Lecke helyett halat adott a diákoknak, a gyerekek imádják érte
Egy amerikai általános iskolai biológiatanár tudósokká varázsolja minden évben nyolcadikos diákjait: mikroszkópok és más speciális felszerelések segítségével zebrahalakon tanulmányozhatják többek között a genetikát és az egyedfejlődést.
Az ezt segítő program olyan sikerressé vált, hogy több nebulót is tudományos pályára sikerült terelni.
Egy Maryland államban lévő általános iskola tanára, Zach Carey csatlakozott egy BioEYES, azaz „bioszemek” nevű projekthez, amely során a nebulók zebrahalakat tenyészthetnek embriókból. Mindezzel többek között a genetikát kiválóan tanulmányozhatják a lelkes tanulók, mivel általában szürke és ezüstszínű példányokat kereszteznek és a legtöbbször albínó kishal kel ki a petékből.
Ám a keletkező színt nem tudják előre a gyerekek, ezt kell kitalálniuk.
5 napon keresztül feltételezéseket gyártanak arra alapozván, hogy közben figyelik és gondozzák az embriókat. Mikroszkópon keresztül vizsgálják, éppen hol tart az aprócska sejtből elindult fejlődési folyamat. Egy hét múltán, amikor már lárvaállapotú az élőlény, meg tudják mondani, beigazolódott-e előzetes hipotézisük.
Study: @BioEyes increases students' science knowledge and enthusiasm https://t.co/8XBgEgPwnm pic.twitter.com/oovw3rUcTb
— Carnegie Science (@carnegiescience) 2016. november 10.
Choosing which zebra fish to use for his experiment today at @bioeyes @BaltCitySchools! Great experience in the lab. #science #stem pic.twitter.com/YEqgD1hxkw
— Building STEPS (@BuildingSTEPS) 2017. január 5.
Myriad employees are teaming up with Project @bioeyes to advance #STEM education in Utah. https://t.co/ZjYXGqFpQG #science pic.twitter.com/qBluRLTY6N
— Myriad Genetics (@myriadgenetics) 2016. október 18.
Az elkötelezett biológiatanár elmonta az Upworthy-nek, hogy a tudományoktatással nagy baj van, mert nem szemléletes és kicsit sem érdeklődést felkeltő.
Ezzel a módszerrel viszont elsőkézből találkozhatnak a természettel, és imádják, amikor beigazolódik egy-egy feltevésük – csakúgy, mint a tudósok esetén.
A programot 2002-ben alapították, amikor a zebrahalakat kutató biológus, Steven Farber és a pedagógus Jamie Shuda kitalálták, iskolásokat is bevonhatnának a tudomány népszerűsítése céljából. Először úgy képzelték, szakemberek látogatnák meg a diákokat, de jöbb ötletük támadt:
tudósokat akarnak faragni egy hétre a kicsikből.
Íme egy zebrahal embrió a mikroszkóp alatt:
„Ha az embereknek lehetőséget adsz arra, hogy olyat csináljanak, amit normális esetben nem tennének, igazán felnyitja a szemeiket” – nyilatkozta az alapító Shuda.
Jelenleg több mint 100 amerikai általános és középiskolában vannak jelen.
Az első néhány évben az elhivatott biológiatanár csak besegített a programba, ma viszont már a sajátjának számít. A BioEYES csoport „modelltanárként” hívja őt, ami azt jelenti, hogy szervezetük oktatási anyagait és módszereit használja, de egyénien átalakítja azt az aktuális osztály egyedi igényeire szabva.
A program több fiatalt is elindított a tudományos karrier felé. A Pennsylvániai Egyetemen tanul orvoslástant a 21 éves Fabliha Khurshan, aki azt nyilatkozta, mindig is érdekelte az orvosi szakma, de ez a projekt szerettette meg vele a labormunkát. A 19 éves Kareema Dixon pedig mérnökké válik néhány éven belül, pedig a program előtt még ügyvéd akart lenni.
– mondta Carey.
Forrás: Upworthy
Ha érdekesnek találod, oszd meg a cikket!