10 film Valentin napra, amelyeken a férfiak se alszanak el
Az esti közös filmnézés az egyik legkiválóbb módja a pénztárcakímélő Valentin napi programozásnak. A megfelelő film kiválasztása azonban korántsem egyszerű feladat. Egyfelől a romantikus vígjátékok tucatjával készülnek, másfelől a minőségibb darabok közül is nehéz kiszűrni azokat a filmeket, amelyek mindkét fél igényeit ki tudják elégíteni. Összeállításunkkal ezt a választást szeretnénk megkönnyíteni. Az alábbi tíz film az alkalomhoz híven megmozgatja a szívet és a lelket, és a férfiak sem fognak elaludni alattuk.
1. Ez történt egy éjszaka (Frank Capra, 1934)
Az Ez történt egy éjszaka a klasszikusok klasszikusa, a mai napig viszonyítási alap a romantikus vígjáték műfajában. Az otthonról elszökött gazdag fruska és a dörzsölt újságíró románcának története számtalan filmet inspirált, így mára a fordulatok kissé kiszámíthatóvá váltak, a két főszereplő közötti kémiának és az örökzöld poénoknak köszönhetően az Ez történt egy éjszaka mégis egyike azon ritka filmeknek, amelyeken nem fog az idő: Capra romkomja nyolcvan év távlatából is ugyanolyan imádnivaló. Nem véletlenül szerepel a Netflix kínálatában is.
2. Római vakáció (William Wyler, 1953)
A Római vakáció szintén az örökzöldek egyike, és mivel Audrey Hepburn népszerűsége több, mint húsz évvel a halála után is töretlen, a Valentin nap kiváló alkalom lehet arra, hogy sokadszor is újranézzük a filmet… De arra is, hogy ha még nem láttuk, sürgősen pótoljuk. Pláne, hogy a Római vakáció is egyike azoknak a klasszikusoknak, amelyek elérhetőek a magyar Netflixen. A történet szerint Hepburn egy fiatal hercegnőt alakít, aki teendői elől a római éjszakába menekül egy európai körút alkalmával. Itt találkozik egy amerikai újságíróval (Gregory Peck), aki először csak a sztorit látja benne, de később már a szerelmet is. Az Ez történt egy éjszakához hasonlóan a történet maga ismerős lehet, a főszereplők sármja azonban semmit sem kopott – a befejezésen pedig a férfiak is nyugodtan elsírhatják magukat.
3. Annie Hall (Woody Allen, 1977)
Pályájának kezdetén Woody Allen a férfiaknak szóló romantikus komédiák mestere volt, az Annie Hall pedig ennek a mesternek a főműve. Allen annak idején nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy naprakésszé tegye a romantikus komédia műfaját cinikus humorával, önreflexív poénjaival, intellektuális megközelítésével. Ugyan a Woody Allen-humor az évtizedek alatt nem sokat változott, az Annie Hall ezeknek a jellemzőknek köszönhetően mégis a mai napig frissnek hat. Ráadásul kevés ennyire vicces film képes arra, hogy ilyen szívszorító is legyen egyben.
4. Harry és Sally (Rob Reiner, 1989)
A modern romantikus vígjátékok alapműve, a nyolcvanas évek egyik legnépszerűbb szerelmes filmje, megannyi romkomos toplista első helyezettje a Harry és Sally, így nem nagyon lehet mellényúlni vele, ha Valentin napra keresünk filmet. Rob Reiner mozija azt a klasszikus sémát dolgozza fel, miszerint ha egy férfi és egy nő közeli barátságba kerül, ott előbb vagy utóbb szerelem szövődik. A Harry és Sally azonban nemcsak egy színlelt orgazmus miatt felejthetetlen. Ki ne emlékezne például Billy Crystal monológjára a film végéről? A Harry és Sally őszinte és humoros film, de viszonyítási alap és egy műfaj sarokköve is egyben.
5. Idétlen időkig (Harold Ramis, 1993)
Bill Murray-t mindenki szereti, ez pedig az egyik legnépszerűbb filmje. A fantasztikus alapsztori miatt azonban – amelyben Phil (Bill Murray) újra és újra ugyanarra a napra ébred – sokszor eszünkbe sem jut, hogy ez is egy romantikus komédia. Pedig a történet lényege éppen az, hogy az örök cinikus Phil végre önmagán kívül is megtanul valakit szeretni. Az Idétlen időkig jóval mélyebb és megindítóbb film, mint azt a koncepció alapján elvárnánk – éppen ezért lehet nagyszerű választás Valentin napra.
6. Tiszta románc (Tony Scott, 1993)
Szerelem, Tarantino-módra: nincs is annál romantikusabb, mint megölni a csajod régi stricijét! A sztárrendező egyik korai forgatókönyvéből készült Tiszta románc csuromvéres, de végtelenül szentimentális romantikus komédia egy filmőrült és egy szexi call girl szerelméről. Útjuk során drogkereskedő stricikkel és olasz maffiózókkal hozza őket össze a sors, a végeredmény a rengeteg erőszak ellenére mégis egy könnyed és szívmelengető alkotás. Ha Quentin Tarantino rendezte volna, a film befejezése jóval sötétebb színezetű lenne, ám a kész filmet látva még ő is elégedett volt.
7. Két tűz között (James Cameron, 1994)
Nemcsak Valentin napra kiváló, hanem minden olyan alkalomra, amikor egyik fél sem kompromisszumkész. A Két tűz között ugyanis valódi „kettő az egyben” film: fele részben romantikus komédia, fele részben pedig schwarzeneggeres akciófilm. Nem mellesleg mindkettőnek kiváló. Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) kettős életet él: a felszínen mintaférj és családapa, ugyanakkor titkosügynökként a kormánynak dolgozik. Mikor azt sejti, hogy felesége (Jamie Lee Curtis) megcsalja, minden ügynöki tapasztalatát latba veti, hogy kiderítse az igazságot.
8. Haláli hullák hajnala (Edgar Wright, 2004)
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mit keres egy zombifilm egy Valentin napi listán. A Haláli hullák hajnala azonban amellett, hogy kiváló műfajparódia (elsősorban a klasszikus George A. Romero-féle zombifilmeket veszi célkeresztbe), az elmúlt évtized legemlékezetesebb romkomjai között is előkelő helyen szerepelhet. Maga a konfliktus egyszerű (Shaun megpróbálja visszaszerezni barátnőjét, Lizt), a helyzetet azonban jelentősen bonyolítja, hogy közben beüt a zombiapokalipszis. Az Edgar Wright, Simon Pegg és Nick Frost közreműködésében készült Cornetto-trilógia első és legkiválóbb darabja érzelmes és izgalmas élmény, s ráadásként a legkiválóbb angol humor hagyományait követi.
9. A híres Ron Burgundy legendája (Adam McKay, 2004)
Első blikkre talán ez a film is kakukktojásnak tűnhet egy Valentin napi listán, már csak azért is, mert Will Ferrel nem éppen az a romantikus hős, akiről a tinilányok álmodni szoktak. Mégis adjunk a filmnek egy esélyt, és meg fogjuk látni, hogy egy Will Ferrel és Christina Applegate között szövődő románc is lehet működőképes. Ferrel egy a férfi felsőbbrendűségbe vetett hitében megingathatatlan műsorvezetőt alakít, akinek az élete fenekestül felfordul, amikor egy bemondónővel kell együtt dolgoznia. Sokat elárul a filmről, hogy eredetileg egy terroristacsoport leleplezése állt a történet középpontjában, az utómunkálatok során azonban az összes ide kapcsolódó jelenetet kivágták, mivel egyértelművé vált, hogy az eredetileg másodlagosnak szánt szerelmi szál sokkal szórakoztatóbbra sikeredett. Lehet, hogy Adam McKay Oscar-díjat kap A nagy dobásért, de akkor is ez marad a legélvezetesebb filmje.
10. A (sz)ex az oka mindennek (Leslye Headland, 2015)
Végezetül álljon itt egy friss darab. A (sz)ex az oka mindennek a visszataszító magyar cím ellenére az utóbbi évek egyik legszórakoztatóbb romantikus komédiája. Természetesen ezt a filmet sem a komplex cselekményvezetésért fogjuk szeretni, sokkal inkább azért, ahogyan megtalálja a hidat vaskos szexkomédia és érzékeny románc között. Az eredmény egy meglepően életszagú és szerethető, kiváló színészgárdával (Alison Brea, Jason Sudeikis) megtámogatott romkom lett, amely mindkét fél elvárásainak megfelelhet.
Ha tetszett az összeállítás, oszd meg másokkal is!