Magyarország egyedül áll a szőnyeg szélén az EU-ban – Lengyelország ellen hivatalosan is megszüntették a 7-es cikkely szerinti eljárást
Az Európai Bizottság hivatalosan is megszüntette Lengyelország ellen a 7-es cikk szerinti eljárást, amely az EU közös alapvető értékeit és a jogállamiságot súlyosan sértő országok megregulázására szolgál, és amely akár az ország szavazati jogának felfüggesztéséhez is vezethetett volna – írja a Euronews.
Ezzel Magyarország maradt az egyetlen uniós tagállam, amely ellen továbbra is folyamatban van ez az eljárás.
– mondta Vera Jourová, a bizottság politikai értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke. Az EB döntését egy hónapja véglegesítette, és most hivatalosan is lezárta az eljárást.
Ezzel egy hosszú folyamat ért véget, ugyanis a lengyel igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban 2015 óta merültek fel aggályok, a 7. cikk szerinti eljárást pedig 2017-ben indították ellenük. A Fidesszel szövetséges szélsőjobboldali Jog és Igazságosság párt (PiS) 2015-2023 között vezette Lengyelországot, és alaposan átalakította a bíróságok működését: megrövidítették a hivatalban lévő bírák mandátumát, és a párthoz hűséges személyeket neveztek ki vezető pozíciókba.
Az Európai Bizottság keményen szembeszállt a PiS reformjaival, mondván, azok sértik a hatalmi ágak szétválasztását, akadályozzák az uniós jog helyes alkalmazását, kiszámíthatatlan jogi környezetet eredményeznek a befektetők számára és veszélyeztetik a többi tagállammal való együttműködést.
A 2023-as lengyel kormányváltás, és a Nyugat- és EU-barát Donald Tusk megválasztása jelentős mértékben javított a Varsó és Brüsszel közötti kapcsolatokon, amelyek az előző kormány alatt évekig feszültek voltak.
Magyarországgal szemben 2018-ban indult meg a 7-es cikkely szerinti eljárás – igaz, ellenünk nem a bizottság, hanem az Európai Parlament indította azt –, és bár 2020-ban úgy nézett ki, hogy véget érhet, 2021-ben újra napirendre került, és azóta sem zárult le.