A BDSM nem betegség és nem bántalmazás, hanem örömforrás - állítják a szakértők
A felkapott könyvek, filmek gyakran rózsaszín ködbe burkolják a szexuális bántalmazást, összemosva azt a BDSM fogalmával. Pedig a BDSM valójában a két fél közti kölcsönösségen alapul. Sokan mégis a félrevezető alkotások hatására gyalogolnak be egy olyan világba, amelynek a veszélyeiről fogalmuk sincs – állítja Dr. Szántó Szilvia, mentálhigiénés szakember, akinek könyve is jelent meg a témában. Sorozatunk első részében vele és Saáry Lilla pszichológussal, BDSM-mentorral beszélgetünk.
– A BDSM-ről a legtöbb ember olyasmire asszociál, mint például a különböző eszközökkel történő „kínzások”, de ha jól tudom, ez ennek csak egy ága, és maga a fogalom ennél szélesebb körű.
Dr. Szántó Szilvia: – Igen, így van, te a szadizmus-mazochizmus vonalra utaltál. A BDSM egy mozaikszó: a B a kötözés, míg a D jelenthet fegyelmezést és dominanciát is. A D&S a dominanciát és alávetettséget foglalja magába. Az S&M is kétszeresen értelmezhető: jelenthet egyrészt szadizmust-mazochizmust, ugyanakkor rabszolgát és mestert/úrnőt is takarhat.
– Ha jól értem, akkor lehetséges, hogy valakit a BDSM-en belül csak a kötözés, vagy csak az alá- fölérendelődés, vagy csak a szadizmus-mazochizmus érdekel?
Sz.Sz.: – Igen. A BDSM-et képviselőknek nem kell a mozaikszó minden betűjében érintettnek lenni. Általában egy adott terület érdekli a nem szokványos szexualitást kedvelőket, ami lehet a kötözés vagy a fegyelmezés, az alárendelődés vagy a „kínzások”, ahogyan az előbb említetted, tehát a szadizmus-mazochizmus.
– Hol a határ a BDSM körébe tartozó, vagy a még „átlagos” keretek közt történő szexuális aktus között?
Sz.Sz.: – Igazán éles határ nincs a BDSM és a szokványos szexualitás között. Inkább azt mondanám, hogy a szexuális önkifejezés különböző formáiról van szó.
Hogy egy hozzávetőleges választ mégis adjak: talán azokat a tevékenységeket lehet inkább a BDSM-hez kapcsolni, ahol valamilyen hatalmi dinamika, a fájdalom vagy a mozgáskorlátozás különösen nagy szerepet kap a közös játékban, más, szokványosabb tevékenységekkel szemben.
– Milyen személyiségvonásokkal rendelkeznek általában azok, akik a szexualitásban a dominanciát, esetleg kifejezetten a szadizmust élvezik? Illetve milyen személyiségű emberek hajlamosak alárendelődni, vagy kifejezetten mazochista magatartásra az ágyban?
Sz.Sz.: – Ez egy nehéz kérdés, csak a klienseim általi tapasztalatokról tudok beszélni. Gyakran a nárcisztikus személyiségvonásokkal rendelkező emberek megtalálhatóak a dominanciát vagy akár szadizmust élvezők körében. Ugyanakkor a nárcisztikusok intim partnerei gyakran mások igényeit, boldogságát helyezik előtérbe, a saját igényeiket nem is érzékelik vagy lemondanak róla, és körülbelül 50 százalékban ők nem csak lelkileg, hanem szexuálisan is alárendelődnek a partnereiknek.
– Honnan eredeztethetőek a szexuális devianciák, illetve a BDSM körébe tartozó szexuális késztetések? Igaz-e az, hogy ezek a gyerekkori tapasztalatokból fakadnak?
Saáry Lilla, pszichológus: – A felelősségteljes, tudományos válasz a következő: nem tudjuk. Nem tudjuk, honnan származnak ezek a sajátos késztetések. Egy dolog biztos: a BDSM nem betegség. Csak akkor tekintünk betegségnek egy szexuális viselkedést, ha az az illetőre vagy másvalakire komoly veszélyt jelent, és nincs a két fél között beleegyezés.
A közhiedelemmel ellentétben éppen az a bizonyított tény, hogy a BDSM-gyakorlók nem éltek át nagyobb eséllyel szexuális traumát gyerekkorukban, vagy akár később az életük folyamán mint mások (Richters és mtsai., 2008). Sőt, a BDSM-tevékenységek végzése összefügg a mentális egészség pozitív mutatóival, különösen az átlagosnál alacsonyabb szorongásszinttel, illetve alacsonyabb stressz-szinttel (Ambler és mtsai., 2017; Lindemann, 2011; Pliskin, 2018; Richters és mtsai., 2008; Williams és mtsai., 2016; Wismeijer & van Assen, 2013).

– Milyen gyakoriak a BDSM körébe tartozó szexuális magatartásformák a nárcisztikus vagy pszichopata vonásokat hordozó emberek körében?
S.L.: – A nárcisztikus, pszichopata és machiavellista személyiségvonások együtt járnak a kihasználó párkapcsolati viselkedéssel. Az ilyen személyeknek sokszor vannak olyan fantáziáik, hogy bántani vagy manipulálni akarják a partnerüket (Baughman és mtsai., 2014; Lodi-Smith és mtsai., 2014).
– Mennyiben segíthet a pornó rádöbbenni, hogy pontosan mire vágyunk? Illetve: felmerül-e az is, hogy esetleg maga a pornó generál ilyen vágyakat vagy elvárásokat?
S.L.: – Nem tudok arról, hogy a pornó generálna BDSM vágyakat. Az már inkább lehetséges, hogy az ember pornónézés közben talál olyasmit, ami igazán érdekli őt.
Ilyen, önfelfedezést segítő hatása egyébként más típusú médiának is van: például egy BDSM-kedvelő személy valószínűleg mondjuk az átlagosnál nagyobb érdeklődéssel fogja nézni a kínzást ábrázoló jeleneteket egy thrillerben. Ez természetesen nem vezet ahhoz, hogy az illető agresszívvá vagy önsértővé válna, hiszen az egészséges emberek el tudják különíteni egymástól a képzeletet és a valóságot.
– Jellemzően mikor és hogyan szembesülnek vele a klienseid, hogy szeretnék megélni az átlagostól eltérő vágyaikat?
S.L.: – A saját tapasztalatom alapján három kategóriát látok kirajzolódni. Az első csoportnak már a kora gyerekkori emlékei is köthetőek a BDSM-hez: például olyat játszhatott az illető gyerekkorában, hogy megkötözi magát vagy a játszótársát.
A második változat az, hogy az illető pubertáskorban ébred rá arra, hogy az átlagostól eltérő szexuális fantáziái vannak. A harmadik esetben pedig az történik, hogy a személyt egy partner vezeti be a BDSM-be, és az illető ráébred, hogy ez tetszik neki, és egy esetleges különválás után is a közösség tagja marad. Természetesen előfordul olyan is, hogy valaki felnőttkorában ébred rá a vágyaira, spontán, de ez a ritkább.
– A hozzád fordulók tisztában vannak a vágyaikkal?
S.L.: – Általában igen. A BDSM-mel, és általában a szexualitással kapcsolatosan abból kell kiindulnunk, hogy az illető tudja, ki ő és mit akar. Ha valaki bizonytalanságot fejez ki, akkor segíthetünk neki haladni az önfelfedezés útján, de az illető meglévő identitását vagy vágyait – hacsak nem valami nagyon káros dologról van szó – nem szándékunk befolyásolni.
Épp úgy, ahogyan egy felelősségteljes pszichológus vagy terapeuta nem fogja egy homoszexuális kliensnek azt mondani, hogy az ellenkező nemhez kellene vonzódnia. Tudunk dolgozni azokkal a nehéz érzésekkel, amelyek a kiközösítés, a stigmatizáció vagy akár a szégyen miatt megjelennek a kliensben, de a vágyait nem célunk befolyásolni.
– A BDSM függőség-e? Le kell-e róla szokni?
S.L.: – A BDSM nem függőség. Hogy egy példával éljek: az alkoholizmus rossz hatással van az ember testi és lelki egészségére, sőt, lassan megöli az embert, és elszigeteli a családtagjaitól, barátaitól. Ezzel szemben a BDSM a kapcsolódásról szól, minőségi együtt töltött időt és kölcsönös örömet jelent (Williams és mtsai., 2016), aminek jó hatása van az emberre.