Nem hiszed el, amit látsz – ez a doksi megmutatja, milyen egy internetes gyilkos
Az történt, hogy írtam a Middle Beach-i gyilkosságról, és rámírt egy olvasó, hogy olvasta a kritikám - van egy olvasóm!!! - és akkor már ajánl egy másikat, mert ettől tuti összecsinálom magam. Hát naná, hogy megnéztem. És igaza volt. Utólag is köszi!
A Ne szórakozz a macskákkal: Vadászat az internetes gyilkosra című Netflixes dokumentumfilmről elsőre nem lehet érteni, hogy valójában miről is lesz szó. Eleve a címe is furcsa, nem utal sorozatgyilkosra, családgyilkosra, perverzre, semmire, amit megszoktunk az izgalmas true crime filmektől.
Tényleg hihetetlenül izgalmas és egyszerre vérfagyasztó, olyan ez a dokumentumfilm, mint a legjobb thrillerek. Manapság egyre több ilyen minőségű, hatásában műfaji filmes élményt nyújtó dokumentumfilm készül, a legtöbbjüket pedig a streaming oldalakon láthatjuk. Nem véletlenül, ugyanis a Netflixnél és társainál akad anyagi forrás, hogy ezt az ágazatot kiemeltebben támogassák. Valószínűleg nagyon meg is térül a befektetett pénz, mivel így is csak töredékét költik egy igényes dokumentumfilmre, mint egy fikciós sorozatra, mégis hihetetlen nézettségeket tudnak hozni. Például erre a három részes szériára az IMDb.com-on eddig negyven ezren szavaztak, ami egy dokumentumfilmnél kiemelkedő teljesítmény, nem is beszélve arról, hogy 8 pontos.
De hogyan jönnek ide a macskák? Elsőre, amikor ezt kimondja az egyik főszereplő, hogy ne szórakozzunk - az eredeti cím: dont f#ck with cats, azaz ne b#szakodj a macskákkal - a kis cuki állatokkal, akkor azt lehet hinni, hogy ez valami fekete humorral operáló sorozat, és csak poénból mondja. Aztán kiderül, hogy sajnos komolyabb dologról van szó.
Az egyik elbeszélő, a sztorit megélt és a civil nyomozásban résztvevő hölgy elkezdi mesélni: egy napon megjelent egy videó a neten, amin egy alig látható alak kiscicákat végzett ki aljadék módon. Erre a hősnő és rajta kívül nagyon sokak olyan dühösen reagáltak, hogy csoportot alapítottak a Facebookon, és elkezdtek nyomozni a videó és az illető kiléte után.
És itt elkezdődik egy fordulatokban és izgalmakban gazdag történet. A nyomozásban résztvevők civilek, akik szakmájukat tekintve profi IT-szakemberek. A munka pedig szinte csak a gépeik mögül zajlik, néha telefonon.
Ilyen trükkökkel találtak rá a gyilkosra:
Nem szeretném elspoilerezni a részleteket, de annyit elárulok, hogy az ügy alakulása során aztán egy sokkal durvább dolog kerekedik az egészből, amibe már a rendőrség is beszáll. Nem mintha nem lenne elég durva végignézni egy kiscica kínzását. Amit itt nem kell szerencsére látnunk, csak kis részleteket mutatnak meg belőle.
Az ügy egy 2010-ben megtörtént eset. Az elsőre fekete komédiának tűnő film gyorsan átvált bizarr történetté, amikor a macskagyilkosságokról szó esik, és onnantól képtelenség lekapcsolni. Interjúkra fűzték fel a sorozatot, látjuk, milyen furmányos a gyilkos és hogyan mennek a nyomok után a civil detektívek, s hogyan járnak egy ideig még a rendőrségnél is előrébb. A Keresés című filmhez hasonlóan szinte csak az interneten keresztül zajlik a nyomozás és így maga a történet is. Ha rágnám a körmöm, már nem lenne egyik ujjamon sem.

Deanna Thompsont ismerjük meg először, ő a sorozat pozitív főszereplője. Egy kaszinóban dolgozik adatelemzőként Las Vegasban. A hobbija szintén a számítógéphez és az internethez kötődik, álnéven szeret a neten szörfözni. Míg rá nem akad a macskás videókra, majd az IT-s profizmusát bevetve nekiáll néhány hasonló hobbinyomozóval együtt felfejteni a videók készítőjének kilétét.

A film rámutat az internet fekete oldalára is, hiszen maga a főszereplő is felteszi a kérdést: vajon ők is tehetnek-e arról, amiket a macskagyilkos tett később - azzal, hogy segítettek neki, hogy megkapja azt a figyelmet a bűntetteiért, amire vágyott? A közösségi média a nárcizmusunk felfokozója lett, sokan keresik itt a figyelmet, sokan szeretnének hírnévre szert tenni. Az influenszervilág és a közösségi média erre jó terep, azonban a negatív hősökre is nagy figyelem tud irányulni, ők is meg tudják itt kapni, amire vágynak.
A film profin van megrendezve, nagyon jól néz ki, a szereplők legalább annyira érdekesek, mintha egy forgatókönyvíró találta volna ki őket, és nagyon izgalmasan mesélnek. Maga a történet pedig annyira hátborzongató és gazdag fordulatokban, mint a Kapj el, ha tudsz, amire maga a gyilkos is utalt az egyik csali-jelével: igazi macska-egér játéknak lehetünk a szemtanúi. A forgatókönyvíró maga az élet, egy apró részletnyi leülés ellenére is nagyon feszes dokumentumsorozat, ami egyértelműen a netflixes tartalmak élvonalába tartozik.