180 éves erdőt vágtak ki a Bükki Nemzeti Parkban
Magyarország egyik legidősebb erdeje a Bükk-fennsík peremén lévő Tar-kő szomszédságában, egy védett, nemzeti parki területen állt.
Ez a 180 éves bükkös esett áldozatul az Egererdő Zrt. állami erdőgazdaság egyhektáros fakitermelésének.
Az eset különösen szomorú részlete, hogy a kitermelt 600 m3 faanyag nagy része csak alacsony piaci értékű tűzifának vagy rostfának adható el - pontosan a fák igencsak magas kora miatt.
A WWF Magyarország 2016-ban publikált elemzése szerint a 180 évnél idősebb erdők területe országosan nem éri el az 1000 hektárt - ez a hazai erdőterületnek kevesebb, mint fél ezrelékét teszi ki.
A magyar erdők húsz százaléka védettség alatt áll ugyan, ám sokan nem tudják, hogy ezek legnagyobb részét állami erdőgazdaságok kezelik, akik az előírt, túlzott mértékű fakitermelés során pótolhatatlan veszteségeket okoznak.
"Sajnos tény, hogy Magyarország természeti és turisztikai szempontból legértékesebb erdeinek fennmaradása még a nemzeti parkokban, védett területen sem minden esetben biztosított. Az idős erdők felbecsülhetetlen értéket képviselnek, amelyek újbóli kialakulásához több emberöltőnyi idő szükséges"
– fejtette ki Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programvezetője.
"A magyar társadalomnak nem csak a faanyagra van szüksége, hanem – megfelelő nagyságú területen – a sértetlenül megőrzött természet egy-egy darabjára is"
- hangsúlyozza a természetvédelmi szervezet, mivel nemcsak a tájkép, de a klíma, valamint az emberek egészségének védelme érdekében is fontos lenne, hogy produktív lépések történjenek az ügyben.
A szervezet azt szeretné elérni, hogy az erdészeti és a természetvédelmi ágazat működéséért egyszerre felelős Agrárminisztérium prioritásként támogassa a védett területek kezelési terveinek kidolgozását, és hozza tető alá nemzeti parki övezeti rendszer 1996 óta függőben lévő kialakítását.
Illetve azt javasolják, hogy a 150 évesnél idősebb erdőkben – azok különleges természetvédelmi értéke miatt – fák kivágására csak természetvédelmi kezelés keretében legyen lehetőség. Az európai Natura 2000 hálózat részeként is nyilvántartott, különösen értékes területen az élővilág ritkaságai is otthonra leltek. Fehérhátú fakopáncs, kék galamb és 13 védett és fokozottan védett növényfaj is élt az erdőben.