SIKERSZTORIK
A Rovatból

A magyar, aki hadifotós volt a vietnami háborúban, majd világsztárokat fényképezett

Kondor László ’56-os menekültként került Amerikába. A háború után olyan hírességeket is megörökített, mint Muhammad Ali, Margaret Thatcher és Leonard Bernstein.
Láng Dávid - szmo.hu
2017. július 12.



Kevés embernek adatik meg olyan fordulatos és kalandos élet, mint amit a most 76 éves Kondor László mondhat el magáról. Miután 1956-ban elhagyta az országot, pár év múlva az Egyesült Államokban kötött ki.

Autodidakta módon tanult meg fényképezni, és annyira a rabjává vált, hogy amikor nem tudta kiküldetni magát fotósként a vietnami háborúba, inkább önként jelentkezett katonának a hadseregbe.

Három évnyi szolgálat után Chicago legendás polgármesterének fényképésze lett,

rengeteg híres politikussal, sőt világsztárokkal is alkalma nyílt találkozni. Később saját stúdiót alapított és két évtizedig reklámfotózással foglalkozott, nem mellesleg az egész világot beutazta. 1996-ban költözött haza, jelenleg feleségével Kapolcson él. Annak apropóján beszélgettünk vele, hogy az idei Művészetek Völgyében ő is a Főhős című produkció egyik vendége lesz a Momentán Udvarban.

– Hogyan folyt bele a forradalom eseményeibe?

– A bátyámmal hagytuk el az országot ’56 novemberében, aki akkor 18 éves múlt, én pedig még nem töltöttem be a 16-ot. Kaposváron éltem a szüleimmel, ő viszont fent volt Budán, a József Attila Gimnáziumba járt. Először ő került bele a forradalomba, meg is sebesült, bár nem súlyosan. Ami pedig engem illet, október 24-én jutott el a hír hozzánk, mi történik Pesten.

"
A Táncsics Mihály Gimnázium tetején volt egy nagy vörös csillag, ahogy minden állami épületen. Három vagy négy haverral felmásztunk, lefűrészeltük és odavágtuk a bejárat elé. Mindenki ujjongott, jó páran le is fényképeztek bennünket.

Apám ügyvéd volt, foglalkozásából adódóan logikus gondolkodással. Azt mondta nekünk: ahogy az 1848-as forradalom leverését megtorlás követte, most is elkerülhetetlen lesz. Aztán részletezte is, hogy én biztos nem fejezhetem majd be a gimnáziumot, egyetemre soha nem vesznek fel, a bátyámat pedig jó eséllyel le is fogják tartóztatni. Akkor pedig megjósolhatatlan, mire ítélik: a több év börtön mindennaposnak számított, de kivégzéseket is tartottak. A konklúziója annyi volt, hogy mennünk kell, mert Magyarországon egyszerűen nincs jövőnk. Egy percig se kételkedtem az igazában. Sokat gondolkoztam rajta később, vajon mi lett volna, ha itt maradok. Nyilván kicsapnak az iskolából, és jó eséllyel alkoholistaként végzem valami isten háta mögötti tanyán.

IMG_9622k

Fotók: Mervai Márk

– Hogy jutottak át a határon?

– November végén jártunk ekkor, a határok még nyitva voltak, de már érezni lehetett, hogy a szovjetek kezdik összeszedni magukat, szóval igyekezni kellett. A vonatról Sopron előtt szálltunk le, gyakorlatilag kiürült a szerelvény, mindenki disszidált. Innen gyalog, mellékutakon mentünk tovább. Útközben majdnem összetalálkoztunk egy körülbelül 400 fős szovjet csapattal, de szerencsére nem vettek észre bennünket. Ott lapítottunk a kukoricásban, amíg elhaladtak, aztán mentünk tovább és szerencsésen sikerült átérnünk Ausztriába.

– Mi történt ezután?

– Bécsújhely mellé kerültünk egy menekülttáborba, ami egyébként a mai napig működik. A bátyám nagyon lebetegedett, másfél hónapra kórházba is került, én ezalatt ott kuksoltam a táborban. Szerencsére az egész világ megmozdult a magyarokért, rengeteg országból kaptunk támogatást a forradalom leverését követően. Az Egyesült Államok például felemelte a befogadási kvótáját az addigi havi 500-ról 50 ezerre. De csak puszta véletlen volt, hogy oda kerültünk.

Először Új-Zélandra terveztünk menni, abból az egyszerű okból, hogy az ő konzulátusuk esett legközelebb a táborhoz, ami a kemény téli időben nem volt mindegy. Már épp elindultunk volna intézni a papírokat, én pont ki akartam menni vécére, amikor a táborban szobáról szobára haladva körbejárt egy jezsuita szerzetes. Azt kérdezte, van-e valaki, aki gimnáziumba járt, és szeretné befejezni.

"
Ez azért sorsszerű volt: ha pont elkerüljük egymást, jó eséllyel Új-Zélandon kötünk ki birkapásztorokként.

Így viszont a bátyám Rómába került, én pedig Innsbruckba, majd 1961-ben innen mentem tovább Amerikába, ahova ő már korábban megérkezett.

– Fotózással mikor kezdett foglalkozni?

– Még az Innsbruckban töltött évek alatt. Először egy régi 35 milliméteres gépet vettem, teljesen magamtól tanultam meg mindent, a kezelésétől a képek előhívásáig. Amerikába érve aztán egyre komolyabban elmélyedtem benne. Leginkább embereket szerettem megörökíteni, mindig is ez érdekelt legjobban.

IMG_9594kIMG_9618kIMG_9617k

– Hogyan boldogult Amerikában, és minek hatására került Vietnamba?

– Pénzem kezdetben egyáltalán nem volt, a bátyámnál laktam. Jelentkeztem egy csomó egyetemre, jó részük nem is válaszolt, de néhány helyre azért behívtak. A Chicagói Egyetem dékánjával nagy mázlim volt, mert hozzám hasonlóan rajongott a komolyzenéért – főleg a bécsi operákért –, így aztán hamar elnyertem a szimpátiáját és be is kerültem nemzetközi politika szakra.

Ekkoriban vettem meg az első komoly gépemet, egy használt, de így is nagyon jó Leicát. Az 1968-as év forradalmi hangulatot hozott Amerikában, ekkor ölték meg Martin Luther Kinget és a demokraták chicagói elnökjelölő gyűlése is botrányba fulladt. Ezt már profi fotósként fényképeztem végig, mint szabadúszó. Nagyon érdekelt a vietnami háború is, mint téma, hiszen ez volt akkor a legnagyobb sztori a világon. Minden lehetséges módon próbáltam kiküldetni magam tudósítani, de csak nem jártam sikerrel. Ezért végül úgy döntöttem, más megoldás híján önként beállok katonának. Több hónapos kiképzést követően 1969 elején érkeztem meg a hadszíntérre.

– Milyen pozícióba osztották be?

– A legnagyobb létszámú hadosztályhoz kerültem, ahol majdnem 20 ezer katona szolgált. Gyalogos lett belőlem, de egy fantasztikus véletlennek köszönhetően mégiscsak ki tudtam emelkedni. A bázison ugyanis megláttam valakit fényképezőgéppel a kezében, akiről kiderült, hogy a hadosztály információs irodájában dolgozik. Valójában nem fotós, azért csinálja ő a képeket, mert nincs más alkalmas ember erre a pozícióra. Gyorsan be is jelentkeztem rá nála. Elvitt engem a hadosztály parancsnokához, aki egy tipikus karót nyelt katonatiszt volt.

"
Valamit mondani kellett neki arra, kinek dolgozom, de mivel szabadúszó voltam, az igazságot nem lehetett. Ezért végül kitaláltuk, hogy a chicagói polgármester, Richard Daley fotósának hazudom magam, bízva abban, hogy egy ilyen magas rangú politikusnál csak nem mer rákérdezni, igazat mondok-e.

Így is történt. Az már csak hab a tortán, hogy évekkel később tényleg én lettem Daley hivatali fotósa, tehát utólag igazzá vált, amit állítottam magamról.

IMG_9584kIMG_9574kIMG_9554k

– Hogyan emlékszik vissza a harctéren töltött időre?

– Kilenc hónapot töltöttem ott, ezalatt bejártam szinte az egész hadszínteret. Ebből a szempontból nem is volt baj, hogy kaptam egy alapos gyalogsági kiképzést, jobban tudtam vigyázni magamra. Illetve amiatt is, mert a katonák befogadtak maguk közé, nem voltam kívülálló. Szabadúszóként pedig akkora nyomás sem volt rajtam, mintha mondjuk egy hírügynökségnek kellett volna azonnali határidővel szállítanom a képeket. Én úri módon fényképeztem: leadtam az anyagot az őrnagynak, amikor elkészültem vele, ő pedig örült neki. Leginkább a hosszútávú felderítő csapatokkal szerettem kimenni terepre, ők számítottak a hadsereg krémjének.

– Került valaha életveszélybe?

– Igen, de hát mégiscsak itt vagyok... (mosolyog) Gyalogos századokat nagyon nem szerettem kísérni, mert sokkal tapasztalatlanabbak voltak. Az említett hosszútávú felderítők feladata hiába volt náluk tízszer veszélyesebb, a veszteségeik csak a töredékét tették ki. Ennyit számít a képzettség.

– Mi történt a kilenc hónap leteltével?

– Hawaii-ra kerültem, a DASPO-hoz, ami az amerikai hadsereg elit filmes és fotós csapata. A Csendes-óceán egész térsége a mi részlegünkhöz tartozott, Alaszkától a Szuezi-csatornáig, tehát rengeteget utaztam. Összesen három évet szolgáltam a seregben, 1971 végén léptem ki, ezután visszakerültem Chicagóba. Itt pedig, mint említettem, tényleg a polgármester fotósa lettem. A legbüszkébb ebből a munkából arra vagyok, hogy én készítettem a hivatalos portréját, amit utána egészen a haláláig minden kampánygyűlésén használt. A régi már legalább 15 éves kép volt, ehelyett kellett egy újabb, és rettentően nehéz volt elkapni a megfelelő pillanatot, de végül sikerült.

Hét évet töltöttem el ebben a pozícióban, majd saját stúdiót nyitottam és reklámfotózással foglalkoztam. Az egyik legfőbb megbízóm a Motorola volt, nekik köszönhetően az egész világot beutaztam. Egészen 1996-ig tartott ez az időszak, amikor hazaköltöztem Magyarországra. Akkoriban kezdett elterjedni a digitális technika, amivel már nem tudtam megbarátkozni. Valamint meg is csömörlöttem a reklámtól, mint műfajtól. Nagyon jól fizetett, de egy idő után már minden motivációmat elvesztettem.

"
Még ha fehérneműs lányokat is kell fényképezned, két hét után azt is megutálod, ha közben semmi mást nem csinálsz.

Tehát a feleségemmel – aki már a harmadik, de azóta is együtt vagyunk – megbeszéltük, hogy ennyi éppen elég volt ebből.

IMG_9614k

Daley polgármester portréja

IMG_9599kIMG_9591k

– Amerikai létére ő is támogatta, hogy az ön hazájába költözzenek?

– Persze, sőt ő akarta jobban, én inkább Mexikóba mentem volna. Szeret itt élni, bár magyarul azóta sem tudott megtanulni. Ez részben az én hibám, mert egymás között mindig is angolul beszéltünk, de azért más is közrejátszott benne. Egy nyelv elsajátításához szerintem sokkal kevésbé intelligencia kell, mint megfelelő fül. Nekem ez megvan, belőle viszont hiányzik.

– Fotósként dolgozott még itthon?

– Nem, abból végleg elegem lett. Egy ideig tanácsadó voltam az amerikai hadseregnél, majd alapítottam egy saját céget, ami túraszervezéssel foglalkozott. Kis létszámú csoportokat – sőt inkább családokat – vezettünk körbe Budapesten, illetve az országban máshol is. A feleségem pedig a Szépművészeti múzeumban szervezte az idegennyelvű túrákat, majd később a Ludwigban is dolgozott. Aztán 10 évvel ezelőtt leköltöztünk vidékre.

– Hogy jött ez az ötlet, és miért pont Kapolcsot választották?

– Sok ismerősünk jött azzal, hogy „na, biztos ti is megutáltátok Budapestet”. Szó sincs erről, most is szívesen látogatunk vissza – rendszeresen szoktunk is –, egyszerűen csak több nyugalomra és csendesebb környezetre vágytunk. Kapolcs teljesen véletlenül jött: ingatlanosok segítségével több házat megnéztünk a Balaton-felvidéken, mígnem oda is eljutottunk. A ház egy domb tetején volt, nagyjából 50 métert kellett felfele sétálni a főúttól.

"
Amikor a kertben állva megpillantottam a kilátást, földbe gyökerezett a lábam. Azonnal mondtam a feleségemnek, hogy ennyi volt, nem keresünk tovább. Pedig magát a házat akkor még nem is láttam.

Teljesen át kellett építeni, de így is megérte.

IMG_9542k
IMG_9572k

– A Művészetek Völgyéről hallott már előtte?

– Nem, csak akkor ismertem meg, de azonnal megtetszett.

Kapolcs olyan ezzel a fesztivállal, mint Csipkerózsika: egész évben alszik, mint a bunda, majd tíz napra felébred és rázza a rongyot. Aztán pedig, miután az emberek elmennek, másnap reggel már pont ugyanolyan csendes, mint volt.

– Mik a kedvenc helyszínei?

– Az egyik a Folkudvar, szeretek a templomba járni komolyzenei koncertekre, illetve a pont a szomszédunkban lévő Momentán Udvar programjai is érdekesek. Tavaly a Modern Art Orchestra helyszíne is nagyon tetszett, majdnem mindennap megnéztem ott valamit.

– Mivel telnek a napjai egyébként?

– Mindketten lelkes kertészek lettünk, hatalmas a telkünk és mindig akad valami munka. A társasági élet is élénk, egyre több érdekes ember költözik a faluba, gyakran szoktunk összejárni grillpartikra, vagy csak iszogatni és beszélgetni. Évente egyszer-kétszer szoktunk külföldre utazni, Budapestre pedig két-három havonta. Ilyenkor színházba, operába, éttermekbe járunk, tehát kiélvezzük a nagyváros előnyeit.

Bár a fotózás már nem foglalkoztat, az életművemet nagyon szívesen kiállítanám valahol. Ennek a szervezésén dolgozunk elég sokat mostanában. A legjobb egy állandó hely volna: szó volt róla, hogy a Liget-projekt keretében megépülő Magyar Fotográfia Háza befogadná, de úgy tűnik, ebből végül nem lesz semmi. Időnként egyetemekre és főiskolákra is meghívnak előadásokat tartani, ami nagyon jó dolog – szeretek fiatalok között lenni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Oroszlánokkal alszik a magyar Maugli, aki már gyerekként rögtön egy anakondát vett magának
Flaskay Dániel jelenleg egy zanzibári vadállatmentő központ állatgondozási igazgatója, és napi rutinjai között szerepel az elefánt-pedikűr és a majompelenkázás is. Nemrég megtámadta egy oroszlán, és végül egy gepárd nyalogatása mentette meg a lábát.
Tóth Noémi - szmo.hu
2024. június 16.



A csillogó szemű, kisportolt testű fiatal srác régen nem gondolta volna, hogy végül a világ számos országában ismert állatszakértő lesz, aki tigriseket nevel és gepárdokat ment. Flaskay Dániel, azaz a magyar Maugli 9 évesen már tudta, hogy állatokkal fog foglalkozni, de mivel hiperaktív gyerek volt, szülei beíratták vízilabdára – ami ugyan jól ment neki, de érezte, hogy valami hiányzik.

Aztán 12 évesen megvette első állatát, amely nem a szokásos aranyhörcsög volt, hanem konkrétan egy 3 méteres anakonda. Egy magazin apróhirdetésében látta meg az eladó óriáskígyót, és a szüleinek csak annyit mondott, hogy kimegy a kanálishoz a gyáli otthonuk közelében. Ott találkozott az eladóval, aki egy zsákban adta oda neki az anakondát. Dani izgalmában meg sem nézte az állatot, csak hazaszaladt vele, és az apjának annyit mondott, hogy fogott egy vízisiklót – de persze az apját nem tudta becsapni. Az újdonsült szerzemény ráadásul nem sokat teketóriázott, rögtön két helyen is megharapta a kisfiút, és bár az anakonda nem mérgeskígyó, Dani tudta, hogy az állat nem maradhat nála. Elvitte hát egy állatkeresekedésbe, ahol az eladó nézett nagyokat, de felajánlotta, hogy becseréli neki egy bébi tigrispitonra és egy vörösfarkú boára. Ezt követően már átgondoltabban viszonyult az állatokhoz, kígyótenyésztő vált belőle, és egyre inkább érezte, hogy ez az ő útja.

17 évesen kijutott New Yorkba, egy speciális zoológia képzésre, de mielőtt elkezdte volna a tanulmányait, meg akart tanulni rendesen angolul. Összekötötte a kellemeset a hasznossal, ezért eleinte egy állatkertben önkénteskedett, ahol magabiztos nyelvtudásra tett szert. A kint töltött évek alatt beteljesítette a saját amerikai álmát, és saját állatkereskedést nyitott a spórolt pénzén New Jersey-ben. Csupa szokatlan jószágot, például kígyókat, büdösborzot (amely állítása szerint nem is büdös, viszont jófej) és cukormókust árult, de hét év után eladta az addigra felkapott kereskedést, mivel erős honvágya lett. Amikor hazajött, eléggé depressziós lett, nem tudott magával mit kezdeni, míg végül a felsőlajosi magán ZOO-ban találta meg a boldogságot, ahol olyan szerencséje volt, hogy egy nemrég született fehér tigriskölyköt nevelhetett fel. Nem zavarta a kevés fizetség, hiszen úgy érezte, hogy végre hazatalált.

Onnan a debreceni állatkertbe ment dolgozni, kizárólag a szakmai előrelépés miatt, hogy új fajokkal, például zsiráfokkal és vízilovakkal dolgozhasson. Dani elmondása szerint az utóbbi állat ugyan évi ötezer ember halálát okozza Afrikában, de ugyanannyi idegvégződése van, mint az embernek, és az egyik idős víziló egyenesen imádta, ha a nyelvét vakarta. Flaskay Dániel fontos vezérelve, hogy olyan kapcsolatot alakítson ki a rábízott állatokkal, hogy azok ne féljenek az embertől, hiszen a stressznek sok negatív hatása van – például ezért bújnak el gyakran az állatok az állatkertekben a látogatók elől. Amikor arról kérdezem, hogy mi a titka annak, hogy „állatokkal suttogó” lett, azt feleli, hogy „én őszintén azt gondolom, hogy ez egy velem született tehetség, hogy engem ilyen jól megértenek az állatok, és közel engednek magukhoz, ezt nem lehet megtanulni könyvekből. Természetesen rengeteg türelem és kitartás kell, mire egy állatnak teljesen elnyerem a bizalmát. Hiszem, hogy ha egy állat közel áll a gondozójához, és nem csak a takarmányt dobják be neki, az neki is sokkal jobb!

A következő állomás Görögország volt, ahová az igazgató kiküldte egy konferenciára, mivel annyira bevált az ottaniaknak, hogy maradásra bírták. A tréning egyébként arról szólt, hogy hogyan lehet altatás nélküli vizsgálatra trénelni állatokat: például ha egy vadmacskának meg kell vizsgálni a lábát, akkor ahhoz ne kelljen kockázatos altatást végrehajtani rajta. Az motiválta arra, hogy Görögországban maradjon egy helyi állatkertben, hogy újabb sokféle fajt ismerhet meg alaposabban, a pingvintől a gibbonon át az orrszarvúig és az elefántig. Utóbbiról tudni kell, hogy alapból rengeteget sétálnak a természetben, ezért fogságban muszáj a körmeiket ápolni. Dani megtanította arra az elefántokat, hogy feltegyék a lábukat, és zokszó nélkül tűrjék, hogy reszelik és flexelik a lábkörmeiket. Az itt töltött 3 és fél év után azonban betört a Covid, de ez sem jelentette a pályája végét.

A magyar Maugli – már eleve hihetetlen – karrierje akkor lépett egy új szintre, amikor kapott egy levelet egy Zanzibáron működő menhelytől, hogy pont ilyen tapasztalatú embert keresnek igazgatónak. Először nem vette komolyan a felkérést, de a vadállatmentő központ kitartóan ostromolta őt, és két hónap tárgyalás után Dani végül Zanzibáron találta magát, ahol zsiráfok, elefántok és leopárdok között folytathatta kalandos életét. Teljesen más kultúrához és körülményekhez kellett szoknia ott, infrastruktúra nélkül, de megérte, mert élete legszebb pillanatait ott élhette át.

Pont akkor született ott is két fehér oroszlán, amiket ő nevelhetett fel – mivel az anyjuk elpusztult –, és teljesen egyedül nevelhette fel az ő kis „tündérét”, Zafirát is, a pumakölyköt. Mivel ez a faj is a kipusztulás szélén van, végül őt visszaengedték a vadonba, amitől Dani szabályosan lelkibeteg lett, és máig könnyekig hatódik, ha a közös fotóikat nézi.

Amikor arról kérdezik, hogy mit csinál pontosan Zanzibáron, elmondja, hogy gyakorlatilag egy edukációs túrát vezet az állatok megismerésével és megérintésével, de etikus módon, azaz nála nincsenek begyógyszerezett meg kikötözött állatok. Olyan állatokkal is foglalkozik, amelyek kizárólag Zanzibáron élnek – ilyen a vörös kolobusz majom, amelyet babaként még pelenkázik is –, és olyanokkal is, amelyeket gazdag arab sejkek „selejteznek le” hozzájuk, amikor rájönnek, hogy gepárd nem eléggé domesztikálható cicus.

Egyszer egy elefánt két méterrel odébb repítette a vízbe az agyarával, olyan ereje van, úgyhogy Dániel előszeretettel emlékezteti több százezres rajongótáborát arra, hogy ezek a csodálatos lények mindig vadállatok maradnak – és sajnos egy pár hónappal ezelőtti oroszlántámadás őt is élénken emlékeztette erre. Az történt ugyanis, hogy amikor Dani bement a fehér oroszlánokhoz, csak a nősténnyel foglalkozott, a hím pedig féltékenységből ráugrott hátulról, és belefúrta a karmait, valamint a lábát is elkapta. Ahogy gondozója nem tudott megmozdulni, és megérezte a kétméteres állat erejét, elfogta a rémület, de aztán látta az állat testbeszédén, hogy nem akarja megölni, ezért szép lassan kihátrált a ketrecből.

Az igazán abszurd történet azonban csak ezután kezdődött, mivel Dani félt, hogy elfertőződnek a sebei, a zanzibári kórház felé vette az irányt, amely egy ablak és tető nélküli, rozoga épület volt, az állítólag orvos pedig egy konyhai sütőben fertőtlenített tűvel és cérnával, érzéstelenítés nélkül varrta össze őt öt helyen. A borzalmasan fájdalmas beavatkozás végén az „orvos” adott neki 20 tablettát bármiféle instrukció nélkül, hogy vegye be, de Dani inkább a józan eszére hallgatott, és szerzett antibiotikumot. Attól a háta ugyan helyrejött, de a lába sajnos a gyógyszer ellenére elfertőződött, amitől a legjobban tartott. Ekkor jött neki az a mentő gondolat, hogy a gepárdok nyála sebgyógyításra alkalmas lehet, és bement megnyalogattatni a sebes lábát a gepárdokhoz (amely egyébként állítólag kifejezetten kellemetlen érzés, mert rendkívül érdes a nyelvük felülete). A blöff működött, a lába pedig egy héttel később valóban meg is gyógyult. Utána visszament az oroszlánokhoz, akik ugyanúgy fogadták, mint azelőtt, és az életük visszaállt a régi kerékvágásba.

Arra a kérdésre pedig, hogy ennyi extrém élmény és különféle egzotikus faj gondozása után milyen céljai vannak még, azaz mi van még a bakancslistáján, a magyar Maugli így reagált: „Ez egy olyan szakma, ahol mindig van hova fejlődni, tehát mindig azon leszek, hogy fejlesszem magam, és még többet tudjak segíteni az állatoknak. És nekem is van egy nagy álmom, amivel minden nap nyugovóra hajtom a fejem: egy saját vadállatmenhelyet létrehozni, ahol a világ egész területéről menteni fogjuk az állatokat, és ha lehetséges, vissza is fogjuk őket vadítani, hogy visszakerülhessenek a vadonba! Természetesen lesz olyan állat is, akivel ezt nem lehet majd megtenni, számukra mi leszünk az Utolsó Menedék, ahol stresszmentesen, nélkülözés nélkül élhetik le az életüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Richárd egy balesetben elveszítette a lábát, teste 70 százaléka megégett – az orvosok már lemondtak róla, ő viszont világbajnokságra készül
Egy tragikus, kis híján végzetes nap az egész életét megváltoztatta, annak ellenére, hogy a sport már korábban is az élete része volt.


Egészen hihetetlen történet Fejes Richárdé, a tizenöt éves fiúé, aki egy brutális balesetet élt túl.

Richárd motoron ütközött egy autóval, mindkét jármű kigyulladt, a benzin pedig ráfolyt a ruhájára, ami miatt teste hetven százaléka megégett. Az orvosok alig láttak esélyt a túlélésére, de valami csodával határos módon mégis felépült – idézi vissza a balesetet a Blikk.

Fejes Richárd, aki egyik lábát elvesztette és testét máig hegek borítják, mégis próbál pozitívan gondolkodni és élvezni az életét. A sportban találta meg a vigaszt, amit a tragédia után sem hagyott abba.

„A barátaimmal fürödtünk egy tóban, és hazafelé tartottam, amikor a növényzettől nem vettem észre egy táblát, és a kereszteződésben egy kilencven kilométer/órás sebességgel közlekedő autó elütött. Harminc métert repültem, a motor pedig kilencven méterre állt meg onnan” – mesélte Richárd a drámai pillanatokat.

„Felkeltem az árokban, tudtam, hogy nagy baj van, de fájdalmat nem éreztem. Még a szüleim telefonszámát is le tudtam diktálni. A tűzoltók kiérkezése után ájultam el, és csak három héttel később ébredtem fel.”

Richárd édesapja, Fejes István éppen akkor ért a helyszínre, amikor fiát ásványvizekkel oltották el. A kocsiban ülő nő, a sofőr felesége locsolta le.

Az aggódó apuka elmondta, hogy fia sarka leszakadt, a sípcsontja, a combcsontja, a keresztcsontja és a szeméremcsontja eltörött, a csuklója pedig megrepedt. Az orvosok szerint az égési sérülések az élettel összeegyeztethetetlenek voltak.

Richárdot először a kecskeméti kórházba vitték, majd négy órával később már Budapesten, a Honvédkórházban volt.

Tízórás műtét során eltávolították a megégett bőrt, amputálták a lábát, és vasakat tettek az ép végtagjába.

Nyolc hétig életveszélyben volt, összesen tizennégyszer operálták meg. Az elviselhetetlen fájdalmak miatt három hétig mesterséges kómában tartották, és csak felébredése után szembesült azzal, hogy elvesztette a lábát.

„Gyorsan elfogadtam, a lényeg az volt, hogy túléljem, nem a lábam számított” – mondta a fiatalember, aki ötévesen kezdett el küzdősportolni, és tizenhárom éves koráig versenyzett. Brazil jiu-jitsuban hat bajnoki címet, diákolimpián első helyezést ért el, és összesen hetvenkét érmet szerzett.

A tragédia óta Richárd felvette a kapcsolatot az őt elgázoló autóssal, akire egyáltalán nem haragszik. Inkább a jövőre koncentrál. Az édesapjával kezdte meg a rehabilitációt és a kemény edzéseket. Majdnem egy évet Kanadában éltek, ahol elkészítettek számára egy méregdrága, speciális protézist.

Azóta több mint negyven kilót szedett magára és kiváló parasportolóvá vált. Fekvenyomásban tavaly megnyerte az Európa-bajnokságot, Grúziában négy aranyérmet szerzett, most pedig már a világbajnokságra készül.

„Több mint százötven kilót ki tudok nyomni, és minden második nap edzek. Nyilván nem kell mindenkinek versenyeznie, de engem a tréningek segítettek átlendülni a mélypontokon”

– tette hozzá.

Nemcsak magára gondol azonban, amikor edz: „Szeretnék erőt adni azoknak, akik hasonló helyzetbe kerültek” – fogalmazta meg másik célját Fejes Richárd.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Tanárnak nézték az osztálytársai az ország legidősebb, 71 éves frissdiplomását
Szegedi Dezsőt 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára is.


Szegedi Dezső, az ország legidősebb egyetemistája az iskolai élményeiről számolt be az RTL-nek.

A 71 éves Szegedi arról is mesélt a tévécsatornának, hogy milyenek voltak az egyetemi évek, amit ráadásul nappali tagozaton végzett el.

Szegedit 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára.

"Első szemeszter, első óra. Mentem a folyosón végig, és fiatalok nézték, hogy ki ez az öreg és következő: jónapot tanár úr, azt hitték, hogy tanár vagyok"

- emlékezett vissza a színművész, aki azt is elmondta: volt, amikor éjszaka kettőig írt beadandót munka mellett.

Szegedi egy ma már nem létező miskolci városrészről, Gordonról írta a szakdolgozatát. Ezzel a kutatómunkával nemcsak emléket szeretetett volna állítani a miskolci roma muzsikosoknak, hanem meg szerette volna azt is mutatni a fiataloknak, hogy tanulni sohasem késő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Megvan a következő magyar űrhajós, az autóiparból emelkedik a csillagok közé Kapu Tibor
44 évvel Farkas Bertalan után megvan a következő magyar űrhajós. Nemsokára a NASA-nál fejezi be kiképzését Kapu Tibor és a tartalékos Cserényi Gyula.


Megvan a végleges döntés a következő magyar űrhajósról – derül ki a külgazdasági és külügyminisztérium közleményéből. A szakértői bizottság végleges döntése alapján Kapu Tibor lehet az az ember, akit Magyarország hosszú évtizedek után ismét a világűrbe küld, míg a tartalék űrhajós Cserényi Gyula lesz, ők fogják elvégezni a kiképzés utolsó fázisát.

A kiválasztott Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök, aki eddig leginkább az autóiparban dolgozott, és főleg akkumulátor-fejlesztéssel foglalkozott.

Vele azonos kiképzést kap a 35 éves villamosmérnök, Cserényi Gyula, aki szükség esetén helyettesíti őt, máskülönben a Földről segíti majd a küldetését.

240-en jelentkeztek a küldetésre, akik közül a szakértők végül kiválasztottak négy jelöltet. Ők mindannyian komoly kiképzésen estek át az űrdinamikától kezdve a könnyű repülőgépes pilótakiképzésen át a különböző fizikai tesztekig és tudományos munkákig. Végül közülük választották ki Kaput és Cserényit. Ők ketten hamarosan az Egyesült Államokba utaznak, ahol az amerikai űrkutatási hivatal (NASA), illetve egy szerződés alapján az Axiom Space nevű vállalat fogja biztosítani a kiképzésük utolsó fázisát.

Farkas Bertalan 44 évvel ezelőtt vált az első magyar űrhajóssá, és most küszöbön áll a következő magyar küldetés – magyarázta a bejelentés apropóján Szijjártó Péter miniszter –, a kormányzat ugyanis a tudományos és ipari fejlesztések, vívmányok tökéletesítése érdekében nemzeti kutatóűrhajós programot indított. A magyar űripar a fejlett nemzeti iparágak közé tartozik Szijjártó szerint, a tesztek pedig nagymértékben segíteni fogják a magas hozzáadott értékű, high-tech szektorok, például az egészségtudomány fejlődését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk