FELFEDEZŐ
A Rovatból

18 tény a mobilozás hőskorából, amit már biztosan elfelejtettél

Ki indította az első magyar mobilhívást, mennyi volt az első előfizetés és a táskatelefon? Mobil nosztalgia töményen!
Forrás: Tó-retró blog - szmo.hu
2021. október 26.



A régi, balatoni nyarak illata Pálma gumimatraccal és bambival, a SZOT üdülők strandján... Ezt mind újraélheted vagy megismerheted a Tó-retro blog írásaiból.

Egy kis gyorstalpaló a magyar mobilfónia első tíz évéből árakkal, ikonikus telefonokkal és egyéb, teljesen fölösleges tudnivalókkal!

1.

Az első magyar mobilhálózatot a Westel Rádiótelefon Kft. (még az indulás évében Westel Kft-re váltott) indította el. A vállalkozás a Magyar Távközlési Vállalat 51 és az amerikai US West 49 százalékos tulajdonrészével alakult. A technológiát már 1984-ben elhozták Magyarországra, de akkor még tiltólistán volt, így nem indulhatott el a szolgáltatás. A jég végül azért tört meg, mert 1990-ben még 500 ezer ember várt vezetékes telefonra és volt közöttük, aki egy évtizede jelezte az igényét.

2.

Az első hálózat még a ma 1G-nek nevezett, 450 Mhz frekvenciát használta, analóg rendszerrel.

3.

Az

első magyar mobiltelefonhívást Bod Péter Ákos

kereskedelmi és iparügyi miniszter folytatta amerikai kollégájával. A mérföldkőnek számító beszélgetés a Westel Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján zajlott le, 1990. október 15-én kevéssel 3 óra előtt. Az első szavak pedig a „Jó reggelt” voltak, az időeltolódás következtében.

4.

A rendszer első évében 3, egy évvel később 6 ezer ügyfelet tudott kiszolgálni, kizárólag Budapesten, de a valós előfizetőszám csak 4500 volt 1991-ben.

5.

A szolgáltatás ára egy autóéval vetekedett, hiszen

a rendszerbe való belépés 75 ezer, egy-egy készülék pedig 73 960 - 135 960 forintba került, míg a havi előfizetési díj 6300 forint volt.

A Merkur árlistáján abban az évben a legolcsóbb újautó a Trabant 601 Lim volt 102 ezer forintos árral, egy 3 ajtós Samaráért pedig 285 ezer forintot kértek. Az átlagbér hivatalosan 13 ezer forint körül alakult.

6.

Az első időben a „táskatelefonok” voltak a mobiltelefónia eszközei. A Westel első kínálatában a Motorola Associate 2000, az Ericsson Hotline Combi és a Benefon Class szerepelt.

7.

Az első újságcikk, mely a vezetés közbeni mobiltelefonálás veszélyeiről szólt, 1991 márciusában jelent meg a Népszavában.

8.

A díjcsomagok máig tartó káosza 1991. július 1-én kezdődött, amikor a Westel bevezette második árazási módját, a kevesebbet telefonálóknak. Az új szolgáltatás alapdíja 3.100 forint volt, amely havi 60 perc beszélgetési időt tartalmazott, túllépés esetén a felár pedig a napszaktól függött. Ráadásul ebben az évben a hálózat több vidéki nagyvárosba és a Balatonra is megérkezett.

9.

Az első nem „táska” telefon 1992-ben érkezett meg a Benefon Max képében.

A Benefon Max. Itt a kisebb méretért a gyengébb adóteljesítménnyel kellett fizetni, amitől a telefon csak városban volt használható az addigra 12 ezerre bővült ügyféltábor számára.

10.

A 900 Mhz GSM szabványt Európában 1992-ben vezették be. Nálunk 1993 májusában írtak ki tendert a frekvenciára. Erre azért volt szükség, mert a Westelt monopóliummal vádolták a 450-es frekvencia verseny nélküli elnyeréséért.

11.

A tender eredménye 1993. augusztus 26-án született meg, ahol a Westel mellett a skandináv, holland telefontársaságokat és a Mol Rt.-t tömörítő Pannon GSM örülhetett. A szintén résztvevő DBFA konzorcium az eredményhirdetésen botrányt okozott, amikor csalással vádolta meg a bírákat.

12.

A két új szolgáltató 1994 március végén indult el, néhány napos különbséggel.
13.

Induláskor a Westel 900 három díjcsomagot kínált: az Eurofon I-ben 1700 forintos előfizetési díj mellett munkanapokon 7-20-ig 36 forintot, csúcsidőn kívül 28 forintot kellett fizetni percenként. A legmagasabb belépő az Eurofon III csomag esetében volt, ez 4900 forintot jelentett.

14.

A Pannon GSM előfizetési díja egységesen 2500 forint volt, ám az általuk kínált optimum tarifarendszerben, 7801 Ft és 11 180 forint közötti összegre 35 százalék, 11 180 felett 38 százalék kedvezményt adtak. Tehát ha valaki többet beszélt, egy hívásért kevesebbet fizetett.

15.

Kezdetben mindkét cég Motorola, Ericsson és Nokia készülékeket kínált az ügyfeleknek, 74 900 és 105 ezer forint közötti árakon. A Westelnél ezen kívül Siemens S1 is kapható volt 76 400 forintért (ez már magyar nyelvű szoftverrel érkezett). A Pannon legolcsóbbja a Nokia 1011 volt a fentebb említett 74 900 forintért.

A Siemens S1

16.

Még az indulás évében, vagyis 1994 szeptemberében megjelentek az olyan ikonikus mobilok, mint az Ericsson 198 és 337 vagy a Nokia 2110 „vasalódeszka” (Ezt a címet az utód 1610 is örökölte).

A két ikon...

17.

Az első SMS-t 1995. március 20-án a Pannon rendszerében lehetett elküldeni és ezt a szolgáltatást az első hónapban ingyen adta a 0620-as rendszer. A Westel júniusban tette elérhetővé a rövid szöveges üzenetek küldését, eleinte GSM Távirat néven.

18.

A harmadik nagy szolgáltató, a Vodafone 1999. november 30-án indult Magyarországon, miután a 900/1800 Mhz-es pályázaton már ő is diadalmaskodott.

Ha a múlt században imádtál a Balatonnál nyaralni vagy szeretnéd tudni, hogyan nyaraltak a szüleid, neked írták a Tó-retró blogot. Ha pedig szeretnél visszaemlékezni a 70-es és 80-as évekre és vannak fotóid, amiket szívesen megosztanál, csatlakozz a Retró Insta csoporthoz!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megszólalt Ralf Schumacher volt felesége az exférje coming outja után: „Elpocsékoltam a legszebb éveim”
Cora Brinkmann azt mondta, hogy ő is csak Ralf Instagram-posztjából tudta meg a hírt, és nagyon kiakadt. Szerinte a 14 évig tartó házasságuk csak hazugság volt.


Korábban írtunk róla, hogy a 49 éves egykori Forma–1-es pilóta a közösségi oldalán tudatta a nagyvilággal, hogy meleg, és bemutatta a párját is.

Ez a hír még Ralf Schumacher exfeleségét is váratlanul érte. Cora Brinkmann most reagált a coming outra, és elmondta, hogy teljesen becsapva érzi magát. Cora a Der Spiegel című lapnak adott interjúban azt mondta, hogy nagyon kiakadt a hír után, és szerinte a 14 évig tartó házasságuk csak hazugság volt, és elpocsékolta a legszebb éveit.

„Bárcsak Ralf velem is közölte volna mindezt, vagy legalább szólt volna, hogy erre a bejelentésre készül. Már a pályafutása alatt is voltak ilyen pletykák, amik aztán az évek során egyre erősebbek lettek. Már én sem tudtam eldönteni, hogy mi ebből az igaz. Ralf végig tagadott, én pedig nagyon bíztam benne, az ő szava nekem szentírás volt”

– mondta a volt feleség, aki szintén az ominózus Instagram-posztból értesült arról, hogy Ralf meleg.

(via Daily Mail, Velvet)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ilyen botrányos válást még biztosan nem láttak Battonyán: a polgármester felesége kidobálta az utcára a férje ruháit
Ha valaki esetleg összefutna a férjemmel, legyen kedves szólni neki, hogy szedje össze a ruháit a ház elől - írta a nő a Facebookon.


Battonya még nem volt tanúja ilyen viharos válásnak. A Békés vármegyei kisvárosban szinte életre kelt egy "Mi kis falunk" epizód, amikor Boros Csaba polgármester felesége a ház elé helyezte férje teljes ruhatárát – számolt be róla a Blikk. Az eseményekről azok is értesülhettek, akik nem jártak arra, mivel az asszony a Facebookon is megosztotta a történteket.

„Hahó, ha valaki esetleg összefutna a férjemmel, legyen kedves szólni neki, hogy szedje össze a ruháit a ház elől” – írta a battonyai polgármester felesége egy közösségi oldalon, ahol ennél élesebb megjegyzések is megjelentek. Posztjaiban a befizetetlen csekkek képeit is közzétette, felszólítva férjét, hogy végre rendezze a számlákat a közösen eladott szürkemarhák árából.

A polgármester végül júniusban elveszítette a választást, és októbertől már nem tölti be a tisztséget. Hogy ennek köze lehet-e a családi drámához, azt nem lehet tudni.
Az asszony azonban a Facebook oldalán büszkén vállalta, hogy számára nem jelent problémát az átlagemberek élete, és egy Volánbuszon készült szelfit is megosztott. „Nem kell autó, buszozni is jó” – írta.

A Blikk megkereste a feleséget, a hölgy ajtót nyitott, de nem kívánt nyilatkozni. Annyit azonban elmondott, hogy 24 éve tartó kapcsolatuk a polgármesterrel mostanra megromlott, de ebben ő semmi rendkívülit nem lát, bárkivel megeshet. Hangsúlyozta, hogy szerinte nem voltak nagy veszekedéseik.

„Icu, nagyot csalódtam benned, nem elég hogy a párod földre került, még jól meg is rugdosod. És pont te, kinek támogatnia kellene” – ilyen és ehhez hasonló kommentek olvashatók a polgármester utcára tett ruháit ábrázoló kép alatt.

„Régóta tudta mindenki, hogyan élnek, gyakoriak voltak a nyilvános veszekedések, és csak reméltük, hogy nem tudja meg az egész ország” – mondta egy neve elhallgatását kérő helybéli.

A portál információi szerint Boros Csaba 4 éve vette feleségül az asszonyt, de ekkor már egy éve nála lakott. Utcaszomszédok voltak azelőtt, majd amikor a polgármester házát tartozás miatt elárverezték, a férfi átköltözött a szemközt lakó nő lerobbant házába.

„Olaszosan temperamentumos volt a kapcsolatuk. Ilona féltékeny volt mindenkire. Egyszer a hivatal titkárságán rendezett jelenetet, hogy az ő férjét ne bámulja az ottani egyik kolléganő”

– mondta az egyik szomszédjuk. Az asszony nem először zavarta el férfit, de odáig sosem fajultak a dolgok, hogy utcára dobálja a holmijait.

Néhányan úgy tudják, Boros Csaba nemrég meghalt édesanyja házába költözött, amit testvérével árulnak, és kerüli a találkozást az emberekkel, megviselték a történtek, szégyelli a botrányt. A lap elérte a polgármestert is, de ő sem kívánt nyilatkozni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Előző életében meghalt a Titanicon, és ezt bizonyítani is tudja – állítja egy amerikai tinédzser
Jamey édesanyja hisz a fiának, aki szerinte már kisgyermekként is emlékezett olyan dolgokra, amiket nem tapasztalhatott meg a saját életében.


Egy amerikai tinédzser, Jamey azt állítja, hogy korábbi életében részese volt a Titanic elsüllyedésének, és 1912-ben ő is hullámsírba került a legendás luxus óceánjáróval. Sőt, szerinte ő maga volt a Titanic tervezője, Thomas Andrews – íja a LADbible.

Jamey az LMN televízió The Ghost Inside My Child című műsorában beszélt a nem mindennapi történetéről, amelyben édesanyja is hisz. Jamey édesanyja azt mondta, fia már kiskorától kezdve különös félelmekkel és emlékekkel küzdött. Észrevette, hogy Jamey mániákusan retteg a mély víztől, és kisgyermekként olyan emlékei vannak, amiket életkorából fakadóan nem tapasztalhatott meg a saját életében.

Jamey nem csak arra emlékszik, hogy meghalt a Titanicon, hanem azt is állítja, hogy ő volt a tragikus sorsú hajó tervezője, Thomas Andrews. Andrews, aki a White Star Line brit hajózási társaság számára több hajót is tervezett, a Titanic jéghegynek ütközése után nem szállt be a mentőcsónakba, hanem a hajóval együtt elsüllyedt 1912 májusában.

Jamey édesanyja azt is elmondta, hogy miután a fiú megnézte a Titanic című filmet egy bébiszitterrel, rajzokat kezdett készíteni a hajóról, és ezeken olyan részleteket is ábrázolt, amelyeket csak a filmből nem ismerhetett volna. Egy különösen intenzív álma után, amelyben Jamey azt kiáltozta, hogy „lesüllyed”, édesanyja sírva fakadt.

„Nem úgy hangzott, mint egy kisfiú kiáltása, hanem mint egy felnőtt férfi hangja” – emlékezett vissza az édesanya.

Bár ezek az álmok és emlékek sokáig kísértették Jamey-t, a fiatalember végül kijelentette, hogy mostanra „békére lelt” azzal, hogy megértette és elfogadta, mi történt vele.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Segít a férfiaknak megcsalni a „lusta feleségeiket”, ezzel keresi a pénzét az OnlyFans-modell
Az Ausztráliában élő nő szerint semmi gond nincs azzal, ha egy férfi az „elhanyagoló” felesége elől máshol keresi a boldogságot. Nem mindenki értett egyet vele.


Egy fiatal nő azzal hívta fel magára a figyelmet az interneten, hogy kijelentette: a szerető szerepét vállalva segít megmenteni mások házasságát – írja a Mirror.

Bonnie Blue, aki erotikus tartalmak készítéséből él, merész kijelentést tett:

azt állítja, hogy azzal segít a férfiaknak jobb férjjé válni, hogy lefekszik velük.

Az Egyesült Királyságból származó, jelenleg Ausztráliában élő nő szerint nincs semmi különös abban, ha egy férj „elhanyagoló felesége” mellett máshol keresi a boldogságot.

„Kell a változatosság a hálószobában – ha a partnered minden nap babot és pirítóst eszik, nem kellene őt hibáztatnod, ha máshová szeretne menni, hogy steaket ehessen. Ha egy olyan büfében van, ahol mindenből ehet, akkor mindenből kaphat egy keveset” – mondja Bonnie Blue.

A kijelentései nyomán nem maradtak el a követők kritikái sem, akik rámutattak, hogy ezzel a hozzáállással nemcsak önmagát, hanem a nőtársait is tiszteletlenség éri.

A modell erre csupán annyit válaszolt, hogy ő soha nem kért tiszteletet – számára elég, hogy fizetik a számláit, és milliomossá tették.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk