JÁTÉK

Három kérdésből áll a világ legrövidebb IQ-tesztje, de csak minden ötödik embernek sikerül

Aki sikerrel akar járni, gondolkozzon racionálisan és ne az ösztönös válaszokban bízzon.


Eredetileg egy 2005-ben publikált tudományos anyag része volt a mindössze három kérdésből álló kognitív reflexiós teszt (CRT). Shane Frederick, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) professzorának kérdései elsőre pofonegyszerűnek tűnnek, ennek ellenére mégis csak a kitöltők 17 százaléka, vagyis kevesebb, mint minden ötödik válaszol helyesen, írja a Mirror.

Frederick a kutatás során 3000 különböző végzettségű emberrel töltette ki a tesztet, de még a vezető amerikai egyetemeken hallgatói közül sem sokan találták el a helyes válaszokat.

A professzor szerint mindenki azonnal megérti a három kérdésre adott választ, amint levezetik neki a helyes gondolatmenetet. Az önálló megfejtéshez azonban képesnek kell lenni az ösztönszerű válaszok elfojtására és előtérbe kell helyezni a racionális gondolkodást.

Íme a három kérdés:

1. Egy ütő és egy labda összesen 1 dollár 10 centbe kerül. Az ütő 1 dollárral drágább, mint a labda. Mennyibe kerül a labda?

2. Ha 5 gépnek 5 percbe telik 5 eszköz legyártása, akkor mennyi időbe telik 100 gépnek 100 eszköz legyártása?

3. Egy tóban található egy liliomfolt. A folt mérete minden nap megduplázódik. Ha 48 napba telik, hogy a liliomfolt teljesen beborítsa a tavat, akkor mennyi idő kell ahhoz, hogy a tó felét ellepje?

A kérdésekre adott három leggyakoribb rossz válasz sorrendben 10 cent, 100 perc és 24 nap. Frederick kiemeli: ezek az ösztönszerű válaszok. Pedig bárki, aki csak egy kicsit is elgondolkozik azon, hogy a 10 cent és az 1 dollár között csupán 90 cent a különbség, könnyen rájöhet a helyes megoldásra. A professzor szerint a hiba felismerése ebben az esetben tulajdonképpen egyenértékű a probléma megoldásával, ugyanis aki erre rájön, szinte kivétel nélkül helyes választ ad a kérdésre.

A helyes válaszok pedig sorrendben a következők: 5 cent, 5 perc, 47 nap. A magyarázatok röviden:

1. A labda nem kerülhet 10 centbe, hiszen akkor az ütő ára 1 dollár 10 cent, a két tárgy együttes ára pedig 1 dollár 20 cent lenne. Vagyis a teljes összegből (1 dollár 10 cent) vonjuk le az 1 dollárt, a maradékot (10 cent) pedig kettővel kell osztani. Így jön ki, hogy az ütő ára 1 dollár 5 cent, a labda pedig 5 centbe kerül.

2. Az ösztönös válasz 100 perc. Holott a kérdésből kiderül, hogy 1 gép 5 perc alatt gyárt le 1 eszközt. Ebből következően 100 gép 5 perc alatt fogja legyártani a szóban forgó 100 eszközt.

3. Mivel a liliomfolt mérete minden nap duplázódik és a teljes tavat 48 nap alatt fedi be, ezért az utolsó előtti napon borítja be a tó felszínének felét. Vagyis a helyes válasz 47, szemben a sokak által ösztönösen rávágott 24-gyel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÁTÉK
KVÍZ: Gyermekkorunk kedvenc mesekönyvei – emlékszel még?
Retró mesekönyvek, füzetecskék, amelyek ott voltak gyerekkorunkban a könyvespolcokon. Emlékszel még rájuk?





Ki írta az Öreg néne őzikéje című verset?

Zelk Zoltán
Weöres Sándor
Fazekas Anna


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KVÍZ: Hogyan írjuk helyesen ezeket a mondatokat felszólító módban?
Talán azt mondod, ez a kvíz igazán egyszerű. Az is lehet, hogy meggyűlik vele a bajod. A közösségi médiában látjuk, a felszólító mód helyesírása sokak számára mumus.





Hogyan írjuk helyesen ezt a mondatot felszólító módban?
kép: tabble/pixabay

El ne mondd anyának!
Elne mondd anyának!
El ne mond anyának!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KVÍZ: Magyar sikerek a párizsi olimpián - tudod a választ erre a 11 kérdésre?
Ebben a kvízjátékban foglaljuk össze a 2024-es nyári olimpiai játékok magyar sikereit! Emlékszel mindenre?





Milyen úszásnemben nyert aranyérmet Kós Hubert?
fotó: MTI Illyés Tibor

mell
hát
pillangó


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KVÍZ: 10 világhírű szobor – felismered őket?
Több ezer éve letűnt korok mementójaként szolgáló művek, múzeumokban található remekek, egy-egy ország jelképei: felismered ezt a 10 szobrot?





Hol látható a Laokoón-csoport?
fotó: wikipédia Hagesandros, Athenedoros, and Polydoros

Londonban, a British Museumban
Rómában, a Vatikáni Múzeumban
Párizsban, a Louvre-ban


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk