Meglepő és bizarr ételek, amelyeket az űrhajósok fogyasztottak az űrben
Az Apollo-missziók során aztán, amikor az asztronautáknak lehetősége volt némi mozgásra a kapszulában, a NASA szakértői megemelték az engedélyezett kalóriabevitelt 2800-ra.
Ekkorra már meleg víz is rendelkezésre állt, és néhány ételt kanállal ehettek.
Ki gondolta volna, de az Apollo űrhajó kamrája dugig folt nassolnivalóval.
A személyzet 6 adag ananászos gyümölcstortából, brownie-ból, csokitortából és gyümölcsös zselécukorkából is csemegézhetett.
Ha valaki a sóst részesítette előnyben és kevésbé volt édesszájú, akkor sem maradt éhen - sajtos kekszek és BBQ-s marhahúsos falatok csillapították az éhségét.
Ezen kívül 15 csomag rágógumit is bespájzoltak a számukra, biztos ami biztos.
Egy tipikus vacsora az Apollo 17-en csirke és rizs volt, ezt követte a sárgarépapuding és a "Graham Cracker kockák".
Mindezt leöblíthették kávéval, teával, kakaóval vagy limonádéval is.
Kevésbé voltak étvágygerjesztőek az Apollo 15 "tápláló étel-rúdjai" - a mostani protein szeletek előfutárai.
Ezeket az űrhajósok sisakjaira erősítették, hogy holdsétáik alatt ehessenek és egy ivócső segítségével ihassanak is.
A gazdagodó étrend és a növekvő kalóriák dacára majdnem minden űrhajós vesztett a súlyából a csillagközi kalandjai során.
Neil Armstrong például 4 kilótól szabadult meg az Apollo-11 küldetésén.
Összességében az űrbéli étkezés az Apollo óta fejlődésnek indult. A mai asztronauták már szinte normális étrendnek örvendhetnek - csupán a friss gyümölcs és zöldség hiánycikk.
Egy apró érdekesség pedig, hogy nagyban az Apollo 11-nek köszönhető az, hogy manapság szinte mindenki mikrohullámú sütőt tarthat a konyhájában.
És mi a helyzet az alkohollal?
1968 karácsonyán, amikor az Apollo-8 épp a Hold körüli pályájáról tartott visszafelé, különleges meglepetésben volt részük - pulyka, mártás és áfonyamártás várta őket a csomagban. A legjobbként emlegetett űrvacsi extrája volt ezen kívül 3 kis adag brandy is, amit azonban nem ittak meg.
"Ha bármi rosszra fordul, biztos a brandyt hibáztattuk volna, ezért inkább hazahoztuk. Nem tudom, mi történt az enyémmel - most biztos sokat érne."
- emlékszik vissza a misszió parancsnoka, Frank Borman.
A korai időkben az orosz űrhajósok ittak alkoholt kis mennyiségben, azonban a Nemzetközi Űrállomáson jelenleg be van tiltva.
Forrás: BBC