Elfogyott a szemét az országban – a svédeknél tökéletes az újrahasznosítás
Míg az Európai Unió célja az, hogy 2030-ra a hulladék 65%-át hasznosítsa újra, addig Svédországban már 2011 óta a szemét mindössze 1%-a kerül szeméttelepre.
Hogy lehet, hogy a svédek ennyivel megelőzik az uniós célkitűzéseket?
Egyrészt tény, hogy a svédek számára hagyományosan fontos a környezetvédelem, másrészt rendszerszinten is sokat tesznek az ügy érdekében. Svédország volt az egyik első olyan állam, amely megemelte a fosszilis tüzelőanyagokra kivetett adót, 1991-ben, és mára az ország áramellátásának több, mint a fele megújuló energiaforrásból fakad - írja az Independent.

A hulladék újrahasznosításával foglalkozó szervezet szóvivője, Anna-Carin Gripwall szerint sokat foglalkoztak azzal, hogy megfelelően tájékoztassák a lakosságot a környezetvédelemről, és rászoktassák az embereket, hogy ne dobják el a növényi hulladékot, hanem gyűjtsék úgy, hogy újra felhasználható legyen, ugyanis növényi hulladékkal helyettesítik a fosszilis tüzelőanyagokat.
Továbbá Svédország kidolgozott egy összefüggő újrahasznosítási politikát. A szemétszállítást és égetést nagyrészt magáncégek végzik, de az energia a fűtési hálózatba megy, így biztosítva a svéd otthonok melegét.
A rendszer kritikusai szerint Svédország elégeti a hulladékot a valós újrahasznosítás helyett. Azzal érvelnek, hogy mivel a papír hatszor újrahasznosítható, mielőtt véglegesen szemétté válik, pazarlás ennél korábban elégetni.
Jelenleg még számos ország Svédországba szállítja a hulladékot, de ez feltehetőleg csak addig lesz így, amíg ki nem dolgozzák saját rendszerüket. Remélhetőleg egyre több helyen fogják elkezdeni az újrahasznosított fűtőanyagok használatát, de ehhez helyi fűtőrendszerekre van szükség, aminek az infrastruktúráját országonként kell kiépíteni, és ez időbe telik.