Így néz ki az egészséges és jó közérzetet biztosító iroda, ahol te is biztosan szívesebben dolgoznál
Neked hány olyan ismerősöd van, aki fásultan nyomja végig a napi 8 órát, majd szinte levegő után kapkodva lép ki a hatalmas irodaépületből? Szerencsére ma már az üzleti vállalkozások és más szervezetek is minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy kellemes munkakörnyezetet biztosítsanak alkalmazottaiknak. Válaszul erre az igényre hozták létre a WELL épületminősítési rendszert, amely méri az épületek egyes, használóinak egészségére hatással bíró jellemzőit. A WELL támogatja, hogy az emberek fizikailag és szellemileg jobban érezzék magukat, ezáltal jobban éljenek és hatékonyabban dolgozzanak.
A jó munkakörnyezetet nem csak a babzsákfotelek vagy a csocsóasztal jelentik, hanem az, hogy az irodában is adottak legyenek a jó, kiegyensúlyozott és egészséges élet feltételei. A munkahelyünk a második otthonunk általában, rendszerint legalább napi 8 órát töltünk ott, de olykor többet is, éppen ezért fontos, hogy ez idő alatt is jól érezzük magunkat a környezetünkben.
Szerinted milyen az ideális iroda? Oszd meg velünk véleményedet az alábbi rövid kérdőívben:
Create your own user feedback survey
Nem utolsó sorban pedig, ha kellemes a munkahelyi környezet, akkor motiváltabbak leszünk, és hatékonyabb lesz a munkavégzés is.
Ezért született meg a WELL – azaz az International WELL Building Institute – értékelőrendszere, amely az épületek emberi szervezetre, egészségre, közérzetre és produktivitásra gyakorolt hatását méri, tanúsítja és ellenőrzi.
Az új minősítés abból indul ki, hogy miként hat a környezet azokra az emberi szervrendszerekre, amelyek nagy szerepet játszanak abban, hogy mennyit és milyen minőségben élünk.
De hogyan lehet ezt meghatározni?
A WELL az irodai környezetet 10 fő témakör szerint vizsgálja és értékeli. Ezek a tényezők a levegő, a víz, a táplálkozás, a fény, a testmozgást elősegítő jellemzők, a hang, a hőérzet, az anyagok, a lélek és a közösség.
A gyakorlatban ezek például úgy valósulnak meg, hogy az ilyen minősítésű épületekben többek között külön figyelmet fordítanak arra, hogy a légszűrő berendezéseknek köszönhetően friss legyen a benti levegő, mindenhova elég természetes fény jusson és megfelelő és személyre szabható legyen a hőmérséklet is. A nagy irodaházak gyakran vannak forgalmas utak, közlekedési csomópontok mellett, ami a bejutás szempontjából jó lehet, ám 8 órán keresztül valljuk be, nem kellemes hallgatni a kintről beszűrődő zajokat. Ennek kiszűrésére is figyelniük kell a tervezőknek és a fejlesztőknek.

Ezek azok a szempontok, amelyeknek a hiánya feltűnik, de ha például lehetőséged van szétnézni egy ilyen munkahelyen, nem tűnik fel egyből a friss levegő vagy nem feltétlen szerepel a kritériumaid között, de hosszútávon pozitív hatással vannak az egészségedre. Ellenben sok más elem megléte egyből szemet szúr. Például a WELL tanúsítvány előírásai azt is jelentik, hogy az épületben dolgozók rendelkezésére friss és tápláló ételek állnak rendelkezésre az irodakomplexum közelében, azaz a délutáni nassoláskor nem kell feltétlen a munkahelyi éttermi süteményekre fanyalodni vagy mindig előre felkészülten egészséges alternatívát csomagolni, mert helyben van a megoldás. Emellett az is előírás, hogy felcímkézzék és elkülönítsék az allergiákat okozó ételeket.
A Skanska a világ egyik vezető ingatlanfejlesztő és kivitelező vállalata. A svéd székhelyű multinacionális cég Közép-Kelet-Európában először Magyarországon alapított leányvállalatot. A Skanska Magyarország több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik a magyar piacon. Hazánkban kereskedelmi célú ingatlanfejlesztéssel foglalkoznak. A vállalat nyolc irodaházprojektet valósított meg eddig Budapesten.
A Skanska számára fontos, hogy olyan kiemelkedő minőségű épületekkel gazdagítsák a várost, amelyeknél fókuszban van az irodai jóllét, így legújabb hazai projektjük, a Nordic Light Trio – ami a már sikeresen működő Váci úti Nordic Light irodakomplexum harmadik fázisa – lesz a vállalat első magyarországi WELL minősítésű irodaépülete.

Ugyanígy figyelnek arra, hogy legyenek rendelkezésre álló ivóvizes csapok, ahol a kulacsot, kancsót is meg lehet tölteni, így nem kell hatalmas köröket róni a csap után kutatva, sem negyedóránként mászkálni a poharunkkal. Arról nem is beszélve, hogy ennek köszönhetően el is feledkezhetünk a palackozott vízről. A testmozgás is fontos szerepet kap a WELL épületeknél, ezért nemcsak az irodaházban vagy közvetlen környezetében biztosított sportolási lehetőség segít abban, hogy megnyújtsuk tagjainkat egy hosszú nap után, de az előírások szerint a belső lépcsőket is úgy kell elhelyezni, hogy könnyen elérhetőek legyenek és jó érzés legyen rajtuk sétálni. Emellett egy WELL szempontok szerint kialakított épületnél láttunk olyan példát is, ahol a belső udvaron saját testsúlyos fitnesz gépek segítenek a fölös energia levezetésében, de a kert arra is remek, hogy pihenésképp sétáljunk egyet, leheveredjünk a zöld fűbe, vagy ott dolgozzunk. Ezek a zöld területek pozitívan járulnak hozzá a városi környezethez, összekötve az embereket, helyeket és közösségeket.
Úgy hangzik, mint egy álom, igaz? Szerencsére egyre több cég ismeri fel, hogy az irodának kulcsszerepe van sikereikben, hiszen, ha jól érzi magát valaki a munkahelyén, könnyebb lesz megtartani és a boldog munkavállaló eredményesebb is.