Osztályelsőként végzett az egyetemen a gyilkosságért elítélt rab
Húsz évig ült börtönben fegyveres gyilkosság miatt az a 42 éves férfi, aki úgy döntött, gyökeresen változtat az életén szabadulása után. Ezért beiratkozott az egyetemre, amit most évfolyamelsőként végzett el. Igaz történet, amely rávilágít: milyen fontos, hogy mindenki kaphasson egy második esélyt.
Most már friss diplomásként éli az életét Renald Moore, aki csoporttársaitól drasztikusan eltérő háttérrel kezdte a tanulmányait.
Azután kezdte el az egyetemet, hogy húsz évig ült börtönben gyilkosság miatt.
Az ő esete a legjobb példa arra, hogy érdemes és lehetséges újrakezdeni, és nagyon mélyről is vissza lehet térni a normális életbe.
Renald még általános iskolába járt, amikor először vitték el a rendőrök verekedés miatt. Drogbirtoklás miatt tartóztatták le 14 évesen, végül ki is bukott az iskolából. Más bűncselekményekben is részt vett és a letartóztatásnak is ellenállt, a fiatalkorúak börtönében kötött ki.
Ez sem volt elég ahhoz, hogy megváltozzon. Renald 18 évesen egy rosszul sikerült drogügylet miatt többször meglőtt egy férfit, aki belehalt a sérüléseibe, így 1993-ban húsz év börtönre ítélték.
Ezután már rájött, hogy meg kell változnia
– a börtönben istenhez fordult segítségért, imádkozott azért, hogy egyszer egyenesbe jöjjön az élete. Nehezen ugyan, de ez idővel meg is történt. 2000-től a börtönben tanulni kezdett, érettséginek megfelelő végzettséget szerzett. Büntetése 2013-ban járt le. Nem volt hová mennie, mivel összeveszett a nevelőapjával, ezért hajléktalanszállókon és az utcán húzta meg magát. „Azt mondtam magamnak, hogy inkább alszok híd alatt, mintsem újra a bűnözés felé forduljak” – meséli az akkori időkről.
Próbált magának munkát találni, de nem járt sikerrel. Végül anyja biztatására kezdte el 39 éves korában az egyetemet. Egy texasi egyetem rádió-film-TV szakos tanulmányokba kezdett.
Nem volt egyszerű beilleszkednie ebbe a közegbe: fiatal huszonévesekkel járt órára, teljesen idegennek érezte magát köztük, és a számítógéphez sem értett egyáltalán.
– mondja. Később aztán ebbe is belejött, nem is akárhogy.
A számítógépes alapokat arra is felhasználta, hogy poénos rapszámot csináljon a haverjaival:
A tanulás mellett színészettel és rappeléssel is foglalkozott, klipjében egyetemi pólójában feszít

Merőben eltérő múlttal iratkozott be az egyetemre csoporttársaihoz képest - Fotók: Facebook

Moore depressziós lett, ennek leküzdésében sokat segített neki az erre szakosodott egyetemi közeg. De közben megjelentek a jó dolgok is: rájött, hogy érdekli a színészet, amit el is kezdett gyakorolni:
főszerepet játszott egy iskolai musicalben.
Most évfolyamelsőként diplomázott le a Texas Southern Universityt, ami már 1973 óta fogad be olyan diákokat is, akik egyébként biztosan nem kerülhetnének be egyetemre. Amerikai szokás szerint általában a legjobb eredménnyel végzett hallgató mond búcsúbeszédet a diplomaosztón – Moore esetében többszörösen indokolt volt, hogy kiálljon a közönség elé elmesélni a történetét.
Ezen az egyetemen egyébként hagyományosan sok fekete tanul – ezzel a céllal alapították –, de mára az egyik etnikailag legsokszínűbb intézménnyé nőtte ki magát Texasban. Több, a hagyományait tekintve afroamerikaiak által igénybe vett egyetem van Amerikában, Moore esete pedig jól példázza azt, hogy miért van nagy szükség ilyen intézményekre.
– mutat rá a dolgok valódi működésére Moore. Márpedig ha valaki, ő nem a levegőbe beszél.
via Huffington Post