Online és névtelenül kérhetnek segítséget a bántalmazottak
Hiánypótló online tanácsadó szolgáltatás készült a párkapcsolati erőszak ellen. A Meddigmehet.hu címen elérhető weboldalon pszichológusok, jogászok és szociális munkások válaszolják meg az anonim üzeneteket. Nem véletlenül: a bántalmazás áldozatai, illetve a környezetükben erőszakot tapasztalók gyakran az interneten keresnek válaszokat a kérdéseikre, ahol sokszor segítség helyett támadás éri őket.
Egy friss hazai kutatás kiderítette, hogy évente legalább 10 ezer magyar hozza szóba a családon belüli illetve párkapcsolati erőszak témáját az interneten.
Ez azt jelenti, hogy óránként legalább egy komment vagy poszt érkezik a témában a felhasználóktól. A segítségkérőknek sajnos nem áll rendelkezésére egy olyan felület, amely összefogná ezeket a kérdéseket, kéréseket, és szakértői választ adna. Az említések nagy része kevésbé specializált fórumokon (17,27%), a Facebookon (47,66%), vagy blogokon (7,31%) jelenik meg. A konkrét kérdések, segítségkérések között nagyon sokszor a Gyakorikerdesek.hu felületén keresik az érintettek a választ.

A Google adatai szerint hazánkban 2015-ről 2016-ra összességében 27,3%-al nőtt a családon belüli erőszakkal kapcsolatos keresések száma. Míg a fizikai bántalmazással kapcsolatos keresések aránya 17,8%-al emelkedett a vizsgált időszakban, addig a kizárólag lelki bántalmazás esetében sokkal jelentősebb, 68%-os növekedés látható.
– tette fel a kutatás megdöbbentő adatai kapcsán Senkár Éva pszichológus, az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársa.
A szakértő kiemelte: a kapcsolati erőszakról gyakran akkor hallunk csak, amikor már megtörtént egy-egy tragédia. Sok esetben a baj megelőzhető lenne, ha az érintettek időben kapnának segítséget, illetve megbízható, biztonságos forrásból kérhetnének tanácsot. A most induló szolgáltatás kapcsán elmondta: a segélyszervezet tapasztalt, az ellátórendszert jól ismerő szakemberei fogják megválaszolni a kérdéseket.

Az online tanácsadás a Meddigmehet.hu honlapján mindenki számára elérhető szolgáltatás, mely névtelenül használható. Az oldalon az érintettek egy rövid regisztrációt követően, csupán becenév és jelszó megadásával tudnak üzenetet küldeni a tanácsadóknak.