Nem hinnéd, hogy milyen volt a világ első e-mail címe
Nem korunk találmánya az internet, annak ellenére, hogy sokan úgy hiszik, csak az utóbbi években vált ennyire elterjedtté a használata.
Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a közösségi oldalak, amelyeken keresztül tömegével jutnak el hozzánk az internetes tartalmak, valóban csak az utóbbi néhány évben váltak a mindennapjaink részévé, és tették ennyire intenzívvé az online jelenlétünket.
Összegyűjtöttünk néhány olyan dolgot, amit először küldtek el vagy először posztoltak internet segítségével az emberek. Nem túlzás azt állítani, hogy ezek mindegyike forradalmasította a számítástechnikát és az online tevékenységeinket.
1. Az első elküldött email
1971 októberében Ray Tomlinsonnak sikerült üzenetet küldenie a mellette lévő másik gépre. És ezzel megteremtette a lehetőséget arra, hogy ne csak ugyanannak a számítógépnek a két különböző felhasználója legyen képes kommunikálni egymással, hanem két vagy akár több különböző gép felhasználói is üzenetet válthassanak.
Egy interjúban később elmondta, hogy nem emlékszik, mi állt a levélben, csak tesztszöveg volt, valószínűleg egyszerű betűsor, mint a QWERTYUIOP.
2. A világ első e-mail címe
Az első üzenet elküldése után néhány órával Ray Tomlinson létrehozta a világ első elektronikus levelezőrendszerét is. Olyan levelezési címeket akart készíteni, amelyekkel azonosítható a küldő és a küldés helye is. Úgy vélte, a kettő közé valamilyen elválasztásra szolgáló elem is kelleni fog, és a ritkán használt @ jelet választotta.
Egyébként a saját e-mail címét hozta létre először, a tomlinson@bbntenexa-t.
A végén azért nem állt semmi, mert ekkor még nem létezett a nyilvános, mindenki számára hozzáférhető web, a www, és nem voltak domainek sem, az e-mail cím végén még nem használtak országot stb. azonosító jelöléseket, mint amilyen ma a például a .hu.
3. Az első SPAM
Az ARPANET, a mai internet egyik elődjének felhasználói kapták az 1970-es évek végén az első kéretlen reklámlevelet. Egy dél-kaliforniai informatikai cég bemutatójára kaptak meghívót.
4. Az első hálózatban játszott játék
a Multi-User Dungeon, vagyis a MUD1 1978-ban született, az Essexi Egyetem informatikusainak közreműködésével. Ez volt a világ első multiplayer, hálózatba kötött játéka.

5. A legelső szmájli egy e-mailben
Az 1970-es években már volt egyfajta internetes kapcsolat - 1973-ban az ARPANET Norvégia és Nagy-Britannia között teremtett kapcsolatok. 1982-re több hálózat is létrejött, katonai létesítmények, egyetemek használták először.
1982-ben Scott E. Fahlman, a Carnegie Mellon Egyetem professzora gondolt egyet, és digitális levelébe egy mosolygó arcot is betett. Ő használta elsőként erre a kettőspont, a kötőjel és a zárójel kombinációját.
Természetesen vicces jelként használta, ráadásul csak azok számára jelentett bármit is, akik informatikai tudással, gyakorlattal rendelkeztek. A World Wide Web, azaz a mezei felhasználók számára is elérhető internet, illetve az e-mail megjelenése után robbanásszerűen terjedt el a szmájlik, majd a különféle, érzelmet kifejező billentyű-kombinációk.
6. Az első regisztrált domain
1985-ben egy amerikai komputergyártó vállalat regisztrálta a symbolics.com domaint. (A cég azóta megszűnt.) Az első magyar domain a sztaki.hu volt, 1991-ben regisztrálták.
7. Az első böngésző
Mielőtt a Google ennyire megkerülhetetlenné vált, a Yahoo-t, az Altavistát vagy például a magyar Altavizslát használtuk. De az első böngészőt Alan Emtage, a montreali McGill egyetem hallgatója hozta létre Archie néven, 1990-ben.
8. A világháló megalkotása
A világháló megalkotása azért is volt forradalmi, mert a korábbi hálózatokkal szemben itt már nem egyetlen központról ment a hálózat. Tim Berners-Lee, a CERN-ben egyik munkatársa 1980-ban személyes adatbázist hozott létre az ismerőseiből. Emellett olyan szoftvermodelleken dolgozott, amelyek segítségével megszületett a hypertext.
Az oldalak egymásra mutató átirányítását lehetővé tevő linkelésből jutott Berners-Lee az általános, összekapcsolt információs rendszer tervéig. A kutató rájött, hogy az internet és hypertext egybefűzésével egyedülálló eszköz születhet a csapatmunkához.
Berners-Lee megalkotta a html (hypertext-protocol) alapjait, az url elvét, megírta és nyilvánossá tette a kódot. Az 1990-es évek elején megszületett a World Wide Web.
9. Az első honlap
1991-ben alkották az első honlapot - természetesen a CERN számára. Mi volt rajta? A Word Wibe Web lényegét magyarázák el rajta.
10. A világhálóra feltöltött első fotó
Ez is Tim Berners Lee nevéhez fűződik. A CERN-nél dolgozók együttest alakítottak, és a céges rendezvényeken léptek fel műsorukkal. 1992-ben a CERN Hadron Fesztiválja után Tim Berners-Lee kért pár beszkennelt fotót a zenekar tagjaitól. Azt mondta, új projektjéhez, a World Wide Webhez kellenek, azon keresztül teszi közzé a képeket.
Nem igazán tudták, mi történik majd ezután, de azért a képeket átküldték FTP-n Tim Berners-Leenek, aki fel is töltötte a webre. Ezzel 1992 júliusában történelmet írtak
11. Az első webkamerás élő közvetítés
1993-ben a Cambridge-i Egyetem kutatói elhűltek, mikor kiderült, hogy a kávéfőzőt egy másik emeletre helyezték, és sokszor, mire odaértek, elfogyott a kávé. Úgy oldották meg a problémát, hogy kamerát rögzítettek egy képdigitalizálóhoz, és egyszerű kliensprogram segítségével szemmel tartatták a kancsót.
12. Az első hirdetési célú banner
1994. október 27-én a Wired.com-on jelent meg az AT&T hirdetése, egy egyszerű, ma más megmosolyogtatóan aranyos banner „Kattintottál már valaha ide? MOST FOGSZ”.
13. Az első Wikipédia-bejegyzés
Amikor a Wikipedia a Phase I szoftverről a Phase II-re váltott, véletlenül eltűntek a korábbi bejegyzések. Szerencsére később a Wikimedia Foundation cache-ben megtalálta a 2001-ben elveszettnek hitt adatokat.
14. Az első Facebook-profil
Tesztelési céllal jött létre 2004-ben, és ugyan kié lett volna, ha nem Mark Zuckerbergé?
15. Az első YouTube-ra feltöltött videó
2005. április 23-án az oldal társalapítója, Jawed Karim töltötte fel az "Én az állatkertben" című 18 perces videót. A felvételen Karim a San Diegó-i állatkertben beszél az elefántokról.
Azt mondja, hogy az elefántoknak tényleg nagyon, nagyon, nagyon hosszú az ormánya. Hát nem egy izgalmas alkotás, mégis forradalmat csinált.
16. Az első tweet
2006. március 21-én a Twitter társalapítója, Jack Dorsey posztolta. Ez a közösségi oldal elképesztően népszerű (bár Magyarországon kevesen használják), tíz évvel az első tweet után már háromszáz millió felhasználója volt!
17. Az első Instagram-kép
Kevin Systrom, az Instagram társalapítója töltötte fel 2010 júliusában a kutyájáról készült képet. Hát nem cuki?