FELFEDEZŐ
A Rovatból

Mióta számozzuk a házainkat Magyarországon? És miért?

A népszámlálás és az azzal együtt bevezetett házszámozás annyira népszerűtlen volt, hogy nemcsak tiltakoztak ellene, még meg is verték a számlálóbiztosokat.


„A házszám a felvilágosodás korának egyik legfontosabb találmánya” - mondta Anton Tantner osztrák történész. Ez a mondat évek óta kering blogokon, cikkekben, közösségi oldalakon. Emiatt hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a felvilágosodás kora előtt az emberek nem is használtak házszámokat.

Csakhogy a fenti megállapítás inkább arra vonatkozik, hogy a mai értelemben vett házszámozás elődjét Európában sok helyen abban a korban kezdték el alkalmazni.

Sokan idézik azt a történetet is, amely szerint 1779-ben éjszaka kezdett el házszámokat írni a párizsi épületek falára Marin Kreenfelt de Storcks, az Almanach de Paris szerkesztője és néhány megbízható embere. A párizsiak ugyanis gyanakvással figyelték a házszámozást, címjegyzék készítőjének szokatlan magánkezdeményezését, elvégre a házszámozást, amellyel a hatóság számára könnyebbé vált a katonák elszállásolása.

Nálunk mikor kezdődött a házszámozás? A legtöbb, általam talált forrás szerint:

Magyarországon 1786-ban rendelte el II. József, a "kalapos király" a népszámlálással párhuzamosan, hogy könnyen azonosítható jelölést kapjanak a házak.

Azt is írják a források, hogy arra hivatkozott a helytartótanács, hogy az uralkodó palotáján is van házszám, mivel előre tudták, hogy a magyar nemeseknek nem fog tetszeni az intézkedés. A népszámlálással is meggyűlt a hatóság baja, mivel előfordult, hogy számlálóbiztost megverték, sőt megölték.

A hivatalos házszámok bevezetésénél az előírás az volt, hogy a kapu mellé vagy fölé fessenek fekete festékkel legalább 3 hüvelyknyi, vagyis nyolc centis számokat.

"- Mint magyar nemes: tiltakozom! Igenis, tiltakozom! Ősi kúriám falát nem fogjátok holmi számokkal összefirkálni!

- Urambátyánknak nincsen igaza! II. József is számot íratott a bécsi Burgra!

- Ő megteheti, mert nem magyar úr! Csak kalapos király! Egy nemesembert nem lehet megszámozni, mint egy birkát! Ez nem áll az alkotmányban... Nincs a Hármaskönyvben...

- De urambátyám, 1785-öt mutat a kalendárium...

- Elég baj az! Bezzeg másképpen volt a régi szép időkben..."

Forrás: Bélley Pál: Kíváncsiak klubja

II. József halála előtt, 1790-ben tett visszavonta Magyarországot érintő rendeleteinek többségét, köztük a házszámozásról szólót is. Három rendelettel tett kivétel: a vallási türelmi rendelet,tl a jobbágyrendelettel és az alsópapságot támogató rendelettel. Ezek érvényben maradtak.

Házszámozást azonban már a középkorban használtak, erre bizonyíték Budán, a Várnegyedben a Tárnok utca 14. szám alatti ház. Mint arra az Utcák, terek blog szerzője felhívta a figyelmet, amikor a második világháború után elkezdődött a negyed újjáépítése, műemléki kutatás kezdődött, és a ház feltárása után előbukkant a késő középkorban felfestett 114-es szám, a házszám.

A budapesti házszámokról a blogban az áll: „A házszámok a XIX. század végéig valójában telekszámok voltak, vagyis nem egy utca, hanem egy egész város, vagy városrész házait számozták meg sorban 1-estől kezdve egészen addig, ahány ház volt. Ezek a jelölések a mai házszámok és helyrajzi számok közös ősei voltak, akkoriban numeronak hívták őket. (...)

1874-ben vezették be azt, hogy a házszámozás utcánként kezdődjön elölről, vagyis hogy minden utcában legyen 1-es házszám.

Addig azonban több alkalommal is újra kellett számozni a házakat, hiszen a telekmegosztások, parcellázások révén kialakított új házhelyek numeroi fel-felborították a szisztémát, és amikor már átláthatatlanná vált a számozás, újratervezték az egészet - vagyis a házszámok viszonylag gyakran változtak.”

A mai házszámozáshoz hasonló rendszert a budai és pesti oldalon először egyébként az 1850-es évektől kezdtek használni, a Duna felől kezdődő számozással.

"A házszámozás feltüntetése Budapesten csak egy 1937-es FKT rendelet nyomán lett kötelező a kapu középvonalában, vagy annak jobb oldalán. Ennek ellenére persze korábban is volt házszámozás. Általában egyszerű füles bádogtáblák voltak ezek, amiket meghatározott mintájú prés segítségével domborúvá tettek. Aztán ezt vagy kifestették, vagy nem. A ’37-es rendelet azt is kimondta, hogy ahol az elektromos szolgáltatás elérhető, ott kötelező új, világító házszámtáblát csináltatni. A legelterjedtebb típuson fehér alapon fekete számok voltak, piros keretben. A számok körüli perforáción keresztül a mögötte levő égő fénye kiszűrődött az utcára, valamint megvilágította az alatta található kicsi utcanévtáblát is. Ez a típus néhány helyen megmaradt, de világítani a szerző eddig egyetlenegyet sem látott."

Forrás: hg

A házak megszámozását és beazonosíthatóságát ma is rendeletek írják elő, és aki a helyi önkormányzati rendeletben szereplő kötelezettségének nem tesz eleget, vagyis például nem teszi ki a megfelelő házszámot az ingatlanra, akár pénzbüntetésre is számíthat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megszólalt Ralf Schumacher volt felesége az exférje coming outja után: „Elpocsékoltam a legszebb éveim”
Cora Brinkmann azt mondta, hogy ő is csak Ralf Instagram-posztjából tudta meg a hírt, és nagyon kiakadt. Szerinte a 14 évig tartó házasságuk csak hazugság volt.


Korábban írtunk róla, hogy a 49 éves egykori Forma–1-es pilóta a közösségi oldalán tudatta a nagyvilággal, hogy meleg, és bemutatta a párját is.

Ez a hír még Ralf Schumacher exfeleségét is váratlanul érte. Cora Brinkmann most reagált a coming outra, és elmondta, hogy teljesen becsapva érzi magát. Cora a Der Spiegel című lapnak adott interjúban azt mondta, hogy nagyon kiakadt a hír után, és szerinte a 14 évig tartó házasságuk csak hazugság volt, és elpocsékolta a legszebb éveit.

„Bárcsak Ralf velem is közölte volna mindezt, vagy legalább szólt volna, hogy erre a bejelentésre készül. Már a pályafutása alatt is voltak ilyen pletykák, amik aztán az évek során egyre erősebbek lettek. Már én sem tudtam eldönteni, hogy mi ebből az igaz. Ralf végig tagadott, én pedig nagyon bíztam benne, az ő szava nekem szentírás volt”

– mondta a volt feleség, aki szintén az ominózus Instagram-posztból értesült arról, hogy Ralf meleg.

(via Daily Mail, Velvet)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ilyen botrányos válást még biztosan nem láttak Battonyán: a polgármester felesége kidobálta az utcára a férje ruháit
Ha valaki esetleg összefutna a férjemmel, legyen kedves szólni neki, hogy szedje össze a ruháit a ház elől - írta a nő a Facebookon.


Battonya még nem volt tanúja ilyen viharos válásnak. A Békés vármegyei kisvárosban szinte életre kelt egy "Mi kis falunk" epizód, amikor Boros Csaba polgármester felesége a ház elé helyezte férje teljes ruhatárát – számolt be róla a Blikk. Az eseményekről azok is értesülhettek, akik nem jártak arra, mivel az asszony a Facebookon is megosztotta a történteket.

„Hahó, ha valaki esetleg összefutna a férjemmel, legyen kedves szólni neki, hogy szedje össze a ruháit a ház elől” – írta a battonyai polgármester felesége egy közösségi oldalon, ahol ennél élesebb megjegyzések is megjelentek. Posztjaiban a befizetetlen csekkek képeit is közzétette, felszólítva férjét, hogy végre rendezze a számlákat a közösen eladott szürkemarhák árából.

A polgármester végül júniusban elveszítette a választást, és októbertől már nem tölti be a tisztséget. Hogy ennek köze lehet-e a családi drámához, azt nem lehet tudni.
Az asszony azonban a Facebook oldalán büszkén vállalta, hogy számára nem jelent problémát az átlagemberek élete, és egy Volánbuszon készült szelfit is megosztott. „Nem kell autó, buszozni is jó” – írta.

A Blikk megkereste a feleséget, a hölgy ajtót nyitott, de nem kívánt nyilatkozni. Annyit azonban elmondott, hogy 24 éve tartó kapcsolatuk a polgármesterrel mostanra megromlott, de ebben ő semmi rendkívülit nem lát, bárkivel megeshet. Hangsúlyozta, hogy szerinte nem voltak nagy veszekedéseik.

„Icu, nagyot csalódtam benned, nem elég hogy a párod földre került, még jól meg is rugdosod. És pont te, kinek támogatnia kellene” – ilyen és ehhez hasonló kommentek olvashatók a polgármester utcára tett ruháit ábrázoló kép alatt.

„Régóta tudta mindenki, hogyan élnek, gyakoriak voltak a nyilvános veszekedések, és csak reméltük, hogy nem tudja meg az egész ország” – mondta egy neve elhallgatását kérő helybéli.

A portál információi szerint Boros Csaba 4 éve vette feleségül az asszonyt, de ekkor már egy éve nála lakott. Utcaszomszédok voltak azelőtt, majd amikor a polgármester házát tartozás miatt elárverezték, a férfi átköltözött a szemközt lakó nő lerobbant házába.

„Olaszosan temperamentumos volt a kapcsolatuk. Ilona féltékeny volt mindenkire. Egyszer a hivatal titkárságán rendezett jelenetet, hogy az ő férjét ne bámulja az ottani egyik kolléganő”

– mondta az egyik szomszédjuk. Az asszony nem először zavarta el férfit, de odáig sosem fajultak a dolgok, hogy utcára dobálja a holmijait.

Néhányan úgy tudják, Boros Csaba nemrég meghalt édesanyja házába költözött, amit testvérével árulnak, és kerüli a találkozást az emberekkel, megviselték a történtek, szégyelli a botrányt. A lap elérte a polgármestert is, de ő sem kívánt nyilatkozni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Előző életében meghalt a Titanicon, és ezt bizonyítani is tudja – állítja egy amerikai tinédzser
Jamey édesanyja hisz a fiának, aki szerinte már kisgyermekként is emlékezett olyan dolgokra, amiket nem tapasztalhatott meg a saját életében.


Egy amerikai tinédzser, Jamey azt állítja, hogy korábbi életében részese volt a Titanic elsüllyedésének, és 1912-ben ő is hullámsírba került a legendás luxus óceánjáróval. Sőt, szerinte ő maga volt a Titanic tervezője, Thomas Andrews – íja a LADbible.

Jamey az LMN televízió The Ghost Inside My Child című műsorában beszélt a nem mindennapi történetéről, amelyben édesanyja is hisz. Jamey édesanyja azt mondta, fia már kiskorától kezdve különös félelmekkel és emlékekkel küzdött. Észrevette, hogy Jamey mániákusan retteg a mély víztől, és kisgyermekként olyan emlékei vannak, amiket életkorából fakadóan nem tapasztalhatott meg a saját életében.

Jamey nem csak arra emlékszik, hogy meghalt a Titanicon, hanem azt is állítja, hogy ő volt a tragikus sorsú hajó tervezője, Thomas Andrews. Andrews, aki a White Star Line brit hajózási társaság számára több hajót is tervezett, a Titanic jéghegynek ütközése után nem szállt be a mentőcsónakba, hanem a hajóval együtt elsüllyedt 1912 májusában.

Jamey édesanyja azt is elmondta, hogy miután a fiú megnézte a Titanic című filmet egy bébiszitterrel, rajzokat kezdett készíteni a hajóról, és ezeken olyan részleteket is ábrázolt, amelyeket csak a filmből nem ismerhetett volna. Egy különösen intenzív álma után, amelyben Jamey azt kiáltozta, hogy „lesüllyed”, édesanyja sírva fakadt.

„Nem úgy hangzott, mint egy kisfiú kiáltása, hanem mint egy felnőtt férfi hangja” – emlékezett vissza az édesanya.

Bár ezek az álmok és emlékek sokáig kísértették Jamey-t, a fiatalember végül kijelentette, hogy mostanra „békére lelt” azzal, hogy megértette és elfogadta, mi történt vele.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Segít a férfiaknak megcsalni a „lusta feleségeiket”, ezzel keresi a pénzét az OnlyFans-modell
Az Ausztráliában élő nő szerint semmi gond nincs azzal, ha egy férfi az „elhanyagoló” felesége elől máshol keresi a boldogságot. Nem mindenki értett egyet vele.


Egy fiatal nő azzal hívta fel magára a figyelmet az interneten, hogy kijelentette: a szerető szerepét vállalva segít megmenteni mások házasságát – írja a Mirror.

Bonnie Blue, aki erotikus tartalmak készítéséből él, merész kijelentést tett:

azt állítja, hogy azzal segít a férfiaknak jobb férjjé válni, hogy lefekszik velük.

Az Egyesült Királyságból származó, jelenleg Ausztráliában élő nő szerint nincs semmi különös abban, ha egy férj „elhanyagoló felesége” mellett máshol keresi a boldogságot.

„Kell a változatosság a hálószobában – ha a partnered minden nap babot és pirítóst eszik, nem kellene őt hibáztatnod, ha máshová szeretne menni, hogy steaket ehessen. Ha egy olyan büfében van, ahol mindenből ehet, akkor mindenből kaphat egy keveset” – mondja Bonnie Blue.

A kijelentései nyomán nem maradtak el a követők kritikái sem, akik rámutattak, hogy ezzel a hozzáállással nemcsak önmagát, hanem a nőtársait is tiszteletlenség éri.

A modell erre csupán annyit válaszolt, hogy ő soha nem kért tiszteletet – számára elég, hogy fizetik a számláit, és milliomossá tették.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk