10 gyakori szokás, ami káros az egészségre
Ha egészségkárosító szokásokról van szó, a legtöbb embernek a gyors kaja, a dohányzás és az alkoholfogyasztás ugrik be, pedig ezeken túl is sajnos nagyon sok olyan, elsőre akár ártalmatlannak tűnő szokás van, amelyre ha nem figyelünk, hosszútávon egészségkárosító lehet.
Lefekvés előtti nagy lakomázás
Ugye ismered azt a mondást, hogy lefekvés előtt ne egyél? A szabály nem csak a fogyókúrázókra érvényes. Sajnos sokan a rohanó hétköznapokban megfeledkeznek az étkezésekről, jövet-menet bekapnak egy-egy falatot, majd egy kiadós vacsora után bedőlnek az ágyba. A szakértők szerint azonban lefekvés előtt két-három órával kerüljük az evést. Ilyenkor is részesítsük előnyben inkább a könnyed fogásokat, ugyanis nem egészséges tele hassal ágyba bújni, arról nem is beszélve, hogy ilyenkor gyakrabban álmodhatunk rosszat.

Túl gyorsan eszel
Ismerjük az érzést: gyors reggeli a metrón, gyors ebéd két megbeszélés között, vacsora a kedvenc sorozat nézése közben. A vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy az ilyen rapid étkezések egészségügyi problémákat okozhatnak. Aki gyorsan eszik, általában túleszi magát, mivel körülbelül 20 percbe telik, mire az agyunk jelzi a testünknek, hogy kezd tele lenni. Emiatt könnyen kialakulhat súlynövekedés, amely növeli a szívbetegség, stroke és cukorbetegség kockázatát is.
Túl kevés víz ivása
Ez a probléma gyakoribb, mint gondolnánk. Sokan hajlamosak elfeledkezni a folyadékfogyasztásról, pedig a szervezetnek szüksége van vízre. Ha kevés vizet iszol, könnyen megfájdulhat a fejed is, mely a dehidratáció jele. Alapvetően a napi minimum folyadékbevitel 2 liter kell, hogy legyen, de például, ha sokat mozogsz vagy nyáron izzadsz, akkor ennél több is szükséges lehet.
Túl sok sót szórsz mindenre
A gyerekmese szerint a só nélkül az életünk íztelen és unalmas lesz, ugyanakkor itt is a kulcs a mértékletességen van. Ha mindent túlsózunk, az emeli a vérnyomást és tönkre teheti az ereket és a szívet is, így érdemes csak kevéssel ízesíteni az ételt. Ne aggódj, ez nem fogja csökkenteni az ízélményt.
Ha szeretnél leszámolni a káros szokásokkal, esetleg megjött a kedved az életmódváltáshoz, egy vérvizsgálat segíthet abban, hogy mielőtt belevágsz, megtudd, minden rendben van-e. A SYNLAB Magyarországnál jelentkezhetsz általános állapotfelmérésre, amely során megbizonyosodhatsz róla, hogy a létfontosságú belső szervek, úgymint a vérképző rendszer (vérkép, vas, transzferrin), máj és vese megfelelően működnek. Továbbá a vizsgálat tartalmazza a fontosabb enzimek (GOT, GPT, GGT, alkalikus foszfatáz) és lebontási termékek (karbamid, húgysav, kreatinin, bilirubin) vizsgálatát. A szénhidrát-, fehérje-, és zsír-anyagcsere (vércukor, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, összfehérje, albumin) állapotáról is fontos alapinformációt ad, valamint a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok (CRP) jelzésében nyújt segítséget.
Görnyedsz a monitor előtt
A számítógépen végezhető munka hátránya, legyen szó irodai munkáról vagy home office-ról, hogy akár egész álló nap képesek vagyunk a monitor előtt görnyedni, helytelen testtartással, szinte minden mozgás nélkül. A rossz testtartás azonban hát- és gerincfájdalmakhoz vezethet, míg a mozgáshiány további betegségek kiindulópontja lehet. Éppen ezért igyekezz helyes testtartással dolgozni: támaszd meg a gerinced, engedd le a vállaidat és ne tedd keresztbe a lábad. Segítségként beszerezhetsz fitness labdát, speciális széket vagy akár álló íróasztalt is. Ha pedig végeztél a munkával, hagyd ott a gépedet és vezesd le a napodat egy kis mozgással.

Az ágyban is telefonozol
A telefon sokunkhoz úgy rögzült, mint egy ötödik végtag. A legújabb kutatások alapján azonban, ha a mobilunkat, egyéb elektronikus kütyünket lefekvés előtt is nyomkodjuk, az nagyban ront az alvás minőségén és csökkenti az alvás idejét is. Ez nappali kimerültséghez vezethet, ami csökkenti a koncentrációs képességet és kimerültséget okoz, de emeli a stressz-szintet is. Így lefekvés előtt inkább tedd távol a mobilod és váltsd le estére inkább valami izgalmas könyvre.
Mindenre egyből fájdalomcsillapítót szedsz
Ma már mindenre van egy pirula: fáj a fejed? Görcsöl a hasad? Ég a gyomrod vagy netán nehezen megy az alvás? Jöhet a gyógyszer! Azonban a túl sok gyógyszer és fájdalomcsillapító folyamatosan szedve káros mellékhatásokat okozhatnak, árthatnak a gyomornak és a bélflórának is, de az is káros lehet, ha orvos felügyelete nélkül vegyítünk különféle tablettákat. Hacsak nem indokolt, próbáld elkerülni ezek (rendszeres) szedését, így például mielőtt piruláért nyúlnál a fejfájás miatt, igyál egy kis vizet vagy levegőzz, álmatlanságra pedig próbáld ki a gyógyteát.
Kényelmetlen ruhában alszol
Szinte mindenkivel előfordult már, hogy egy fárasztó munkanap után ruhában aludt el a kanapén vagy kiderült, hogy az új pizsamája gumija túl szoros. A szoros ruhadarabot azonban mindenképp kerüld alvásnál, hiszen befolyásolhatja a vérkeringést és rosszabbul is alszol tőle. Így mindig figyelj arra, hogy az alvóruhád kényelmes legyen és sehol se szorítson, ha pedig gyakran fenyeget a kanapén elalvás veszélye, válts át hazaérve rögtön egy kényelmesebb, otthoni öltözetre.
Túl keveset vagy túl sokat alszol
Szóval, mi is van ezzel az alvással? Tudjuk, néha nehéz követni, mennyit is ajánlott aludni. Mivel alvás közben regenerálódik a test és nyeri vissza energiáját, így mindenképpen szükséges tevékenység, melyből a túl kevés azt jelenti, hogy nem tud eleget pihenni a szervezeted. Azonban a túl sok alvásnak is megvannak a hátulütői. Egy átlagos felnőtt esetében 7-9 órát javasolnak ideális alvásidőként, gyerekek esetében ez általában több, míg idősebbeknél kevesebb is elegendő.

Túl erősen mosod a fogad
Furán hangzik, de nemcsak a nem mosással, de a túl erős fogmosással is árthatsz a fogaidnak. Ugyanis, ha túl erősen dörzsölöd a fogad és az ínyedet, az különféle sérülésekhez, kidörzsöléshez vezethet. Általában a fogorvosok azt javasolják, hogy két percet érdemes az alapos fogmosásra szánni, ügyelve arra, hogy a teljes fogsoron végigmenj fogkeféddel, érintve a fog és az íny találkozását, de nem túl erősen dörzsölve azt.