40 ezer éves levágott farkasfejet találtak Szibériában
Egy farkas levágott fejére bukkantak Szibéria déli részén, amely már 40 ezer éves, de még mindig látható rajta a bunda és a fogak - írja a CNN.
Az állat tetemét helyiek fedezték fel a Tirekhtykh-folyó partján Jakutföldön, akik eredetileg mammutagyart kerestek a területen. A fejet a Szaha Köztársaság Tudományos Akadémiájának mamutkutató intézetébe vitték, ahol alaposan megvizsgálták.

Fotó: Albert Protopopov
Az intézet igazgatója, Albert Protopopov azt mondta, errefelé már többször találtak megfagyott farkaskölyköket, a most előkerült felnőtt példány feje viszont újdonságnak számít.
Ugyanis ez az első alkalom, hogy egy olyan farkast találnak, amelynek még 40 ezer év után is ilyen jó állapotban megmaradtak a lágyszövetei.
A kutatók most további vizsgáltoknak vetik alá a koponyát és az agyat egy digitális modell segítségével, egy Stockholmban tevékenykedő csapat pedig a ragadozó DNS-ét analizálja.

A farkas koponya CT-je - Fotó: Naoki Suzuki
Protopopov szerint
egyre több, korábban megfagyott állatra bukkannak, amióta a globális felmelegedés miatt a szibériai permafroszt, azaz az állandóan fagyott talaj kiolvad, így ezzel együtt az évszázadokkal vagy akár évezredekkel ezelőtt leletek és élőlények is újra megjelennek.
Ebben az évben már előkerült egy szintén 42 ezer éves csikó teteme, amelynek még folyékony vére és vizelete is volt. A maradványokat mammutagyar-vadászok találták meg a Verhojanszki-hegyvidékben. A kutatók reményei szerint klónozni is tudják majd a rendkívül jó állapotban megmaradt csikót. Nem sokkal korábban pedig szintén Jakutföldön egy barlangioroszlán-kölyköt fedeztek fel, amely már egy kihalt állatfaj, ezért még fontosabb a vizsgálata.