Derítsd ki ezzel a videóval 10 másodperc alatt, hogy logikus gondolkodó vagy kreatív művész vagy!
"Bal agyfélteke, jobb agyfélteke?" - mindössze ennyit írt 10 másodperces videójához a Twitteren egy amerikai televíziós híresség, írja a The Sun. Julia Bradbury posztjában egy furcsa ló sétál a vidám aláfestő zenére, a nézőnek pedig csak azt kell eldöntenie, melyik irányba halad az állat.
A videóra írt felirat szerint aki úgy látja, hogy a ló előre sétál, az inkább a bal agyféltekét használja, míg többnyire a jobb agyféltekére támaszkodnak azok, akik szerint hátrafelé halad a hátas.
A bejegyzést itt lehet megnézni, alatta pedig azt is eláruljuk, hogy mit jelent a domináns agyféltekék közötti különbség:
Left brain right brain? pic.twitter.com/ACzFUqRlIB
— Julia Bradbury? (@JuliaBradbury) August 27, 2021
Először az 1960-as években merült fel, hogy a két agyfélteke működése között különbség lehet. A Nobel-díjas Roger W. Sperry neurofiziológus úgy vélte, hogy minden embernél az egyik agyfélteke dominánsabb, mint a másik.
A megfigyelések szerint az inkább a jobb agyféltekére támaszkodó emberek lényegesen kreatívabbak és intuitívabbak, mint a többiek. A jobbosokat olyan gondolkodóknak írják le, akik képesek a "nagy képet" nézni, a világot pedig tapasztalataik és érzéseik mentén fedezik fel. Jobbára közülük kerülnek ki a művészek is.
Ezzel szemben a bal agyféltekét használók igazi elemzők, akik döntéseik során előtérbe helyezik a számolgatást és a logikát, ráadásul minden részletet aprólékosan figyelembe vesznek. A balosok éppen ezért jobban szeretnek olvasni és írni, a világot pedig szeretik összefüggéseiben látni.
Az elmúlt években a tudósok ugyanakkor egyre inkább úgy vélik, hogy az emberi agy működése ennél jóval összetettebb, és bizonyos feladatok ellátáshoz szükség van a két félteke közötti együttműködésre. Ilyen hétköznapi dolog lehet például a szavak megtanulása, amire a Discover magazin tér ki Carl Zimmer. A tudományos szakíró szerint míg a bal agyféltekével megtanuljuk a szavak jelentését, addig a jobb oldal teszi hozzá a nyelv ritmusát, az intonációt és az érzelmi sajátosságokat.