszállítói kört sikerült kialakítaniuk a környékbeli őstermelőkkel, a farm-to-table koncepciót erősítve. A saját kertjükben termesztett zöldségek-gyümölcsök is asztalra kerülnek, az erdők-mezők adta vadnövényeket pedig akár az erre nyitott vendégekkel közös programként is gyűjtik. Az Őrség emblematikus alapanyagain túl (tökmagolaj, tökfélék, hajdina, homoktövis, vadhúsok) a konyha büszkesége, hogy az éttermekben bevezetett édesvízi halakon kívül, a vendégek bátran választják az olyan ritkábban készített hazai halakat is, mint a csuka vagy a busa. Jól jelzi ez az étterem és vendégeinek bizalomra épülő kapcsolatát. A Pajta előremutató gondolkodású konyháját a Dining Guide az idei évben a RÖMERQUELLE támogatásával Fenntarthatósági Díjjal jutalmazta.