Egyáltalán nincsen helye egy párkapcsolatban a beteges féltékenységnek
A féltékenység pusztító erejével akkor szembesültem, amikor ismerősök mondták el, mit művelt velük a párjuk. Az egyik férfit például a barátnője hazáig követett: Zs. a szüleihez utazott haza hétvégére, és csak utólag derült ki, hogy a távolsági buszon a lány ott ült végig, és figyelte, majd amikor Zs. leszállt a buszról a célállomáson, és hazafelé gyalogolt, akkor fedte fel magát.
P. története sem volt kevésbé vérfagyasztó. Miután szakított a betegesen féltékeny párjával, az exe bosszúból használhatatlanná tette P. lakásának zárját. Egy éjszakája és egy rakás pénze ment rá, hogy zárszerelőt hívjon és újakat rakasson fel. Egyébként fogalma sincsen, hogyan jutott be a lépcsőházba az exe, nem tudja, ki engedte be.

De nem ők az egyetlenek az ismeretségi körömben, akik a társuk féltékenységétől szenvednek. Van, akinél mindennapos, hogy a férje a telefonjában és az e-mailjei között akar kutakodni, van, akit minden egyes percével elszámoltatnak, amit nem otthon tölt. Hallottam már számítógépre telepíthető kémprogramokról, amivel a féltékeny szerelmes követheti, mit csinál online a párja, de tudom, hogy olyan ember is van, aki a munkájában is zavarja a kedvesét azzal, hogy munkaidőben hívogatja (ha nem veszi fel a másik a telefont, jelenetet rendez.) Többen is beszámoltak arról, hogy észrevétlenül vagy nagyon is látványosan le kellett építeniük a baráti, ismeretségi körüket.
A féltékenységnek ez a szintje már jóval túlmegy az egészségesnek vélt határon.
Az egyik negyvenes férfiismerősöm szerint a féltékenység egy párkapcsolatban egyáltalán nem normális dolog. Úgy gondolja, a féltékeny fél lelkében vagy fejében van valami probléma. Esetleg a kapcsolat válságát jelzi, azt, hogy már nem működik, vagy nem a korábbihoz hasonlóan működik, és a féltékenykedés ennek kivetülése.

Robozi Gabriella pszichológus úgy véli, a felnőttkori féltékenység a gyermekkorra vezethető vissza, és – leegyszerűsítve – az illető éretlen módon reagál le bizonyos dolgokat. „A féltékenység ellenséges és keserű érzésekkel jár együtt, ezek oka az, hogy a féltékenység egyik legfőbb érzelmi gyökere a veszteségérzés, azaz a félelem a veszteségtől: meg akarjuk tartani, ami a miénk, de veszélyeztetve érezzük. Másik fontos érzelmi velejárója a féltékenységnek a harag. A harag eredete pedig, ha még tovább megyünk az okok keresgélésében, a kisebbrendűségi érzés. Annak érzete, hogy kisebb-kevesebb vagyok, mint a számomra fontos másik, akit viszont magamhoz képest felértékelek. (…)
A féltékenység tehát saját negatív önértékelésünkkel hozható kapcsolatba.
A Budai Pszichológus Központ szakértői szerint „Kóros féltékenységről akkor beszélhetünk, amikor a párkapcsolat legfontosabb mozgatórugója a féltékenység: annak elkerülése, jogtalanságának bizonygatása, vagy fenntartása. Ezek mögött a viselkedésformák mögött a partner elhagyásától való félelem áll, melyet úgy próbál az illető feloldani, hogy párkapcsolata minden pillanatát kontrollálni szeretné.”

1. Minden alkalommal részletesen be kell számolnod arról, hogy mikor mit csináltál, hol és kivel voltál.
2. Ha kulturáltan szakítottatok az exeiddel, ha barátságban maradtál a volt férjeddel/volt feleségeddel, akkor sem tarthatjátok a kapcsolatot, nem találkozhatok, nem beszélhettek egymással, nem lehettek egy társaságban, posztolhattok közös fotókat a közösségi oldalon stb.
3. Még a munkahelyeden is ellenőrizni akar.
4. Látni akarja a leveleidet, az e-mailjeidet, hozzáférést akar a Faceboook-profilodhoz, muszáj közös bankszámlát nyitnotok, a telefonodban is kotorászik. Extrém esetben csak közös e-mail fiókotok és közös Facebook-profilotok lehet.
5. Észreveszed, hogy kémkedik utánad.
6. Gyakran gyanúsítgat azzal, hogy biztosan van valakid, hogy meg fogod csalni.
7. Átkutatja a holmidat.
8. Hazugsággal vádol. Megpróbál önellentmondásba keverni. Beleköt a szavaidba.
9. Beleszól, hogyan öltözz, ha nő vagy, akkor nem vehetsz fel bizonyos ruhákat, hogy szerinte ne "mutogasd magad" másoknak.
10. Féltékenységi jelenetet rendez, ha másokat dicsérsz, másokról elismerősen nyilatkozol, ha meg mered jegyezni, hogy X vagy Y színésznő milyen szép, csinos, tehetséges stb.
11. A helyes férfiismerőseid szerinte stricik/A vonzó külsejű barátnőid szerinte mind lotyók.
12. Szeret vájkálni a múltadban, és messzemenő következtetéseket levonni korábbi kapcsolataidból, majd ezeket hánytorgatni neked.
13. Ha nem bizonygatod minden nap többször is, hogy szereted, akkor azzal vádol, hogy már nem.
14. Ha fáradtság vagy más ok miatt nincsen kedved aznap ágyba bújni, akkor ez szerinte bizonyíték a hűtlenségedre.

Miért nem jó a kóros féltékenység? Mert egyszerűen megfojtja a párkapcsolatot. A másik ember feletti totális ellenőrzés nem szerelem, hanem hatalomgyakorlás. A kóros féltékenység, amely gyakran a másik fél fenyegetésével jár, nem "szerelemféltés", hanem birtoklásvágyból eredő gyilkos indulat.
Nem véletlen a gyilkos szó használata, mivel, az, aki ennyire intenzíven féltékeny a párjára, nem ritkán bántalmazóvá, és előfordul, hogy gyilkossá válik.
Mi a teendő, ha az egészségesnek nevezhető, alkalmankénti aggódáson túlmegy a párod féltékenysége? Ha ez nem jár bántalmazással és a személyi szabadság korlátozásával, akkor menthető a kapcsolat. De párterápia, illetve mediátor közreműködése is szükséges ehhez. A féltékenykedő pedig abban az esetben tud túllépni a nem megfelelő viselkedésformán, ha egyéni terápiára jár.
Ha a féltékenykedés verbális és fizikai bántalmazással jár, ha a féltékeny párod fenyeget, úgy érzed, megfojt a viselkedésével, akkor akármilyen nehéz, nincsen értelme tovább fenntartani a kapcsolatot. Ez a rossz kör csak akkor szakítható meg, ha kilépsz belőle.

Erőszaknak, fenyegetésnek, gyilkos indulatnak, bántalmazásnak, verbális támadásnak soha nem lehet helye egy egészséges, jól működő párkapcsolatban.