Olyanok is felvehetik a babaváró hitelt, akik nem szorulnak rá – a bankok hallgatnak róla
Hiába mutatott rá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) immár nyíltan a babaváró hitel fő turpisságára, miszerint a 10 millió forintos ingyenpénzt egy „azonosítható réteg” befekteti, az Mfor és a Privátbankár által megkérdezett 9 hazai nagybank szemérmesen hallgat arról, mekkora lehet ez a kör és az így tőkeként hasznosított hitel.
Az Mfor azt írja,
a július elseje óta igényelhető 10 millió forintos hitelt - ha nem kötik meg, mire használják - olyanok is felveszik, akik egyáltalán nem szorulnak rá, hogy azok megforgatásával még keressenek is.
A legkézenfekvőbb megoldás pedig a június 3-án debütált, adómentes és a kamatfizetés idején névértéken visszaváltható, 5 éves időtávon átlagban gyakorlatilag kockázatmentesen évente közel 5 százalékot hozó Magyar Állampapír (MÁP) Plusz megvétele. A Bankmonitor.hu még június végén kiszámolta, hogy mennyit lehet ezen keresni:
két gyermek születésénél 14,143 százalék az éves nyereség, három gyereknél pedig már 212 százalékos profitot lehet zsebre tenni, a 10 millióból 12,7 milliót csinálva.
Ehhez csak az kell, hogy a bevállalt gyerekek meg is szülessenek, különben büntetőkamatot kell fizetni, amivel valamennyi verziónál már csak 435 ezer forint lehet az össznyereség.
Az Mfor és Privátbankár megkereste a bankokat az igényelt babaváró hitelek felhasználásáról, hogy kiderüljön, mekkora lehet az MNB által azonosíthatónak nevezett réteg.
A 9 megkérdezett bankból 7 válaszolt, többségük pedig csak annyit közölt, hogy a babaváró hitel szabad felhasználású, nem vezetnek statisztikát arról, mire költik a pénzt az igénylők, vagy még folyamatban vannak az erről szóló elemzések. Konkrét választ a K&H, az OTP és az UniCredit adott, ezek szerint
az ügyfelek főleg lakáscélokra (felújításra, vásárlásra), autóvásárlásra, valamint hitelkiváltásra használják fel a támogatást.