Ezek a legnépszerűbb összeesküvés-elméletek a Facebook hétfői leállásáról
Hétfő délután legalább hat órára leállt a Facebook és a vállalt legtöbb terméke, így a Messenger, az Instagram és a WhatsApp is. A szokatlanul hosszú üzemzavar alatt rengeteg összesküvés-elmélet és álhír született az interneten arról, mi lehet a szolgáltatás-kimaradás oka. A Daily Dot ezek közül a legjobban terjedőket szemlézte.
Captain Nasdaq már a Twitter-oldala leírásában is jelzi, hogy elsősorban paródiákban utazik. Ennek ellenére többen is komolyan vették és terjeszteni kezdték, amikor azt posztolta: a Facebook elismerte, hogy a kínai állam által pénzelt hekkerek állnak a szabotázs hátterében. A twitterező később hiába hívta fel újból a figyelmet arra, hogy csak viccelt, sokan továbbra is véresen komoly információként terjesztették a poént.
BREAKING: Facebook has revealed that the recent outage of its apps and services was caused by a Chinese state-sponsored hacker group known as XIAN HUGHJANUS.
— Captain Nasdaq (Deceitful) (@CaptainNasdaq) October 4, 2021
Egy másik Twitter-fiók egy olyan képernyőfotót osztott meg, melyen állítólag a Facebook DNS-címei láthatók. A posztban pedig azt írták: a kódokból világosan látszik, hogy visszavonhatatlanul módosították a szoftvert, vagyis végelegesen törölték az egész Facebookot.
So, someone deleted large sections of the routing....that doesn't mean Facebook is just down, from the looks of it....that means Facebook is GONE. pic.twitter.com/OCZWPD2okw
— The Academy (@BenjaminEnfield) October 4, 2021
Ugyancsak a Twitteren kapott szárnyra az a híresztelés, hogy már hetekkel korábban feltörték a Facebookot, az ellopott 1,5 milliárd felhasználó kiszivárgott adatai miatt pedig veszélybe került az egész vállalat. A mostani leállás emiatt egyáltalán nem volt váratlan, hanem ennek az akciónak a logikus következménye lehetett.
This tweet is based on a two-week-old thread on RaidForums. In that same thread, someone recently posted that they paid the OP for this alleged data and was scammed.
— Aric Toler (@AricToler) October 4, 2021
Maybe it's real, but no reason to breathlessly report it like this. https://t.co/nat3VosMqd
A Facebook a leállás végén közölte, hogy a hibát még véletlenül sem a neten szélsebesen terjedő álhírek egyike okozta: