54 éve kering a Naprendszerben, most a Föld miniholdja lesz egy űrszemét
Átmenetileg egy ember alkotta minihold csatlakozik a Földhöz - írja a Weather.com.
Egy korábbi - sikertelen - holdmisszió rakétájának egyik darabja közeledik bolygónkhoz.
A szakemberek szeptemberben észlelték és azt feltételezték, hogy egy aszteroida. De most úgy vélik, hogy űrszemétről van szó, amely átmenetileg a Föld gravitációs csapdájába kerül. Novemberre várják érkezését - közölte Paul Chodas, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) bolygókutató intézetének, a Jet Propulsion Laboratory-nak a munkatársa.
Asteroid 2020 SO may get captured by Earth from Oct 2020 - May 2021. Current nominal trajectory shows shows capture through L2, and escape through L1. Highly-chaotic path, so be prepared for lots of revisions as new observations come in. @renerpho @nrco0e https://t.co/h4JaG2rHEd pic.twitter.com/RfUaeLtEWq
— Tony Dunn (@tony873004) September 20, 2020
Earth is about to capture a new #MiniMoon that might not be a #moon at all!#2020SO might be a piece of human-made #spacejunk; specifically a discarded part of a 1966 rocket
— Spyder Webb (@Spyder_Webb) September 22, 2020
It could join #Earth’s orbit briefly before being hurled back into #space
READ:https://t.co/9YEPXgr5dW pic.twitter.com/3DnyrOS54R
A tudósok szerint a 2020 SO jelzésű, 8 méteres objektum valójában az 1966-ban indított Surveyor-2 űrszonda felső Centaur rakétafokozata lehet.
Felbocsátásakor a leszállóegység a Holdba csapódott, de a rakéta tovább száguldott és űrszemétként a Nap körüli pályára állt. Az objektum méretei hasonlóak a Centauréhoz, kb. 10 méter hosszúnak és 3 méter átmérőjűnek vélik.
A NASA szakembere akkor kezdett gyanakodni, mikor kiderült, hogy a 2020 SO szinte szabályos kör alakú pályán kering, ami nem jellemző egy aszteroidára, és lassúbb is, mint egy kisbolygó.
Úgy vélik, hogy a Földhöz közeledve annak gravitációs csapdájába eshet
novemberben és több hónapig kering majd a Föld körül, végül tavasszal visszaáll a saját Nap körüli pályájára.
Fotó: illusztráció, forrása: Pixabay