Orbán Viktor komoly beszólást kapott a lengyel külügyminisztertől: A lengyel vezetés soha nem engedné meg, hogy kínai rendőrök járőrözzenek Varsó utcáin
„Lengyel, magyar, két jó barát” – így kezdődik a mindenki által ismert mondás a két nép legendásan jó viszonyáról, ám ez az utóbbi években korántsem ilyen egyértelmű. Magyarországnak Ukrajna-politikája miatt már a vele sok mindenben egy platformon lévő Jog és Igazságosság (PiS) vezette jobboldali kormánnyal is konfliktusai voltak, majd a tavalyi jobbközép-baloldali választási győzelem után a Donald Tusk vezette kormányzattal meglehetősen elmérgesedett a viszony. Olyannyira, hogy Orbán Viktor hétvégi tusványosi beszédében már nyíltan bírálta a lengyeleket, amiért szerinte túlságosan Amerika-barátok, és ezzel aláássák a hagyományos európai értékeket és érdekeket. Nehezményezte azt is, hogy a meglehetősen oroszellenes lengyel kormány energiaügyekben továbbra is üzletel Oroszországgal.
Radosław Sikorski, Lengyelország külügyminisztere egy Magyarországról szóló kérdésre válaszolva élesen kritzálta Orbán Viktor nyugatellenes retorikáját a Visegrad Insightnak adott interjúban.
– jelentette ki Sikorski, utalva arra, hogy Magyarország az EU-tól kért segítséget, miután Ukrajna leállította a Lukoil kőolajszállításait.
Sikorski szerint tévedés azt állítani, hogy Orbán és Vlagyimir Putyin vezetik a nemzetközi kommunikációt, hiszen a nyugati politikai elit egyre inkább eltávolodik Oroszországtól. „Senki nem beszél már az Oroszországgal folytatott kereskedelem politikai szerepéről” – mondta. Sikorski hangsúlyozta, hogy a nyugatnak meg kell mutatnia a globális dél számára, hogy a gyarmatosítás korszaka lejárt, és senki nem támogathatja az orosz birodalom újjáépítését.
A NATO-országok védelmi kiadásainak növeléséről Sikorski azt mondta, hogy a GDP két százaléka már nem elegendő. Lengyelország például a nemzeti össztermék négy százalékát tervezi védelemre fordítani, és európai összefogást sürget.
Az EU Tanácsának magyar elnökségével kapcsolatban Sikorski megemlítette, hogy felmerült, hogy a külügyminiszterek augusztusi ülését Budapest helyett Brüsszelben tartsák. Kompromisszumként azt javasolta, hogy az összejövetel helyszíne a nyugat-ukrajnai Lviv vagy Munkács legyen, de Szijjártó Péter végül megvétózta a javaslatot, így a tanácskozás Brüsszelben lesz.
Sikorski nem érti, hogyan segíti Magyarország nemzetközi befolyását az, hogy Moszkva és Brüsszel között egyensúlyozik. „Ez mindenki mást irritál” – mondta.
de erről úgy nyilatkozott, hogy „mindenki úgy éli meg a szuverenitását, ahogy jónak látja”.
via Telex