Egy tévesen megítélt optikai csalódás miatt kezdtek el aggódni az emberek azon, milyen stresszesek
Egy különösen alakváltoztató kép lett a közösségi média legújabb sztárja, mert stressz-mérő erőt tulajdonítottak neki. Kezdetben az a hír járta, hogy a képet egy bizonyos Jamamoto Hasima nevű japán ideggyógyász készítette, valójában Jurij Perepadia ukrán képzőművész alkotása a Victor Vasarely háromdimenziósnak látszó festményeit erősen idéző optikai illúzió.
A képpel együtt sokan osztották meg azt az útmutatót, mely szerint
„ha a kép áll, akkor nyugodt vagy, ha lassan mozog, stresszelsz, ha úgy mozog, mint egy körhinta, erősen stresszelsz”.
Sok internet-felhasználót félrevezetett ez a leírás, és voltak, akik meg is osztották a kép megtekintése utáni aggodalmaikat, ha úgy látták, hogy a látvány gyorsan mozog a szemük előtt.
A Snopes elárulta, hogy Perepadia 2016-ban készült képe Kitaoka Akiosi japán pszichológus munkáján alapul, akinek a vizuális észlelés a szakterülete. Az oldal ugyanakkor leszögezi: a képnek nemcsak semmi köze stressz-szintünkhöz, sőt, mint maga az ukrán művész kijelentette, Jamamoto úr nem is létezik.

Az ehhez hasonló optikai csalások már a reneszánsz korban, a 15. században megjelentek. Filippo Bruneschelli, a firenzei Santa Maria del Fiore dóm építésze a templom márványpadlójának egy részét olyan térhatású mozaikkal töltötte fel, amely felülről nézve egy lefelé keskenyedő mélységnek látszik. Az ember, kellő asszociációs készséggel, a pokol fenekén érezheti magát, amely akár mozoghat is alatta...