BALATON

Angyalszárny szindróma alakulhat ki a hattyúknál, ha etetjük őket

Ma már 300-450 pár hattyú él Magyarországon, pedig a XIX. században majdnem teljesen eltűntek. A Balatont különösen kedvelik, de a Magyar Madártani Egyesület szóvivője szerint etetni nem lenne szabad őket.


Javában költenek a hattyúk, hazánk egyik legnagyobb testű röpképes madarai. Magyarországon három fajuk fordul elő, a bütykös, az énekes és a kis hattyú. A bütykös hattyú őshonos fészkelő fajnak tekinthető, természetes része a magyar madárfaunának.

Ugyan a XIX. században eltűntek Magyarországról, az 1980-es években a faj nyugat-európai megerősödésével újra megjelentek hazánkban, először a Szigetközben, a Fertő-tónál, ma pedig már országszerte előfordulnak.

A hazánkban legelterjedtebb bütykös hattyú a csőre tövében lévő bütyöknek köszönheti nevét.

A lúdalakúak rendjébe, ezen belül pedig a récefélék családjába tartozó faj nálunk előforduló példányainak tollazata hófehér, de nem minden hattyúban dominál a fehér szín. Rokona, a fekete hattyú például nevéhez híven koromfekete. Ausztráliában honos, annak nemzeti madara is egyben.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője szerint a hattyúk vadmadarak, de a Balatonon fészkelő állományuk a strandokon történő etetések miatt szelídebbnek mondható, ilyenek a Velencei tónál fészkelő társaik is. A Fertőn viszont kifejezetten vadmadárként viselkednek, nem mennek a strandok közelébe, így meggyűrűzésük is nehezebb.

Új jelenségnek mondható, hogy pár évvel ezelőtt megjelentek az Alföldön is, és kijárnak táplálkozni mezőgazdasági területekre, ott azonban szinte kizárólag repceföldeken találhatóak meg.

Kárt nem okoznak a veteményben, az enyhe teleken ezek a mezőgazdasági területek a túlélést biztosítják számukra, így az állomány egy része nem is vonul el, hanem a Kárpát-medencében telel át. Az elvonulók pedig csak a környező országok vizes élőhelyeit keresik fel, kutatások szerint főleg Horvátország és az Adriai térség vonzó számukra, de pontos útvonalaik felderítése a mai napig tart.

A legutóbbi adatok szerint a magyarországi állomány 300-450 párra tehető.

A hattyúk egy életre választanak párt, hiszen monogámok. Jellemzően fészkelőhelyükhöz is hűségesek. A fészket a tojónak kell megépítenie, amelyet sekély tavak nádasaiban tesz meg. Egyszerre 6-8 tojást rak le, amelyet egy 34-38 napos költési időszak követ. A hattyúfiókák 3-4 hónapos koruktól lesznek majd önállóak, vagyis a nyári időszak végétől.

A hímnek, vagyis a gúnárnak a tojó, a fészek, majd a fiókák védelme a feladata ebben az időszakban, így semmilyen körülmények között ne közelítsük meg, hiszen ilyenkor akár az emberre is rátámad. Kecses küllemük ellenére korántsem erőtlenek.

"A bütykös hattyú az egyik olyan állat Európában, amelyik komoly fizikai sérülést tud okozni egy felnőttnek is. A szárnyával képes lehet eltörni akár egy embernek a kezét. Ha az ember vízben találkozik mondjuk egy fiókáját védő párral, és 10-15 kg-os madarak ugrálnak a fején, a vízbe fulladás is reális kockázatot jelenthet. A hattyú nem játék"

- mondja Orbán Zoltán.

Szárnytollaikat egyszerre vedlik, ami miatt több mint egy hónapig nem röpképesek. Ebben az időszakban több pár érkezik ide Európából, hiszen a táplálkozás szempontjából ideális hely számukra a Balaton. Ráadásul a tó mélysége miatt a szárazföldi ragadozóktól is védve vannak.

Fontos azt is tudni, hogy etetésükkel hiánybetegséget okozhatunk nálunk, ami akár fejlődési rendellenességhez is vezethet. Se télen, se nyáron nem szabad őket etetni.

"Ez a hiánybetegség az angyalszárny szindróma. Görbék lesznek a tollai és a csontjai, gyengék az ízületei, röpképtelen fiókák fejlődhetnek. Ennek az az oka, hogy a fiókákat szüleik oda fogják vinni, ahol etetik őket. Így nem fognak természetes táplálékot fogyasztani, nem mennek ki a szárazföldre legelni. A viselkedést is torzítja, mivel ősszel nem vonulnak el."

Amennyiben úgy látjuk, hogy egy hattyúnak segítségre van szüksége, Orbán Zoltán szerint szóljunk a területen illetékes nemzetipark őrszolgálatának. A tavak mellett dolgozó természetvédelmi őrszolgálat tagjai, a tájvédelmi körzetek őrei fel vannak készülve ezekre a helyzetekre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
A Rovatból
„Inkább szomjan, meg éhen döglök, de én ezt nem csinálom” - megkérdeztük, mennyit költenek idén egy nap a Balaton Soundon
Van, aki napi 70 ezret költ, más megpróbál 10 ezerből kijönni, megint mások inkább kimennek alkoholért a fesztiválon kívülre.


A héten elindult a Balaton Sound, a fesztiválon mindig fontos kérdés, hogy mi mennyibe kerül, a borsos jegyárak mellett mennyit kell/lehet költeni a fiataloknak egy nap. Megkérdeztünk a Siófok mellett fesztiválozók közül néhány magyart és külföldit is, hogy szerintük hogy mennyiből lehet kijönni egy nap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
A Rovatból
Hihetetlen: már 1800 Ft egy lángos a Balatonnál, van, ahol 50%-kal többet kérnek a belépőért, mint tavaly
Tavaly 23,8%-kal drágultak a vendéglők és a szállások Magyarországon, majdnem háromszorosával az uniós átlagnak. Idén ez még durvább lesz.


Idén nyáron már 1800 forintot kérnek egy lángosért a népszerű üdülőhelyeken. Azt mondják, a béremelések miatt.

Tavaly 23,8%-kal drágultak a vendéglők és a szállások Magyarországon, majdnem háromszorosával az uniós átlagnak, idén ez még durvább lesz.

Legkevesebb 15 ezer forintjába kerülhet egyetlen strandon töltött nap a családoknak. Nagyjából tizedével többe, mint tavaly.

Van olyan balatoni település, ahol 50%-kal többet kérnek a belépőért. Budapesten 8-11%-kal drágulnak a fürdők, amelyek héten nyitnak.

Az RTL riportja a hatalmas drágulásról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
Videó: 2500 forintért is találtunk lángost - megnéztük, mennyire drága egy lángos idén a Balatonon
Ilyen árakra lehet számítani a Balatonon 2024 nyarán. Nem olcsó, fel kell készülni.
Fotó: TikTok - szmo.hu
2024. június 20.



Lementünk a Balatonra, és megnéztük, mennyire drága egy lángos idén nyáron.

Elérkezett a kánikula ideje, nincs is jobb dolgunk, mint megnézzünk 2-3 helyet is, hogy mennyibe kerül egy lángos.

Az első helyen egy sima lángos 1000 Ft-ba került. A második helyen már 2500 Ft volt a sonkás lángos.

Ezek után elmentünk Balatonlellére, ahol óriáslángost is találtunk 3500-4000 Ft között.

Az új trükk a vendéglátósoktól, hogy kiírják azt, hogy milyen ételeket lehet kapni a helyen, de az árakat nem tüntetik fel.

Itt a videó.

@szeretlekmagyarorszag.hu #balaton ♬ Upbeat LoFi Hip Hop - sviridpavlov


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Fantasztikus Badacsony tavasszal: opálos kék víz, harsogó zöldek, illatozó vadvirágok, romantikus hegyi utak
A híres 437 méter magas tanúhegy remek kirándulóhely. A lábánál a tópart, a csúcs felé a hegyi utacska, és a tetejéről elénk táruló látvány... mindezekért is érdemes ellátogatni hozzá.
Fotó: Matus László - szmo.hu
2024. május 12.



A Balaton egyik csodahelye a Badacsony. Messziről nézni az impozáns tömbjét, élvezni a látványt - már ezért is érdemes a magyar tenger partját bejárni. Ám a hegyet megmászni is jó kikapcsolódás, remek program. Főleg tavasszal, amikor minden üde zöld, a víz opálosan csillan, a virágok illatoznak a lábad körül.

Ne hagyd ki te sem! Egy kis ízelítő a látványból:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk