Unod a karantént? Így kovácsolhatunk előnyt a videojátékokból a koronavírus idején
Évek óta folyik a vita arról, hogy a videojátékok ártanak-e a fiatalok fejlődésének, vagy sem. Tény, hogy a túlzásba vitt digitális térben töltött idő senkinek sem tesz jót, ám ha a mértékletességet be tudjuk tartani, akkor a hasznunkra is válhat.
A videojátékok között sok olyat találunk, amely fejleszti a koordinációt, a koncentrációt, illetve a képességünket arra, hogy részletesebben befogadjuk a környezetünket.
Legtöbbjükben használnunk kell problémamegoldó készségünket, így komolyabb következmények nélkül gyakorolhatjuk a megfelelő döntéshozatalt, ami előnyünkre válhat a való életben is.
Az izoláltságban töltött idő sokak számára mentálisan is megterhelő lehet, éppen ezért egyre többen választják a videojátékokat kikapcsolódásképpen. Az alábbiakban következik pár olyan játék, mely nemcsak szórakoztató, de pozitív hatásai is akadnak.
Logika és számolás fejlesztése - Hearthstone, Gwent, Legends of Runeterra
A különböző online kártyajátékok, éppúgy, mint kézzel fogható társaik, igénybe veszik az agytekervényeinket, miközben legtöbbjük misztikus atmoszférát teremt történetével és látványvilágával. Ezek közül az aktív játékosok számát nézve, még mindig az évek óta folyton megújuló Hearthstone vezeti a rangsort. Mellette persze vannak egyéb alternatívák is, mint például a Witcher kártyajátéka, a Gwent, vagy akár a közismert League of Legends átdolgozása, a Legends of Runeterra. Ezek a játékok, ha nem is helyettesítenek egy matekórát, rengeteg gondolkodást és fejszámolást igényelnek.
Csapatmunka és szocializáció a karantén idején – Fortnite
A Fortnite-ról nagy valószínűséggel már hallottak azok, akiket picit is foglalkoztat a videójátékok világa, hiszen pillanatnyilag ez az egyik legismertebb közülük. Vigyázat, ez a játék könnyen a hatalmába keríthet minket, ezért kiemelten fontos, hogy megfelelő keretek közé szorítsuk a rá szánt időt. Más online multiplayer típusú videójátékok mellett jelen helyzetben segíthet a szocializáció pótlásában, hiszen itt valódi emberekkel tudunk játszani, akár egyedül mások ellen, akár csapatba verbuválódva. A Fortnite-ban szükség van az együttműködésre, a stratégiai tervezésre, illetve a reflexeinkre, így egyúttal fejleszti is ezeket a készségeinket.
Kreativitás, bezártság-érzet enyhítése – Minecraft, Sims
A pixeles Minecraft egyik alapvető célja, hogy nyersanyagokat gyűjtsünk, amiből építkezni tudunk. Ez erősíti térlátásunkat, illetve képzelőerőnket.
Jelenleg, mivel a koronavírus okozta helyzetből kifolyólag a valóságban nem nagyon tudunk utazni, felhasználók ezrei döntöttek úgy, hogy csatlakoznak a kezdeményezéshez, és közösen felépítik az egész világot a Minecraft-ban.
Ehhez hasonlóan az idén 20. születésnapját ünneplő Sims-ben is szabadjára engedhetjük fantáziánkat. Az újabb kiadásokban egyre sokrétűbb skálán választhatjuk ki a karaktereink testalkatát, bőrszínét, füle nagyságát, ruházatát, sőt, a legfrissebb kiadásban még a hangszínüket is beállíthatjuk. Bár a játék célja alapvetően a valódi élet leképezése, nagyon sokan használják kifejezetten arra, hogy ház maketteket barkácsoljanak benne költségmentesen. A Sims 4-ben már készíthetünk például víz alatti házat, rekreálhatjuk a Simpson család lakhelyét, vagy éppen a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Iskolát. Ezekről számtalan „hogyan csináld” videót találhatunk a YouTube-on, ahol lépésről-lépésre követhetjük végig az építési folyamatot.

Kreativitás továbbgondolva, játékkészítő-játék – Dreams
Végül, de nem utolsó sorban fontos megemlíteni a nemrég debütált Dreams-t is.
Ez a program röviden nem más, mint egy videójáték-készítő szoftver.
Benne két menüpontot találunk. Egyrészt dönthetünk úgy, hogy a Dream Surfing-ben, a játékfejlesztők és a felhasználók által készített (folyamatosan bővülő) kínálatból játszunk valamivel. Másrészt a saját kezünkbe vehetjük az irányítást, és mi magunk is alkothatunk játékot a Dream Shaping segítségével. Bár ez kezdetben nehéznek tűnhet, kapunk mellé részletes útmutatót is, és egy kis gyakorlással könnyen a teremtés mestereivé válhatunk. (A Dreams egyelőre csak a Play Station 4-en érhető el.)
