Csaknem annyiba kerülhet a hazai dinnye, mint az import – így alakul a nyári gyümölcsszezon
Június vége felé már kapható lesz a piacokon a hazai dinnye, a kiemelkedő pluszköltségek azonban megdobják az árakat, így jelentős drágulással kell majd számolni. A kajszibaracktermés is kiválónak ígérkezik, a tavalyi, tavalyelőtti kevés gyümölcs miatt már most nagy a kereslet a pálinka- és lekváralapanyag iránt. A meggy már kapható pár napja, találni olyan kertészetet, ahol 300 forint kilónként.
"A 2022-es év gyakorlatilag hasonlóan alakult, mint a 2021-es, nem lehetett túl korán kiültetni Medgyesegyháza környékén a görögdinnyéket. Viszont húsvét után, április 15-17-től már megtörténhetett, és hál istennek az idei évben nagyobb fagykárokkal sem kellett számolni" - mondja Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke.
Azt jósolja, hogy

Ami viszont rossz hír, hogy növekedni fognak az árak. Jelenleg a marokkói és a görög eredetű magvas görögdinnyét kilónként 480 és 500 forintos átlagáron értékesítik. A hazai is vagy ennyibe fog kerülni, vagy még drágább lehet.
„A háziasszonyok látják nap mint nap és hétről-hétre az áruházakban vásárolva, hogy ugyanaz a termék két hét múlva már drágább. Sajnos ez a tendencia a termelői áraknál is jelen van, ráadásul a gazdáknak jelentős pluszköltséggel kellett számolniuk ebben az évben. Akár 30-40 százalékkal nagyobb bekerülési költséggel is számolhatott egy gazda, hogyha minden szükséges anyagot megadott a növényének” - tette hozzá az elnök.

Jó lesz az idei kajszibarack termés is. A FruitVeb adatai szerint a leggyengébb évben 10 ezer, a legjobb évben 25 ezer tonna termett az elmúlt években, idén 20 ezer tonnányi hazai kajszit várnak a gazdák. A szezon június elején indul, a főszezon klasszikusan július első húsz napja, de a nagy fajtaválaszték miatt augusztus végéig lesz kajszi a piacokon.
„Meglepő, de nagyon nagy az igény már így szezon elején is a pálinka- és a lekváralapanyag iránt. Ennek oka, hogy az elmúlt két évben a nagyon gyenge termés miatt drága volt a kajszi, és valószínűleg a háztartások, a háziasszonyok nem tavaly, tavalyelőtt készítettek baracklekvárt” - mondja Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Az árnál itt is lehet számítani valamelyest emelkedésre, hasonlóan a dinnyéhez, de hogy pontosan mennyibe kerül majd, azt egyelőre nem lehet tudni.

A meggy is elég jól kezdte a szezont, pár napja már lehet kapni a gyümölcsöt. Az árak Apáti Ferenc szerint már kicsit szélsőségesebbek. Van olyan kertészet, ahol 600 forintot is elkérnek kilójáért, de olyat is találni, ahol csak 300-at. Azt javasolja, hogy aki teheti, keressen fel olyan ültetvényeket, ahol magunk szedhetjük, ugyanis ott a legolcsóbb.
Hangsúlyozta: azért is hirdetnek meg egyre több ilyen lehetőséget, mert a mezőgazdasági szezonális munkákra továbbra is lasszóval fogják az embereket. Hiába ígérnek magas béreket, akkor sem találni senkit gyümölcsszedésre.