Több mint 250 műemléke van! – 11 érdekesség Pécsről Mátyás királytól a Zsolnay-kútig
Pécs az egyik legkedveltebb magyar városunk. A különleges természeti környezetének, számtalan történelmi emlékének, kulturális lehetőségeinek is köszönhetően igen népszerű úti cél is. Most néhány érdekességet is megtudhatsz róla, így ha utad a Mecsek lábánál elterülő városba visz, talán más szemmel nézel majd szét a hangulatos utcákat járva.
1.
A püspökséget 1009-ben Szent István király, az ország első egyetemét 1367-ben Nagy Lajos király alapította a városban.
2.
Pécs 1998-ban elnyerte az UNESCO Városok a békéért-díját, amit a kisebbségi kultúrák ápolása, valamint a délszláv háború menekültjei iránt tanúsított befogadó, toleráns hozzáállása miatt adományoztak a városnak.
3.
Szívesen tartózkodott a városban Mátyás király és fia, Corvin János herceg is. 1459-ben Janus Pannonius humanista költő lett Pécs püspöke, aki tovább erősítette a város kulturális jellegét.
4.
Pécs leghíresebb terméke a Zsolnay-porcelán. A legkülönlegesebb változata az eozin máznak köszönheti jellegzetes fémes színét és csillogását. A századfordulón a kerámiaedények mellett leghíresebb gyártmánya az épületkerámia volt, amelyet a bécsi és pesti szecesszió előszeretettel alkalmazott. Zsolnay épületkerámiák sokfelé megtalálhatók máig a volt Osztrák-Magyar birodalom területén.
5.
Zsolnay Vilmos addig kísérletezett különféle agyag- és mázfajtákkal, amíg az ország első művészi kerámiát gyártó üzemévé nem fejlesztette az egykori kisüzemet. A gyár első elismerését az európai kerámia seregszemléjének tekintett 1873-as bécsi világkiállításon érte el. Zsolnay Vilmost az uralkodó Ferenc József-renddel tüntette ki, emellett bronzérmet és elismerő oklevelet nyert.
6.
A Zsolnay-kút Pécs egyik leghíresebb kútja a Széchenyi tér déli részén. Zsolnay Vilmos emlékére fia, Zsolnay Miklós 1908-ban felajánlotta, hogy díszkutat ajándékoz a városnak. A kút elkészítésével 1909-ben Pilch Andort bízták meg, amely 1912-ben készült el a Zsolnay Gyárban. A kutat azonban nem tudták felállítani az első világháború és elhelyezési gondok miatt, így 18 éven át egy raktárépületben tárolták. 1930-ban állították fel végül az irgalmas rendiek temploma előtti téren arra a helyre, ahol a törökök idején az ún. „kádi csorgója” állt. A kút kávájának peremén a következő felirat olvasható: „Zsolnay Vilmos emlékkútja legyen örök szemtanúja Pécs város virulásának lakói boldogságának”.

7.
Pécsett jelenleg több mint 250 műemlék található.
8.
A Tettye Pécs városának egyik legfestőibb tája parkkal, romokkal, barlanggal és arborétummal. A belvárostól északkeletre fekszik, 200-300 méter tengerszint feletti magasságon.
9.
Csontváry Múzeum Csontváry Kosztka Tivadar (1853-1919) munkásságát mutatja be Pécs belvárosában, a pécsi székesegyház és a világörökséghez tartozó ókeresztény sírkamrák közvetlen közelségében. A képek csak csodával határos módon kerülték el a véget, a művész halála után ugyanis árverésre kerültek. Gerlóczy Gedeon építész közbenjárása kellett ahhoz, hogy a képek egyszer eljuthattak Pécsre.
10.
A Victor Vasarely Múzeum Pécs egyik legjelentősebb múzeuma. Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző, 1906-1997) világhírű művész több művét Pécsnek adományozta, múzeuma 1976-ban nyílt meg a házban, ahol élete első éveit töltötte. Láthatók itt a nemzetközi geometrikus, kinetikus, koncept művészet más alkotóinak munkái is.
11.
A pécsi Barbakán egy gótikus stílusú barbakán, azaz előretolt kapuerőd, amely Pécs városának egyik szimbóluma, a belvárost körülvevő középkori várfal északnyugati sarkánál. A 15. századi kör alaprajzú bástya a hajdani püspökvár falrendszerének része volt. A történészek Kinizsi Pál hadvezér Pécsett tartózkodásához kötik a Barbakán megépülését. A lőrésekkel tagolt magas várfal nyugati sarkán elhelyezkedő építmény tetejéről páratlan kilátás nyílik a belvárosra.

Forrás: Wikipédia, fotók: Kiefer Béla, Wikipédia